4 roky s infrapanely

Reklama
MH Miroslav Hloušek @miroslav.hlousek726 před 5 roky12.02.2019 11:21:00
4 roky s infrapanely

Před dvěma lety jsem napsal mé pohnutky "zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč? (hledejte) a nyní, po množství dotazů tedy popisuji mé čtyřleté zkušenosti s provozem infrapanelů. L

1) proč jsem še do infrapnelů? - viz "zrušil jsem radiátory a přešel na infra...proč? "

2) falešné doměnky - mé špatné doměnky o infrapanelech a hlavně "kecy" diskutujících, které infra vůbec nemají se nepotvrdily - ba naopak, vyvrátily, dále rozepíši

3) stručně - bomba - už chápu, proč to němci i rakušáci pořizují:)

4) nyní detailněji - současně mám osazeny panely následovně:
obývák +K - 2x 360, 1x 720W
zádveří -200W
chodba dole - 250W
koupelna dole - infražebřík 360W
terasa - 540W
bazénová hala - 2x 360W
dětský pokoj 1 - 360W
dětský pokoj 2 - 180W
chodba nahoře - 540W
ložnice - 540W
celkový výkon - 5130W
objem domu cca 343m3
objem terasy - cca 48m3
objem baz. haly - cca 70m3
Nutno podoknout, že vytápění infrapanely terasy a bazénové haly nebylo prioritou, neboť na terase se sdržujeme málokdy a bazén má podlahové topení tuším necelou kilowatu.
Na terase je termozásuvka nastavena na temperování, tuším 14 st. Když tam chceme být, +- 10 minut předem zapneme panel, který je naproti gauči a je ta pohoda. Když na něj třeba zapomeneme a topí přes noc, je tam na teploměru i 20 °C.
Když se jdeme koupat, zapnu manuálně na termostatu infrapanely na stropě, které do 10 ti minut perou do podlahy a následně i na lehátko při relaxaci. Tady jsem při měření termokamerou zjistli zajímavý fakt, a to, že kamenný koberec, který máme u bazénu, výborně absorbuje emise infravln. Když jsem vypnul podlahové topení, a zapnul pouze panely na stropě, podlaha se “natopila” na 31°C. Je to rozdílné absorbci tepla….
Obývák + K
Nejčastěji se sdržujeme v obýváku + K. Jsou tam samé infraobrazy na stěně. Dva naproti sobě, jeden bokem v nejstudenějším rohu. Na termostatu, který je bezdrátový a je napojen na dva panely (třetí je ovládán manuálně) , mám nastaveny dvě teploty - komfortní - 21°C a ekonomickou - 17°C. Komfortní je nastavena na každý den od 6:30 do 20:00 hod, kdy se pakujeme "nahoru". (ano, opravdu chodíme spát tak brzo, páč máme jiné zábavy než koukat na televizi:). Ekonomická je tedy po veškerý zbytek dne a noci. A jak to spíná? Když ráno vstáváme, dva panely jedou vždy. Na termostatu teploměr ukazuje těch zmiňovaných 17 st. A teď to přijde, sice na teploměru to ukazuje 17°C což je kosa, ale pocitově je tam tepleji - jeden z divů infrapanelů. Když je velká zima (dnes ráno - 12°C), taky panely topí třeba 8 hod denně. Třetí panel - 360W zapínám ručně pouze, pokud žena potřebuje rychle teplo nebo při velkých mrazech, což tuto zimu (18/19) ještě nebylo. Pokud je zapnutý třetí obraz, o to dříve se "zaplní" místnost teplem a o to dříve vypne termostat. Obyčejně tento třetí obraz vypne žena tak po hodině, dvou.
Spotřeba energie v této místnosti je při největším zatížení, pokud bych topil 10 hod/den při dvou panelech cca 10kW, což při ceně 2,2 Kč v nízké a 2,6 Kč ve vysoké sazbě je srandovní, a když hodně, tak 26,-Kč/den. Měsíčně je to tedy asi 800 Kč na tuto místnost, která je nejpoužívanjší a tedy se v ní topí i nejvíce. Nejsem schopen detailně rezepsat faktor vaření, ale subjektivně je znát, když se třeba o víkendu více vaří. Řekl bych, že se panely tak často nazapínají.pozn. vaříme na indukci.
