Tvrdá voda a koroze hliníku

Rubriky:

Reklama
HR Honza Ringo @honza.ringo347 před 5 roky21.01.2019 09:27:00
Tvrdá voda a koroze hliníku

Provozuji solární sprchu na které se cca během roku objevily puchýřky v nátěru. Později jsem zjistil že těmito puchýřky prosakuje voda a hliníkové tělo sprchy tak prokorodovalo a sprcha bude příští sezónu již prakticky nepoužitelná.
Dodavatel se hájí, že na tuto vlastnost v návodu upozorňuje a že jsem měl po prostudování návodu od smlouvy odstoupit. Ve verzi návodu co jsem obdržel, nic takového není, ve verzích aktuálně ke stažení již stojí : U sprch mající hliníkové tělo nepoužívejte výrazně tvrdou vodu (tj. se zvýšeným obsahem vápence). Použitím tvrdé vody může dojít k vnitřnímu i venkovnímu porušení hliníkového těla sprchy. Na toto poškození se záruka nevztahuje.“
Chápu, že použitím tvrdé vody vzniká na povrchu uvnitř a navenek vodní kámen což reklamovat nelze, ale že použitím tvrdé vody může dojít až k „prorezivění“ jsem až do vzniku tohoto problému a následného prohledávání internetu netušil.

Otázka je co je výrazně tvrdá voda? Při dělení na různé tvrdosti vody jsem narazil na dvě různé hranice jako předěl mezi tvrdou a velmi tvrdou vodou a to 3,76 nmol/l nebo 5,3nmol/l, pak mimořádně tvrdou 9nmol/l. Předpokládám tedy, že díky těmto různým hodnotám žádná závazná definice tvrdosti vody zřejmě neexistuje. Dle mého názoru tedy, pokud není hranice výrobce přesně popsána (tak jako např. maximální provozní tlak v barech,MPa, či psi) nelze se tedy na tento nedefinovaný parametr odvolávat.
Je koroze hliníků nějak úměrná té tvrdosti vody tj. pokud by byla sprcha provozována s tvrdostí mírně nižší zda by ke korozi nedošlo vůbec nebo by se projevila až v pozdější době?
Další má otázka – sprchu provozuji pouze s vodou dodávanou prostřednictvím SČVK tedy vodou, která musí odpovídat příslušným vyhláškám. Může být potom výrobek, který vlastně nelze provozovat při těchto běžných podmínkách, vůbec běžně prodáván ?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

38 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.