Chlazení spilek v minipivovaru - rada se zapojením

Reklama
MS Michael Stern @michael.stern167 před 5 roky17.09.2018 09:48:00
Chlazení spilek v minipivovaru - rada se zapojením

Dobrý den,
rád bych se zeptal na zapojení chladicího okruhu v domáckém minipivovaru. Jedná se o chlazení třech spilek s duplikovaným pláštěm, kterým má protékat chladivo. Zdroj chladu je v 1000 l nádrži s ledovou vodou. Technologii ledové vody nám dodala specializovaná firma, ale na rozvod dále ke spilkám již nemá volné kapacity (a my finance :)), tak si jej budeme realizovat amatérsky sami.

Zatím mě napadly dvě varianty zapojení, viz obrázky. Ve variantě 1 by primárním okruhem honilo ledovou vodu oběhové čerpadlo a v případě potřeby chlazení (monitorováno termostatem) by se u té které spilky otevřel ventil s elektropohonem, aby se zahájilo chlazení. Otázka je, zda po otevření ventilu bude skutečně protékat voda chladičem spilky a nedojde k tomu, že se bude kapalina pouze cirkulovat hlavním okruhem? Dále mi u této varianty radili do okruhu zakomponovat vyvažovací ventil. S tím bohužel nemám zkušenosti, měl by prosím někdo názor, zda je to nutné a jaký typ např. použít?

Varianta 2 mi přijde jednodušší a "blbuvzdornější". Na každé přívodní větvi ke spilkám by bylo osazeno malé oběhové čerpadlo, které by se v případě nutnosti chlazení spustilo. Tím by bylo zajištěno, že chladicím okruhem spilky bude skutečně protékat chladivo. Jen nevím, jak zajistit, aby se v případě sepnutí jednoho čerpadla netlačila voda i do okruhů dalších spilek. Dočetl jsem se, že oběhová čerpadla mají zanedbatelný hydraulický odpor... neexistují například čerpadla, která v případě nečinnosti zablokují průtok okruhem?

Předem moc děkuji za jakýkoliv názor!

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

19 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.