Bezpečnostní dochlazování ke krbovým kamnům

Rubriky:

Reklama
MP Marek Pavelka @marek.pavelka před 5 roky20.01.2019 22:14:00
Bezpečnostní dochlazování ke krbovým kamnům

Dobrý den,

chci se zeptat ohledně zabezpečení krbových kamen proti přetopení např. při výpadku proudu. Při rekonstrukci chalupy chceme vyřešit topení následujícím způsobem: na temperování přes týden budeme mít elektrokotel Protherm Ray 12K (plynový kotel nebo tepelné čerpadlo jsme museli zavrhnout z důvodu vysokých pořizovacích nákladů), na topení přes víkend budeme používat krbová kamna s teplovodním výměníkem Prity S1 W10 (4 kW do vzduchu, 10 kW do vody) a na ohřev TUV kombinovaný bojler Dražice OKC 100. Tepelné ztráty máme vypočítané na 12 kW.

Z článku "Povinné zapojení bezpečnostního dochlazování zdrojů tepla na pevná paliva" mi vyplývá, že je pro nás povinné mít funkční zařízení pro dochlazení kotle. Mám pravdu, nebo jsem článek špatně pochopil? Pokud mám pravdu, jakým způsobem je toto nejlepší provést? Kamna nemají dochlazovací smyčku, ani se k nim nedá dodělat. Já bych nejraději použil dochlazovací dvoucestný ventil DVB1. Ale projektant topení i topenář mě od toho odrazují a tvrdí, že to není dobré řešení. Že prý by dopouštění studené vody do soustavy nijak nepomohlo, protože by při výpadku čerpadla do kamen stejně nedoputovala. Navíc by v soustavě ještě zvyšovala tlak a taky by prý hrozilo poškození kamen tou studenou vodou (kamna by mohla popraskat). Projektant navrhuje neosazovat radiátory termostatickými hlavicemi, že se pak voda ochladí v těch radiátorech. Záložní zdroj taky moc nedoporučuje, že prý je životnost 2-5 let, že to vyjde zbytečně draho. To mi ale přijde jako docela blbost. Přece je ten DVB1 ventil na tohle dělaný, ne? A pokud nedoputuje studená voda ke kamnům, jak by mohla kamnům ublížit a jak pak doputuje teplá voda k radiátorům, aby se tam ochladila? Z různých článků a schémat na internetu mi přijde, že je montáž toho ventilu asi běžná věc, a nikde tyhle možné problémy neuvádějí.

Pokud bych tedy ventil DVB1 instaloval, jak daleko ho můžu od kamen umístit? Za stěnou za kamny je prostor pod schody do podkroví, takže by nebyl problém ho osadit tam, stejně tam chci osazovat čerpadlo a expanzku. Horší je že bych tam musel nějak dostat studenou vodu a odpad, které se nacházejí u elektrokotle, což je asi 3 metry daleko (viz obrázek). Voda je v pohodě, ale odpad bych musel vést vrchem, což je asi blbost, že?

Pro přehlednost rozdělím dotazy do následujících bodů:
1) Je osazení dochlazovacího dvoucestného ventilu DVB1 dobrou volbou?
2) Je projektantem navrhované řešení dobré?
3) Zvládne ventil DVB1 při výpadku proudu ochladit kamna a zabránit přetopení?
4) Neuškodí kamnům studená voda, nepopraskají třeba?
5) Jak daleko je možné ventil osadit od kamen?

Předem díky za rady.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.