Zádveří
Před čtyřmi lety jsem zádveří neřešil . Byla tam ale zima a když se náš pes "courá, tak si vždy otevřel zašupovačky a chladno proudilo do celého domu. Z toho důvodu jsem tam loni na podzim koupil a nainstaloval stropní bílý panýlek 200W. El. jsem vytáhnul z krabice. Ovládání je dálkové termostatem. Nastaveno tam mám 16 st. trvale bez programu. Tepelný komfot se značně zvýšil ale hlavně - nyní v zimě je znát to infra, neboť když přidjou děti z venku celé od sněhu, tak tam vždy byla povodeň. Nyní to infra podstatně dříve vysuší - dlažba je podstatně rychleji suchá. Spotřebu v zádveří nevím, občas se jenom přesvědčím o tom, zda to topí. A 200w je sranda spotřeba, takže jestli protopím 25,50 měsíčně navíc ....
Chodba dole
1x 250W infraobraz - termostat programovací PT11, opět dvě teploty, to samé co v obýváku - akorát tam mám nastavené ještě o 2 st. nižší teploty. Přijde mi, že topí tak 30-50% max. toho, co panely v obýváku, takže prostým výpočtem by měl spotřebu při 50% chodu cca 1,3kw /den, měsíčně 40kW = cca 100,-Kč
Koupelna
tam jsem nakonec dal infražebřík a původní stropní panely jsem vyměnil . Infražebřík má 360W. Je zapojen na programovací termozásuvku TS10 a mám to tam v podstatě časově stejně nastavené jako v obýváku, kdy ale teploty mám nastavené nižší - ekonomická 15 °C a komfortní 17°C, protože termozásuvka je 1) 15 cm nad podlahou 2) v kouplně nemusíme mít takové teplo. Když se žena chce jít osprchovat, tak si pár minut předtím zapne ručně infražebřík. Infražebřík má držáky na ručníky apod. Praktické se srandovní spotřebou. Spotřebu tedy odhaduji na cca 6 hod chodu denně když přeháním, tzn. cca 2,2 kw/den, měsíčně cca 68kW = cca 170,-Kč.
Chodba nahoře
panel 540W infraobraz, mauální termostat s automatickým 8 hodinovým útlumem. Panel je umístěn tak šikovně, že v podstatě vytopí z 80% celé vrchní patro. Všude máme otevřené dveře, kromě "malé ložnice", tam infrapanel není. Pokud má přijet návštěva,tak jenom otevřeme dveře. Výhledově tam ale dám obraz, protože když veknu hodně mrzně a jsou tam trvale zavřeny dveře, tak je tam zima a pak "půjčím" obraz od dcerky z pokoje.
Termostat je nastaven na 18°C s tím, že ve 22 hod se stáhne o tři stupně po dobu 8 hodin. Tento termostat, ačkoliv je analogový má jednu drobnou výhodičku a tou je červená dioda při sepnutém stavu, takže vím, že každé ráno v zimě topí tak cca 2-3 hoďky, odpoledne bych řekl to samé, tzn. 6 hod chodu topení. V nákladech jsem cca na 3,2 kW/den = cca 240 Kč/měsíc
Dětský pokoj 1
Panýlek s kombajnem a LED podsvětlením - synkův pokojík, moc se tam ale nezdržuje, dveře jsou trvale otevřené a letos jsem panel ještě nezapnul. Na teploměru na lampičce mu to ukazuje cca 19 °C.. Panel má na boku spínač, kterým se ovládá. Náklady zatím nula, za ty roky to jsou desetikoruny.
Dětský pokoj 2
