skladba stěny fermacell

Rubriky:

Reklama
JS Jan Strnad @jan.strnad520 před 5 roky21.08.2018 16:52:00
skladba stěny fermacell

Zdravím, měl bych dotaz ohledně difuzně otevřené dřevostavby. Nejčastější řešení je venkovní opláštění konstrukce dřevovláknitými deskami. Např. firma Insowool má certifikovanou stěnu Diffuwall 2010 a doporučují opláštění deskami Pavatex Isolair 60mm. Viděl jsem někde na internetu opláštění s deskami Steico Protect 40mm. Celkově se mi toto zamlouvá, že nejvíce izolace je v konstrukci. Ale teď můj dotaz, pokud místo těchto desek použiju desky Fermacell 12,5mm (popř desky DHF) a na ně mechanicky přikotvím (popř. i přilepím) minerální vlnu, měla by to být také difuzně otevřená dřevostavba jako např. tady kde také nelepili: https://stavba.tzb-info.cz/pasivni-domy/… Ale co mě zaráží, že když je zvenku dřevovláknitá deska (Steico, Pavatex), stačí 4 - 6cm. Ale když je z venku jiná paropropustná deska, už se tam cpe alespoň 14cm vaty, nestačilo by to tedy takto?

Z interiéru: Fermacell, rošt s dřevovláknitou izolací 4cm, foliová parobrzda nebo parozábrana, konstrukce z kvh s dřevovláknitou nebo minerální izolací 180cm, fermacell, fasádní vata 5cm

Je pravda, že fermacell i dhf deska má vyšší difuzní odpor, ale ne nijak drasticky a navíc třeba fermacell je jen 12,5 mm. Ty dřevovláknité desky se mi moc jako vnější opláštění nezdají, protože mají objemovou hmotnost jen něco málo přes 200kg/m3 a to se mi zdá dost málo když některá fasádní vata má přes 150kg/m3 a celkově pevnost je dost malá na to, že je to venkovní stěna. Proto se asi vždy na interiérové straně konstrukce používá OSB deska jako zavětrování a ne např. foliová parobrzda, protože by konstrukce nebyla zavětrovaná ani z jedné strany????? Nebo se pletu a tyto dřevovláknité desky jsou dostatečně pevné na zavětrování konstrukce a můžu OSB nahradit folií?

Ta osb už je další vrstva navíc a také se to dost prodražuje, to už radši dám z venku vrstvu vaty a budu mít pevnější konstrukci. V interiéru budu totiž mít přiznané stropní trámy a vyřezávat osb a ještě fermacell....

Nechápu, proč, když není problém dřevovlákno 4cm a vychází to se správnou izolací na nízkoenergetický dům, proč by měl být problém fermacell + vata 4-6cm. V případě menšího poškození vnitřní parobrzdy nebo parozábrany by se vlhkost měla dostat ven stejně jako při použití dřevovláknitých desek??? Prostě bych to udělal tak jak píšu, protože je to pevnější, trochu levnější a pro mě i rychlejší a ta vrstva vaty navíc se mi nezdá jako takový problém, ale jistej si nejsem, protože jsem to nikde ještě neviděl. Proto prosím o radu, jestli s tím máte někdo zkušenosti, šlo by to takto?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

6 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.