Optimalizace nastavení plynového kotle s ekvitermou

Reklama
MJ Martin Jung @martin.jung před 5 roky22.01.2019 19:49:00
Optimalizace nastavení plynového kotle s ekvitermou

Mám plynový kondenzační kotel, který topí cca 150 m2 podlahové plochy v novostavbě. Energetické ztráty nevím, protože zpracovaný PENB je starý (dům byl dlouho jako hrubá stavba) a vlastnosti jsem spíše vylepšoval - trojskla, větší izolace v podlaze, navíc zateplení 10 cm polystyrén apod. Veškeré vytápění je v podlaze v betonu. Mám ekvitermní regulaci nastavenou na 27°C-41°C s minimální teplotou venku -16°C. Topím na 22°C s tím, že v ložnicích mám podlahovku dost přiškrcenou.
A teď dotazy:
1) Teď, když je venku okolo -5°C mi kotel hřeje vodu na 39-40°C a v domě je dost teplo - i přes 23°C. Stáhl jsem tedy ekvitermu na 40°C, což by mělo vést k tomu, že se o něco sníží teplota vody, při této venkovní teplotě. Je to správný postup? Když bylo venku teplo, tak to celkem sedělo, takže asi nemá cenu manipulovat i s dolní teplotou že?

2) Vytápění přerušuji vždy jednou denně (nastavuji útlum na 20°C). Myslím, že víc přerušení u podlahovky, která má setrvačnost, je asi zbytečné. Ve všední dny topím 12:00-19:30, o víkendech pak od 4:30 - 20:00. Dům ani ve všední den přes noc ani při dnešních mrazech nijak výrazně nevychladne. Teplota je většinou hodně přes 20°C, spíše okolo 21°C. Má toto smysl, nebo by bylo rozumnější interval ekvitermy snížit třeba na 27°C - 36°C a topit nepřetržitě (případně, pokud se ukáže, že při vyšší teplotě venku je v domě horko, sížit i dolní mez)?

Mám nastavenou deltu v kotli na 10°C, tedy že kotel zapálí až v momentě, kdy mu voda na výstupu klesne o 10°C níže, než je požadovaná teplota.

Co se komfortu týká, zima nám určitě není. Krb používám spíše jako dekoraci. Dost jsme jej využívali v říjnu, kdy plyn nebylo ptřeba pouštět vůbec, ale teď je přitápění fakt zbytečné. Spotřeba plynu teď v mrazech je okolo 6 m3 denně. Od konce října jsem doteď propálil těsně přes 400 m3 plynu. Tím hřeju i vodu v nepřímo ohřívaném zásobníku. Ohřev mám nastaven vždy v době útlumu topení.

Díky za postřehy.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

101 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.