Vytápění klimatizací - umístění jednotek, potřebný výkon a doporučený výrobce/model

Reklama
JF Josef Frýza @josef.fryza před 5 roky12.01.2019 14:31:00
Vytápění klimatizací - umístění jednotek, potřebný výkon a doporučený výrobce/model

Dobrý den, chci použít klimatizaci k  vytápění bytu 3+1 (jedná se mi zejména o vytápění, ne chlazení, to je jen bonus). Z ekonomických důvodů chci použít jen jednu jednotku v obýváku kombinovanou s přímotopy v pokojích (jinak už mě levněji vychází topit kondenzačním kotlem, ten ale jako záloha nebude, dělám komplet nové vytápění, zálohou jsou jen přímotopy). TZ bytu jsou 3.2kW a byt má celkově plochu 80m2, stropy 2.6m.

Jde mi zejména o to, jaký výkon klimatizace zvolit a vhodné umístění vnitřní i vnější jednotky.

Když začnu umístěním vnější jednotky - bude umístěn na lodžii, ale nevím jestli je vhodnější ji ukotvit na zeď (zateplena 60mm EPS), jak je na přiložené fotografii, nebo na podlahu (dlažba) přes nějaké silentbloky (viz druhá fotografie). Umístění na zdi je lepší z pohledu propojení jednotek, není tam takový výškový rozdíl a nemusím také tolik drážkovat zdi, na druhou stranu se bojím šíření vibrací přes stěny (otázka, zda by umístění na podlaze bylo z tohoto pohledu lepší). Samozřejmě umístění na zdi je lepší z pohledu, že nebere užitný prostor lodžie, ale to bych oželel.

Další věcí je umístění vnitřní jednotky, viz další přiložené obrázky. Původně jsem ji chtěl nad okno/dveře na lodžii, kdy by foukala směrem k pokojům, ale tam se prostě výškově nevleze (a stejně by tam nedofoukla). Takže mi zbývá buď umístění pod parapet (což nevím, jestli jde i s běžnou jednotkou, co se dává normálně ke stropu, nikoliv speciálními (a drahými) podparetními jednotkami, navíc tam bude chtít žena určitě záclony až po podlahu, což je pro klimatizaci nevhodné) nebo na stěnu naproti průchodu do kuchyně (zde zase klimatizace zasahuje už nad sedačku aby byla naproti průchodu, což nemusí být komfortní pro osoby co tam budou sedět). Jaký je na toto Váš názor?

Když už jsem u toho, doporučovali by jste pro propojení jednotek vše schovat do zdi (drážkovat do zdí), nebo to vést lištou.. budu dělat kompletní rekonstrukci.. ale ty drážky určitě musí být větší než na elektrické kabely..

Nyní k výkonu a popř. ke konkrétní klimatizaci. Hodně jsem tady na fóru četl o klimatizacích od Mitsubishi, konkrétně o modelech MSZ-FH25VE (topný výkon 3.2kW) a MSZ-FH35VE (4kW). Průtok vzduchu je u obou stejný od 240 do 792 m3/h dle nastavenému režimu (a hluku). Plochy/objemy místností jsou na obrázku, a myslím si, že jelikož mají jednotky stejný průtok vzduchu, tak je pro mne vyšší výkon už zbytečný (ten rozdíl není tak velký) a co nedokáže vytopit budu řešit přímotopy (jak jsem říkal nedělám si iluzi, že by mi vytopil i zadní pokoje, a na pokrytí TZ obyváku+kuchyně+chodby to stačí, zde je celková TZ 1.9kW).

Popř. budu rád za doporučení i jiné klimatizace, moc jsem na to ještě neměl čas, ale už ho ani moc na rozmyšlení nemám.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

13 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.