Vícero problémů s topením

Reklama
MO Martin Obecný @martin.obecny před 5 roky03.02.2019 23:56:00
Vícero problémů s topením

Zdravím,

bohužel jsem v novém domě narazil na několik probémů s topením, pokouším se je řešit, ale nejde to úplně dobře a proto bych rád požádal o rady. Předem děkuji.

Dům má vytápění kondenzačním kotlem Protherm Condens se zásobníkem TV. Přízemí je vytápěno podlahovým topením napojeným přes směšovač. Patro a půda je vytápěno radiátory, koupelny otopnýmy žebříky. Thermolink P v přízemí + Salus na podlahové topení.

1) Hned v počátku se zjistilo, díky tomu, že termostatické hlavice radiátorů vydávaly divné zvuky, že je topení zapojeno obráceně. Za kotlem se prohodilo potrubí a problém měl být vyřešen. Bohužel jsem našel jeden žebřík a jeden radiátor, kde je průtok obráceně. Žebřík má připojení vlevo a vpravo. Vlevo hlavice, vpravo topná tyč. Řešil bych to prohozením zleva doprava. Žebřík se tím ale posune, což není žádoucí. Je ventil se zpětným směrem toku řešení pro žebřík v této konfiguraci s otopnou tyčí? Co se týče toho radiátoru, tam to by neměl být problém otočit přívod se zpátečkou, jelikož je to na půďě, kde není finální vrstva podlahy, takže koukají ještě ohebné trubky ze země. Takže to snad půjde jen otočit. Tedy doufám.

2) Druhý problém byl, že se v přízemí nedalo vytopit víc než na 19 stupňů. Směšovač byl nastaven na 30 stupňů. Až po nastavení na 37 lze podlahou vytopit na 21-22 stupnu. Teplotní senzor na směšovači říká max 30. Jedná se o následující smešovač - https://www.rubidea.cz/files/technicke-l… Je to normální, že ta teplota nastavená hlavicí je tak mimo? Nebo něco nechápu? No asi nechápu, protože přesně nerozumím, proč má ta hlavice ještě sondu za čerpadlem. Ta sonda je jenom takový drátek bez izolace. Mohl by mi toto někdo prosím vysvětlit?

3) No a pak tu máme klasický problém - ekvitermní regulace, termostat ke kotli, termostat k podlahovce, podlahovka a radiátory. Jak to k čertu nastavit. Došel jsem k tomu, že jsem na kotli a na podlahovce nastavil denní programy. Všední den ráno a večer na 21,5 termostat ke kotli, 21,8 podlaha, jinak 18 kotel a 18,4 podlaha. O víkendu trochu jinak. Ekvitermní křivka byla vypočítána automaticky a byla hrozně strmá. Radiátory nepříjemně horké a patro přetopené nebo jsem laboroval s nastavením hlavic. Ekvitermní křivku jsem dal o hodně ploší, tak aby při cca 0 stupnich byla teplota vody cca 55 stupnu. V patře jsem hlavice všude maximálně otevřel. Zdá se, že ráno se všechno pustí, podlahovka dohřeje přízemí a v patře se pustí radiátory. Jakmile odcházím buď kotel vypne termostat nebo denní program. Proč podlahovka 21,8 a 18,4. No říkal jsem si, že možná bude lepší tam trochu déle honit vodu, ona ještě teplota stoupne v místnosti trochu a pak se vypne i to čerpadlo. Dává moje nastavení smysl nebo je to úplně mimo? Máte nějaké doporučení?

4) No a teď co mi dělá vrásky nejvetší a co mě dneska překvapilo. Jeden otopný žebřík spíš hřeje než nehřeje. Někdy k němu přijdu a je teplý (né horký jako ostatní topení/žebříky), někdy studený, ale přívod horký je. Zkoušel jsem odvzušňovat všechny tělesa, zkoušel jsem dát na 0/* všechny radiátory, zkoušel jsem zvýšit výkon čerpadla, maximální doporučený tlak vody a žebřík nijak pozitivně nereagoval. Co mě dneska dostalo bylo, že když jsem vypnul čerpadlo tím, že jsem nastavil na termostatu nižší teplotu, vypnul všechny topení kromě toho žebříku, pak opět teplotu zvýšil, žebřík sice nereagoval, ale když jsem pustil nějaké další topení, mělo teplejší zpátečku než přívod, to jsem zaznamenal na dalším a dalším, najednou ten jiný žebřík měl směr toku správně. I podlahovka měla teplejší zpátečku. Tak jsem zase snížil teplotu na termostatu všude dal 5, pak jí zvýšil a vše bylo normální. Máte nějaký nápad, proč ten žebřík nehřeje jak by měl? Máte nějkou ideu, proč po tom laborování najednou byla všude teplejší zpátečka?

5) No pak taková né úplně ideální věc, kterou přemýšlím jak budu řešit. Když se v přízemí dosáhne teploty 21,5, tak se vypne kotel. Nahoře v koupelně otopný žebřík vychladne a pak se jde člověk sprchovat. Tam by bylo super, kdyby šel zapnout. Napadají mě 2 řešení - když nehřeje zapnout elektrickou tyč a nebo nastavit na termostatu dočasnou změnu teploty na cca 20min vyšší teplotu, aby patro začalo topit. No ale zase nebudu běhat před každou sprchou dolu nastavit něco na termostatu. Další termostat do patra? Nebo jiné řešení? Může jet zároveň tyč v žebříku a teplá vody? Nevadí to něčemu?

Děkuji moc.

S pozdravem,

Martin

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

4 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.