Solární kolektory - zisk

Rubriky:

Reklama
AD Aleš Dokoupil @ales.dokoupil před 5 roky18.09.2018 10:45:00
Solární kolektory - zisk

Dobrý den,
mám dva roky solární deskové kolektory zn. Buderus, celková plocha první rok 4 m2, druhý rok 6 m2 (přidal jsem jeden kolektor), orientace na západní stranu, ohřev TV, 300l akumulační nádrž, plynový kondenzační kotel Buderus, 2 osoby, přebytky nemám, žádné dohřívání bazénu, pouze ohřev TV.

Letos (6 m2) už od cca dubna dodnes (půlka září) jsem ani jednou nepotřeboval ohřívat TV kotlem, funguje to dobře. Díky západní straně není TV nijak extra horká, v květnu, červnu, září cca. 45-50 stupňů dle slunce, v červenci a srpnu cca. 55-65 stupňů. Koukal jsem ale na solární zisk, systém mi ukazuje cca. 2800 kWh za tyto dva roky. Řekněme, že první rok to bylo 1200 kWh, druhý rok 1600 kWh.

Můj dotaz zní, je roční zisk cca. 1.500 kWh normální? Jak jsem psal, s teplotou TV jsem spokojen, půl roku bez sepnutí kotle mi připadá super. Ale absolutní hodnota zisku je v pořádku? Počítá to dobře? Koukal jsem na vyúčtování plynu od dodavatele, platím cca. Kč 1,50 za přepočtenou kWh. Tam mi to začíná trošku vrtat hlavou, protože při průměrném ročním zisku 1500 kWh mi vychází návratnost investice (cca. 90 tis Kč) za cca 40 let. To mi připadá dost absurdní a mám dost silné podezření, že při výpočtu návratnosti míchám hrušky s jabkama, ale netuším, kde dělám chybu.

Můžete někdo prosím vysvětlit? Plynárna mi vloni dodala 1.300 m3 plynu, přepočetla to na cca. 14.000 kWh. Zaplatil jsem za to Kč 21.000, proto můj výpočet cca. Kč 1,50 / kWh.

Jak jsem psal, se soláry jsem spokojen, TV hezky ohřívají, ale té návratnosti se nemohu tak nějak dopočítat.

Děkuji

Upraveno administrátorem před 2 roky
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

11 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.