Jak co nejlépe provozovat invertorové TČ s aku nádrží ?

Reklama
DJ Da Ja @da.ja před 5 roky15.10.2018 14:53:00
Jak co nejlépe provozovat invertorové TČ s aku nádrží ?

Z předchozí instalace TČ Mastertherm zůstala v topném systému zapojená aku 550l. Sloužila k zamezení cyklování TČ. Dnes je asi nadbytečná. Současné invertorové TČ Toshiba má modulaci výkonu 10-100 %. Nicméně je blokované ve VT elektřiny. Při instalaci TČ Toshiba topenáři vyžadovaly vyřazení aku ze systému. To bylo ale v rozporu s mým přáním jejího zachování jako náhradního zdroje elektrokotle 9kW. V minulosti se mě už několikrát potvrdilo, že TČ nejsou bezporuchová a je potřeba mít vždy v pohotovosti náhradní zdroj tepla. V budoucnu bych v ní chtěl pálit přebytky z FVE.
Připojuji schema zapojení soustavy. A vypočtenou TZ domu.
Směšovací ventil č.1 je bez pohonu a je trvale otevřen.
Směšovací ventil č.2 je ovládán on/off prostorovým termostatem v obýváku.
Rozdělovací ventil č.3 je ovládán hydroboxem TČ dle programu.
Oběhovka č.1 je trvale zapnuta na I. stupeň diff. tlak.
Oběhovka č.2 je trvale zapnuta na I. stupeň konst. tlak.
Obtok Heimer nastaven na 200 mbar.
Vypozoroval jsem, že když TČ topí přímo do topného systému, tak skoro pořád jede. Když TČ topí do aku, tak skoro pořát stojí a přesto je doma teplo.
Otázka na zde přítomné pány, jak provozovat (jestli vůbec) aku dle sezóny podzim/zima/jaro s ohledem na co nejlepší ekonomiku provozu (spotřeba el. energie tepelného čerpadla) ? Díky velikému množství kohoutů lze AKU provozovat několika způsoby (anuloid, aku) a nebo nezapojovat vůbec. Jak tedy nastavit kohouty okolo aku? Nabízí se také možnost přes den nabíjet aku dle časového programu a v noci vybíjet. Chtělo by to možná ověřit výpočty. Pocity a rady instalatérů se mě v praxi moc osvědčily, dost jsem toho po nich předělal a přenastavil.
TZ domu je 8,35 kW a je vypočtena dle EA po zateplení pro NZU. Bydlíme v něm trvale 4 lidi. Tarif D55d od ČEZ jistič 3x25A. Bojler nahříváme pomocí TČ na 47°C. Vytápění provozujeme trvale dle ekvitermní teploty. Na všech radiátotorech jsou programovatelné hlavice s nastavenou teplotou podle využití místnosti 18-23 °C. 10 let mám nainstalovaný podružný elektroměr pouze pro TČ, takže můžu teoretické výpočty za několik let potvrdit praktickými odečty spotřebované eletřiny….
Děku všem za názory
DaJa

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

14 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.