Kondenzace - nevyužívaný komín

Rubriky:

Reklama
JT Jiří Terš @jiri.ters před 5 roky15.01.2019 07:52:00
Kondenzace - nevyužívaný komín

Dobrý den,

rád bych touto cestou řešil problém s kondenzací vlhkosti v prefabrikovaném komíně Schiedel Stabil, který prozatím není využíván.
Komín byl dokončen v rámci stavby na konci roku 2017 a doposud nemám krb, který by něj byl napojen (objekt je vytápěn jiným zdrojem tepla). Komín prochází cca středem rodinného domu, který má přízemí + obytné podkroví a malou nezateplenou půdu. Ve spodní části je odtok kondenzátu napojen do kanalizace, jinak jsou zde běžná revizní dvířka a příprava na připojení krbu (průměr 20 cm) směrem do obývacího pokoje. Komín je nahozen strojní sádrovou omítkou.
Problém je ten, že v zimě se nám již druhým rokem na některých místech komína dělají vlhké fleky, které jsou velmi nehezké a poškozují omítku. V zásadě mi bylo doporučeno buď do komína topit a nebo úplně ucpat otvory (revizní dvířka, příprava odkouření) a tak alespoň fleky minimalizovat. Tuto zimu jsem otvory zacpal polystyrenem a minerální vatou, ale výsledek je úplně stejný. Po bližším ohledání jsem zjistil, že komín je zvenku už na samém vršku, na nezateplené půdě, odkud se zdá, že vlhkost stéká přímo po komíně přes minerální vatu až do stropu v podkroví. Zároveň je ale evidentní, že se vlhkost dostává i minerální vatou v komíně až do přízemí, kde se vlhkost zase dostává na povrch omítky.
Byl by někdo schopen mi sdělit, proč se toto děje a zda tomu lze nějak zabránit? Jakékoliv další informace rád poskytnu.

V současné době přemýšlím o tom, zda by nepomohlo obalit komín minerální vatou i na nezateplené půdě, což by zde mohlo omezit kondenzaci. Na druhou stranu mi není úplně jasné, odkud se vlhkost bere. Předem děkuji za pomoc.

Editace: Ještě podotýkám, že kondenzát evidentně neteče "vnitřkem" komína do kanalizace, ale zřejmě minerální vatou, která vyplňuje prostor mezi kouřovodem a samotnými tvárnicemi, částečně pak i stéká na nevytápěné půdě přímo po plášti komínových tvárnic.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

39 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.