Od elektrokotle k TČ

Reklama
ND Neni Duvod @neni.duvod před 6 roky22.05.2018 10:42:00
Od elektrokotle k TČ

Dobrý den, ahoj, dle libosti..
Bydlím v RD cca 10let starém, 2nadzemní podlaží, cca 200m2 vytápěných elektrokotlem Rejnok 3x6kW. Přízemí komplet podlahovka (mimo garáže, tam radiátor), patro radiátory, jen koupelny podlahovka + žebřík. TUV ohřívá bojler. V baráku je krb, ale prakticky jej nepoužíváme. Mám odzkoušené, že k vytápění baráku stačí i jen jedna spirála, tedy 6kw, pak ale při velkých mrazech kotel prakticky nevypne,ale zima není. Pokud zapnu další spirálu, čili 12kW, kotel už zapíná dle pokynů pokojového termostatu normálně. Radiátory jsou opatřeny termohlavicemi a už pár let na ně nikdo nesáhl, nastavené teploty vyhovují. Jsme 4 dospělí, energeticky mírně nadprůměrná spotřeba (několik PC v režimu 24/7, občas klimatizace, sauna...), sporák, sušička, vše elektrika. Roční platba za elektřinu cca 55tis Kč, teď očekáváme navýšení na cca 70tis.Kč.
Domnívám se, že bych přechodem na TČ mohl a)ušetřit b) zvýšit kvalitu bydlení. S tím, jak jsem pročítal zdejší i jiné diskuze ale narůstá chaos v mých představách. Nejsem odborník, abych si komplet řešení navrhl, je mi jasné, že budu muset oslovit profíky, ale rád bych jim předložil "kvalifikovanou" poptávku a rád bych tedy zde požádal o konzultaci.
Moje představa:
TČ vzduch - voda, výkon cca 9-10kW. Umístění TČ na jihovýchodní straně cca -1,5m pod úrovní podlahy přízemí. Vzdálenost od "výměníku" cca 5m, (zimní zahrada - zbytečný prostor, který se zhodnotí), o dalších 5 m dál, za stěnou je stávající kotel a bojler. Z tohoto místa jsou připravené trasy na střechu měděné trubky v izolaci + nějaké CYKY kabely (sedlová, orientace JV a JZ-poměr ploch cca 1:3) Nevím, zda systém nějak nekombinovat se solárem pro TUV?
Otázky:
1) Myslím, že bych mohl instalaci zlevnit pomocí dotace, to by pak asi ale vyloučilo případné pořízení komponent bez certifikátů, schválení..Rizika horšího domáhání servisu a případné poruchy.. Jít do toho?
2) jaké TČ (technologie a výrobce vybrat)? - Předpokládám, že podstatnou roli v užívání bude hrát Řídící jednotka, zejména v případě kombinace se solárem.
3) využít solár? Pokud ano, tak jak? FVE pro vlastní spotřebu a TČ? (to se mi asi moc nechce, ale je to pocitové). Ohřev TUV?
4) na co jsem zapomněl? Na co směrovat důraz?

Myslel jsem si, že bych zde tento proces přechodu popisoval, ale nechci zbytečně zaplevelit forum, zejména pro časovou aktuálnost daného řešení. Za rok už bude zase doba jiná, má to smysl?

Snad jsem neunavil a za komentáře děkuji předem!

N.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

11 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.