Zateplení roubenky

Rubriky:

Reklama
JK Jakub Kubját @jakub.kubjat před 6 roky07.05.2018 23:23:00
Zateplení roubenky

Dobrý den, pročetl jsem vše možné, ale nikde jsem nenašel odpověď na otázku, která mne zajímá. Stavíme roubenku, vzhledem k dnešním požadavkům stavebního úřadu muselo být v projektu pro stavební povolení navrženo řešení s dozateplením. Projektant ho navrhl jako vnitřní zateplení se skladbou ( z venku dovnitř) roubení 20cm trámy, rošt 10cm tvrzené minerální vaty, parozábrana, vzduchová mezera, předstěna z ytongu, nebo fošen. Co jsem se díval, tak to tímto způsobem v dnešní době navrhuje většina projektantů a stavitelů roubenek. Mně se ovšem nelíbí skladba s parozábranou a to ze dvou důvodu - kdybych chtěl bydlet v igelitovém pytli, nestavil bych si roubenku a nedůvěřuji parozábraně jako takové při použití v konstrukcích staveb (sebemenší chyba při instalaci, nebo následné proražení při montáži čehokoli na zeď a je průšvih).
Řeším tedy otázku, jak roubenku zateplit, úplně nezateplenou nechci i kvůli svému komfortu. Ze všeho co jsem kde pročetl uvažuji o 3 variantách.
1. Z vnitřní strany domu před roubením vyzdít předstěnu z Ytongu 20cm, nechat 2cm vzduchovou mezeru a následuje samotné roubení z 20cm trámů. Zůstane vzhled roubenky z venčí, vyhnu se použití parozábrany a dům bude mít slušné izolační vlastnosti. Ale to vlastně stavím dům v domě, navíc opět zatepluji zevnitř a musel bych totéž provést se všemi roubenými příčkami, protože bez zateplení by mi tvořily tepelné mosty a prasklinami ve dřevě stejně zvenčí přiváděly chlad. Navíc by v interiéru dům ztratil charakter roubenky (pokud bych ještě neobložil fošnami).
2. Zateplit tak jak je v projektu, jen místo kamenné vaty použít izolaci z ovčí vlny. Umí dobře pracovat s vhlkostí a není třeba parozábrana. Vyhnul bych se tím igelitu a navíc přispěl k vyšší bilanci přírodních materiálu na celé stavbě. Ovšem opět faktor zateplení zevnitř - takže zateplit i všechny roubené příčky, dále se trochu obávám molů o kterých jsem četl, že tuto izolaci napadají.
3. Zateplit z venkovní strany. V interiéru bych ponechal přiznané masivní trámy 20cm, z venčí nainstaloval rošt, do něj 10cm kamenné vaty, dále provětrávaná mezera a zaklopení imitací roubení (lze již zakoupit zcela krásné imitace včetně rybinového spoje). Vyhnul bych se igelitu, odpadlo by mi zateplování vnitřních roubených příček, zůstalo by mi více místa v interiéru, snad by zateplení lépe fungovalo i co se týče kondenzace vodních par v konstrukci oproti zateplení zevnitř. Ovšem nevím jak by se rošt a opláštění falešným roubením chovaly když bych je kotvil na trámy roubení, které budou neustále pracovat dle ročního období a klimatických podmínek (dřevo).
Prosím vás jen o věcné názory a rady, roubenku jsem si vybral po zvážení všech jejich pro a proti, takže jako typ stavby není třeba komentovat.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

35 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.