Základy regulace vytápění

Rubriky:

Reklama
JB Josef Bláha @josef.blaha před 5 roky19.11.2018 22:40:00
Základy regulace vytápění

Dobrý den,

předem se omlouvám, pokud je můj dotaz již zodpovězen v jiném vlákně, ale zatím jsem nenašel uspokojivou odpověď. Zajímá mě, jak nastavit topný okruh a kotel (obecně, ne přesné hodnoty). Různá obecná nastavení schémat jsem našel, ale žádné nebylo tak jednoduché, jako to, co mám já, jinde se k tomu motají "rušivé" elementy, které ještě nemám, jako např bojlery,či akumulační nádrže.

Mám doma automatický kotel na tuhá paliva zapojený následovně. Vratná smyčka, směšovací ventil se servem a jeden topný okruh na běžné radiátory. Po jednom čidle na teplotu vody v kotli, na zpátečce a na přívodu v topném okruhu. Dále venkovní čidlo k ekvitermní regulaci a prostorový termostat v referenční místnosti (v té je ventil radiátoru stále otevřen, ve zbylých místnostech jsou termohlavice).

Topný okruh je ovládaný ekvitermě dle zvolené křivky a prostorovým termostatem. Jak ale nastavit kotel s ohledem na co nejlepší ekonomiku provozu? Také aby byl řízen ekvitermní křivkou (buď na stejné hodnoty jako topný okruh, nebo třeba s plusovým paralelním posunem), nebo pevně, aby se natápěl třeba na 80°C? Co je, prosím, v principu lepší, nebo jak by to mělo být a proč? Na jednu stranu si říkám, že při vyšších teplotách "natopení" kotle má kotel lepší účinnost, na druhou stranu zase jestli není zbytečné roztápět kotel na, dejme tomu, těch 80°C, když do topného okruhu je potřeba třeba jen 50°C.


Předem děkuji za odpovědi.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

2 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.