Výpočet miestnych strát - návod ako postupovať

Rubriky:

Reklama
VV Viliam Vadovic @viliam.vadovic před 6 roky19.05.2018 00:51:00
Výpočet miestnych strát - návod ako postupovať

Dobrý deň, pán Homola, chcel by som Vás (prípadne kohokoľvek zdatného a ochotného) poprosiť či by ste neboli ochotný vysvetliť výpočet tlakových strát miestnych odporov.
Už dlhšie sa trápim so správnym nadimenzovaním potrubia práve v duchu, ktorý ste v jednom Vašom príspevku spomenuli aj Vy - nadimenzovať potrubie tak aby sa nemuselo na koncoch škrtiť výustkami a predísť tak (okrem iného) aj zvýšenej hlučnosti.
Samozrejme som sa snažil pomôcť si s výpočtovými tabuľkami tu na tzb a aj na stránke qpro, ktorú ste uviedli v inej diskusii aj Vy a s výpočtom rovných rúr to ani nie je problém, ale zistil som, že veľmi veľkú úlohu hrajú práve miestne odpory tvaroviek.
Problém nie je v tom, že by boli tlakové straty na tvarovkách extrémne veľké a ovplyvňovalo by to výsledok či ventilátor bude alebo nebude vládať pretlačiť požadovaný objem. Problém je práve v delení prúdu na odbočkách.
Nie som schopný správne pochopiť výpočet miestnych tlakových strát odbočiek a tým pádom ani správne nadimenzovať potrubia jednotlivých vetiev tak aby som dostal napr. na dvoch koncoch zhodný objem vzduch. Bez tohoto výpočtu to napokon nutne skončí tak, že sa tomu škrteniu na koncoch nevyhnem a celá snaha o odladený návrh potrubia bude viac menej zbytočná.
Pokiaľ by ste boli ochotný sa tohto ujať, navrhoval by som to skúsiť vysvetliť na nejakom veľmi jednoduchom ilustratívnom príklade. Napr.:
- 2 vetvy, rovnaký požadovaný objem vzduchu na koncoch (napr. 30m3/h) jedna dlhá 3m, druhá dlhá 1m.
- Odbočenie riešené 45 stupňovým T-kusom - krátka vetva je výstup z T-kusu 45 stupňovou odbočkou, dlhá vetva je výstup z T-kusu v priamom smere
- Zvoľme kruhové potrubie, hladké, napr. z bieleho plastu (drsnosť 0,01 mm)
- Vstup do T-kusu je priemeru 125mm, výstupy by som nechal tiež všetky 3 priemeru 125mm
- bez akýchkoľvek ďalších kolien a distribučných prvkov (nech je to zatiaľ čo najjednoduchšie a prehľadné)
- pracovný bod ventilátoru by som teraz vôbec neriešil, uvažujme že jednoducho dokážeme na vstupe do T-kusu zabezpečiť prísun presne 60m3/h pri akejkoľvek celkovej tlakovej strate oboch vetiev, tzn. pracovný bod fiktívneho ventilátora bude 60m3/h, práve pri vypočítanej celkovej tlakovej strate potrubia

Ako navrhnúť dimenzie potrubia aby sa dosiahlo požadovaného prirodzeného rozdelenia 30 a 30 m3/h?

Hlavnou úlohou výpočtu by bolo ukázať ako straty miestnych odporov zahýbu celkovou stratou jednotlivých vetiev a aký to ma vplyv na prirodzené delenie prúdu vzduchu.
Tento princíp sa totiž opakuje v celom rozvode a bez správneho výpočtu vplyvu miestnych odporov sa môže v podstate vynechať celý výpočet strát na potrubiach. Aspoň čo sa týka rozdelenia prúdov. Potreba celkovej straty pre určenie ventilátorov, atď. samozrejme ostáva.

Ja totiž nie som schopný z výpočtu, ktorý som sa snažil na qpro urobiť určiť ani len to, či pôjde do jednej vetvy 50m3/h a do druhej 10m3/h alebo opačne alebo cca rovnako do oboch. Proste mi to ten výpočet ani trochu nepriblížil. A to som uvažoval len o samotnom T-kuse bez akéhokoľvek ďalšieho potrubia. Len som chcel vedieť ako sa pri celkovej tlakovej strate T-kusu rozdelí 60m3/h dodávaných na vstupe do oboch výstupov z T-kusu. A nepodarilo sa mi zistiť ani túto úplne základnú vec. Možno by na začiatok stačilo objasniť aspoň toto a možno sa už potom bude človek vedieť pohnúť so zvyškom výpočtu aj sám.

Ak by ste bol ochotný ukázať takýto ilustratívny výpočet aj s jeho postupom (samozrejme za pomoci qpro a prípadných screenshotov z výpočtu) a objasniť spôsob ako vypočítať delenie prúdov do jednotlivých vetiev, myslím, že by to veľa ľuďom pomohlo k návrhom rozvodom, ktoré by boli odladené tak ako majú byť - dimenzovaním potrubia a nie škrtiacimi velntilmi na koncoch.

Ďakujem.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

15 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.