Investice do vytápění-snad někomu pomůže

Rubriky:

Reklama
DB Dušan Beránek @dusan.beranek před 5 roky18.12.2018 14:23:00
Investice do vytápění-snad někomu pomůže

Jako naprostý, stavebními pracemi nepolíbený laik, jsem se v roce 2014 odhodlal ke koupi zděné, neudržované chaty s jasnou vizí a cílem její rekonstrukce. Ta pak byla v roce 2018 prakticky vlastní silou dokončena, včetně dřevěné přístavby. Ale o tom to není…
Rád bych se zde podělil o zkušenosti s vytápěním a náklady na provoz domu. „Domu“ říkám záměrně, neboť je objekt rekonstruován pro celoroční provoz a stejně tak je provozován.
V době, když jsem řešil vytápění či přístavbu, tak jsem mnohokrát čerpal informace ze zdejšího fóra a jako laik jsem se pravidelně ztrácel v záplavě odborných rad, výpočtů a názorů. Nakonec jsem se vydal vlastní cestou pokusů a drobných omylů a hlavně selského rozumu. Snad tyto informace pomohou někomu dalšímu s podobným projektem.

Rozměry domu jsou cca: 8,5m x 5x5m. Stavba je podsklepená (nevytápěno), 1. obytné patro včetně kuchyňského koutu a soc. zázemí a obytné podkroví.
Zateplení je provedeno 150 – 200mm polystyrenem, střecha pak 200mm vatou (více se nevešlo).
Jako primární zdroj vytápění jsem po dlouhé úvaze zvolil tepelné čerpadlo Mitsubishi MSZ-FH35VE, nainstalované a zprovozněné během 2 hodin, tenkrát za velmi zajímavou cenu. Čerpadlo je v provozu čtvrtým rokem od konce září do dubna, vždy jen k vytápění. Přes léto je vypnuté. Letos byla provedena první kontrola, dezinfekce a byl konstatován stav nového čerpadla, bez snížení výkonu, nebo opotřebení.
Čerpadlo vytápí 1 patro a otevřenými schody i podkrovní místnost. Přístavba je pak nově vytápěna el. přímotopem.
Provoz čerpadla je bez nějakých experimentů. Pracovní týden zapíná v 5:00 – 8:30, 14:00 – 21:30. Přes víkend jede prakticky celý den. Nastavená výstupní teplota je 30° C, přepínána je jen rychlost ventilátoru.
Při venkovní teplotě 5° - -5° C je při tomto nastavení vnitřní teplota kolem 24°C, v podkroví o něco málo nižší (četl jsem tu někde informaci, že někdo nechává běžet čerpadlo nonstop)
Při nižších venkovních teplotách běží čerpadlo více hodin.
Pokud chceme větší tepelný komfort a romantiku přitápíme v krbových kamnech a čerpadlo vypínáme.
K dalším standardním spotřebičům patří, lednice, pračka, vařič a boiler na teplou vodu. Osvětlení v celém domě je řešeno led světli. Tarif máme D56d a na několikaletou spotřebu el. se můžete podívat v příloze. Výpočet TZ byl dodán spolu s montáží, ztráty budou určitě ale větší.
Každopádně je průměrná spotřeba el. někde kolem 1 100,- Kč měsíčně.

Ještě malé srovnání: cihlový byt 2+1 v centru města 50 léta. Stěny kolem 50cm bez zateplení, nová okna. ¾ zdí je venkovních a údajné ztráty 6-8 KW. Bez dodávky tepla a teplé vody. Kompletní rekonstrukce a znovu dilema o vytápění. Nebylo možno instalovat tepelné čerpadlo. V domě plyn, přípojka okamžitě zrušena. Vzhledem ke kompletní rekonstrukci včetně elektriky, připravena montáž el. přímotopů a instalace sálavých přímotopů Fenix Ecoflex Solius 1x2kw, 2x1,5kw, řízeno termostatem z dětského pokoje a pořizovacími náklady kolem 20 000,- Kč.
Tepelný komfort naprosto bez problému, při přerušení tarifu se dooblékat nemusíme. Instalace boileru. Běžné svícení, praní, vaření, sprchování a myčka nádobí. Tarif nevím úplně přesně, každopádně je rozdělen na vysoký a nízký v rámci přímotopů. Výsledkem dlouhodobého 3 letého vyhodnocování jsou průměrné náklady na vytápění, teplou vodu a elektriku kolem 1350 ,- kč měsíčně, jedinou další položkou v nákladech je pak voda cca 600,- Kč měsíčně. Spotřeba elektriky léto kolem 700,- kč, přes zimu kolem 2 000,- Kč.
Řešili jsme velmi neprofesionálně, intuitivně, ale myslím, že se to povedlo.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

4 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.