Vymetání komínu automatického kotle

Rubriky:

Reklama
VJ Vojtěch Jelínek @vojtech.jelinek před 5 roky08.12.2018 17:48:00
Vymetání komínu automatického kotle

Dobrý den. Jeden dotaz na kominíky a nebo zkušené kotelníky.
Mám AK+ komín vložkovaný nerezem a jednu nejasnost. V komíně je tenká vrstva jemného prachu (odhadují trvale 2 - 3 mm) - žádné saze nebo dehet. Máte za to, že je vhodnější udržovat komín čistý a pravidelně jej vymetat od tohoto prachu nebo tam tu slabou vrstvičku nechávat.

Jde o to, že ekonomická stránka věci provozu aut. kotle vede k nízkým teplotám spalin, které nejsou zdaleka ideální. V praxi mám 70 - 150 °C. Přitom norma uvádí 160 °C + teplota prostředí, což u mne znamená 160 + 20 teplota kotelny = ideální teplota spalin od cca 180 °C. To je teplota, které "nikdy" nedosáhnu.

Mám regulátor komínového tahu a z jeho činnosti je jednoznačně patrné, že nemám problém s nedostatkem tahu (stále reguluje přebytek nastaveného tahu).

Jde o to, že vlivem nízké teploty spalin může velmi pravděpodobně docházet v komínu ke kondenzaci. Kondenzaci nepozoruji - kondenzační jímka s vývodem je trvale zcela suchá a bez jakékoli vlhkosti a i revizní otvor na (studené) půdě na nic takového neukazuje. A teď dotaz(y):
Dojde-li ke kondenzaci a zůstane prach na stěnách, dojde k
1) smáčení prachu a jeho působením (případně uhlíkových složek) i rychlejší korozi nerezové vložky
nebo
2) sice ke smáčení prachu dojde, ale v důsledku regulátoru tahu i jeho opětovného vysušení a proto bude nerezová vložka zcela netknutá
nebo
3) řeším blbosti a je to úplně jinak!? ;-)
Díky předem za všechny smysluplné odpovědí, které mne navedou ke správnému cíli. Hodně zdaru všem.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

4 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.