Energetické ztráty komína v nulovém domě

Rubriky:

Reklama
MN Martin Neu @martin.neu před 5 roky27.08.2018 13:35:00
Energetické ztráty komína v nulovém domě

Dobrý den,

plánujeme stavbu téměř nulového domu (1kWh/m2/rok), kde konzultujeme s projektantem realizaci krbu - primárně kvůli večerní atmosféře. Tzn. nebude mít výměník ani v něm neplánujeme topit každý den.

Stavba tak pasivního domu počítá s každou ztrátou, skulinkou, detaily, materiály atd. a to hlavně co se neprovzdušnosti, R a U týká. Bohužel jsem nikde, stejně jako projektant nenašel jak je tomu u tepelných ztrát při realizaci komína:
a) prostředken celým domem, průstup střecha
b) průstupem fasádou, komín instalace na fasádu

Jak moc naruší tento otvor obálku domu, resp. jak velké budou vzniknou realizací komína jedním nebo druhým způsobem? Jedná se mi o energetické ztráty objektu v případě, kdy nebude komín používán, nikoliv en. ztráty kdy je krbv provozu.

Snažil jsem se najít jakékoliv tabulky, výpočty, kontaktoval několik předních výrobců, kteří sami nemají tyto hodnoty k dispozici a navíc nemají jednotný názor, které ze zmíněných řešení bude mít na energetickou ztrátu domu větší vliv....

Někdo říká, že v případě průstupu komínu fasádou jde o jediné místo, kde dochází ke ztrátám, tedy pro nulové/pasivní domy jde o nejlepší řešení, někdo říká opak.

Další z názorů, kde se mnoho ,,znalců,, neshodlo se týká instalace komínu domem, kdy s ohledem na to, že komín prochází celým domem, navíc má horší izolaci než je izolace obálky domu, dochází tímto provedením k větším ztrátám.

Jedním z argumentů které jsem proti tomuto řešení slyšel je třeba ten, že i přes přítomnost plechové klapky v komíně bude při venkovní mínusové teplotě - mrazech za klapkou, uvnitř komína, taktéž zima, která bude procházet celým komínem, tedy i celým domem až do přízemí. Plocha chladné roury je násobně větší než je tomu v případě průstupu fasádnou..

V odborných diskusích ani jinde jsem jak konkrétní výpočty, se kterými bychom měli při návrhu pasivního domu, nenašel. Jednoznačnost řešení výstavby pro komín také ne.

Mohu-li Vás požádat o Váš názor nebo zdroje, kdy bych mohl tyto informace dohledat, budu Vám vděčný.

Děkuji Vám

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

54 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.