JUNKERS ZR 18-3 AE, zpětná přestavba na ohřev bez zásobníku?

Rubriky:

Reklama
Sa Ši @sa.si před 5 roky25.01.2019 14:18:00
JUNKERS ZR 18-3 AE, zpětná přestavba na ohřev bez zásobníku?

Dobrý den,

promiňte mi, jestli je někde podobný problém zde už řešen, ale nepodařilo se mi najít dostatečně uspokojivou odpověď v existujících tématech.

V našem bytě (asi 55 m^2, 5. (nejvyšší) patro, cihlový dům rok asi 1950) je od roku 1997, kdy byl dostaven jako novostavba ve střeše, kotel JUNKERS ZR 18-3 AE s externím stacionárním zásobníkem Junkers ST 110 E.
Nyní pochopitelně z důvodu stáří zásobníku již praskla otopná spirála a došlo ke zvýšení tlaku v otopném okruhu na asi 3.8 baru a tedy ke smíchání otopné vody s TUV v zásobníku.

Má 1. otázka:
Vzhledem ke stáří kotle a mé nejasnosti ve výhodách zásobníkového ohřevu mě napadlo zásobník prostě odstanit a ohřívat TUV průtokově (max výkon kotle 18 kW).
Odborník na z firmy na servis kotle, co kotel servisoval a čistil téměř každý rok mi tvrdil, že náš kotel ohřívat TUV jinak než přes zásobník neumí, a že i ten kotel co to umí průtokově pak má "úplně jiná střeva". Po zamyšlení, když jsem zjistil, že topný okruh je stejně ohříván průtokově, mi to nedalo a otevřel jsem manuál ke kotli https://junkers-sk-sk-b.boschtt-document…
Hned na straně 3 se lze dočíst, že agregáty typu ZR se dají přestavět na ZSR (zásobníkový ohřev) pomocí dodatečného příslušenství č. 442
https://www.glo24.de/BOSCH-JUNKERS-Insta…
Dále na straně 4 a 5 jsou vidět schémata rozdíl, kdy je ZR přestavěn na ZSR.

Moje otázka tedy - když šel kotel pomocí těch pár dílů přestavět tehdy na zásobník ohřev, nemělo by to jít i zpátky?

2. otázka:
Přečetl jsem, co se dalo o "zásobníkový vs průtokový ohřev", ale nikde jsem se nedozvěděl zcela jasně, v čem doopravdy spočívá výhoda zásobníku krom komfortu?
V našem domě/bytě asi nejsou moc velké tepelné ztráty (plastová okna, v létě je v domě příjemně, když je venku horko a naopak v zimě je i v přízemí teplo, kvůli těsnosti oken a špatnému větrání jsme měli chvíli problém s plísní), jsme tam 2 dospělé osoby a zatím jedno 3 leté dítě zálohy na plyn činí 700 kč, roční spotřeba cca 6000 kWh...
Nikde jsem se nedozvěděl, zda-li za citelnou úsporu může i zásobníkový ohřev, či jestli nešetří životnost kotle méně častým spínáním?
Může zásobník ušetřit na energii tolik, aby se investice za dobu jeho životnosti (15 let cca) vrátila na ušetřené energii za plyn?
Či závisí také na způsobu užívání TUV během dne, zda se hodí zásobník nebo průtokový ohřev kotlem?
Dočetl jsem se, že na běžný provoz má být zásobník prý lepší, ale na nárazové užívání (např. chata...), kde se přijede jednou za čas je vhodný průtokový. Jak to tedy ve skutečnosti je?

Děkuji případně za Vaše rady.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

38 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.