Doporučení vytápění RD

Rubriky:

Reklama
LZ Lukáš Zaby @lukas.zaby před 5 roky29.01.2019 20:20:00
Doporučení vytápění RD

Dobrý den,

v současné době jsem 50/50 pro zvolení topení novostavby rodinného domu bungalov.


Parametry RD jsou bungalov sedlová střecha, dobře izolovaný. TZ cca 4,7 Kw (103,8 W/mk + větrání 32,8 W/K). V PENB nebylo počítáno s rekuperaci pasivní, kterou chci realizovat taky. Správně odhaduji snad, že by se ztráty větráním snížily. V domě bude krbová vložka cca max. do 4 Kw pro atmosféru. Plyn se nachází na hranici pozemku cca 10 m. Všechyn pokoje směřovány na jih.


Pominu li to, že mě na Infothermě letos hodně stánkařů přesvědčovalo do el. kabelu mám prozatím zvoleno takto:

Varianta 1)

Kondenzační kotel (Vaillant VU 146/5-5 ecoTEC (začíná na 3,3 Kw) případně jiný s ještě menším začátkem výkonu) + externí bojler OKC 100/1m2, DZ Dražice. TUV bude ohřívána plynem a v letě by se jelo na elektřinu, případně plyn. Počítám, že by se dalo vyřídit zvýhodněnou sazbu 8 hod. u elektřiny díky bojleru.

Ještě mě napadlo zda nepořídit bojler 200 již se dvěmi vyměníky a možnost do budoucna napojit bojler na solární kolektor.

Varianta 2)
Rovnou jít do tepelného čerpadla topný výkon 7,7 kW (Vaillant VWL 85/3 A
230 V) komplet i s TUV.

Rozdíl mezi oběma řešeními je cca 70 tis v neprospěch TČ.

Abych řekl pravdu jsem nějak rozhodnutý pro plynové řešení, příjde mi to takový střed mezi čistou elektřinou a drahým TČ. Jsem si ale jist, že v tomto případě na topení nebpůjde zas taková suma jak případně na provoz RD elektřinou (indukční deska, trouba, ČOV a jine).

Moc děkuji za jakékoliv názory :)

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

15 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.