Dcerka tam měla a má panel 180W (koníčci, také se LED podsvětlením samozřejmě, když to má i brácha). Tento výkon to ale nevytopil - je to nejstudenější pokoj, nyní má na podhledu z palubek přidělaný obraz 360W s termozásuvkou TS 10. U tohoto pokoje jsem se naučil jaký je rozdíl mezi inteligentní a méně inteligentní zásuvkou. Původně tam byla zásuvka TS05, která umí držet jenom jednu teplotu. Nejdříve jsem tam nastavil 18°C, v pokoji bylo ale vedro, protože zásuvka je 10 cm nad zemí, teploměr na lampičce ukazoval +- 21°C, což na infra je opravdu hodně teplo. Snížil jsem to tedy o dva stupně natrvalo. Připadalo mi ale zbytečné tam topit, když je dcera ve škole a většinu času tam vlastně není, chodí tam jenom spát nebo se tam zavře s kámoškama. Takže jsem tam dal programovací TS10, nastavil program podle jejího příchodu a nyní odhaduji, že se doba chodu topení ještě snížíla o 10 - 20%. Odhadované náklady cca 1 -2kW/den = cca 70 - 140Kč/měs.
Ložnice
Žena dostala ode mě dárek - obraz - 540W , bez termostatu - jelikož máme trvale otevřeny dveře, tak se tam topí tak 1x za týden i v mrazech, kdy před spaním se zapne tak na hodinu. Pak je tam vedro... když hodně, tak je spotřeba cca 15kW/měsíc
Celková měsíční spotřeba za panely (počítám pro skeptiky tu vyšší spotřebu!) je tedy asi následující:
Obývák - 310kW
Zádveří - 2kW?
Chodba dole - 40kW
Dětský pokoj 1 - 0kW
Dětský pokoj 2 - 60kW
Chodba nahoře - 96kW
Ložnice - 15kW
Koupelna - 69kW
Celková odhadovaná spotřeba za panely je tedy asi 592 kW/měsíc = 1450,-Kčč (vzal jsem průměr VT/NT) Mám sazbu D57.
Ročně mám tedy spotřebu něco přes 7MGWh za infrpanely. Něco málo tam je ještě terasa a bazén, to je ale minimum. Samozřejěm roční spotřebu el. eneergie mám vyšší, neboť máme většinu na el. vč. automobilu.
To je ekonomická stránka věci, což mi přijde docela zajímavé.I kdyby to bylo 10MHWh, tak je to paráda za to pohodlí…
Další věcí je, že, jak jsem zmiňoval, potřeboval jsem přehodit panely, šlo to bez problémů a okamžitě…S radiátory nebo podlahovkou to jaksi tak pohodlnbé není…A nic se nepokazilo a dle výrobce ani snad nemůže , jelikož panely nemají žádné součástky.
5) fakta a mýty o infrapanelech s korundovým povrchem
a) “infrapanely hřejí bezprostředně pouze tam, kde stojím/sedím, v tepelném stínu je zima”
Hovadina - tento předsudek je správný při vytápění ve venkovním prostředí nebo v prostředí s velmi nízkou teplotou
b) “infrapanely se monutjí jako podpůrné topení” - nesmysl - kolik výkonu potřebuji do místnosti, tak výkonné panely se instalují - kombinace panelů tam dám např. náš obývá
c) “infrapanely s korundovým povrchem nejsou vhodné do vnitřních prostor” - vidím za tím konkurenční boj, neboť panely máme od semilského výrobce, který má právě užitný vzor na jejich povrch, který je opravdu zcela odlišný od ostatních.. , ale osobně jsem zkusil i plechové a skleněné, tak je v tom obrovský rozdíl…. proto ty Semilské…
d) argument usazování prachuna korundovém povrchu. Ani jednou jsme je nečistili, dle výrobce stačí v případě potřeby nasadit na vysavač kartáček a přejet s ním panel…
d) běžte do toho
Moje vychytávka - k bazému používám občas tepelné čerpadlo. Dělal jsem pokusy, že jsem cca 20 cm před vyměník dal malý infrapanel (ten od dcerky - putovní). Rozdíl orzhodně měřitelný, protože se zvýšila teplota výměníku a po asi 2-3 hodinách zmizela i námrza v části, kam mířil panel. Ještě to ale musím doladit a trochu poměřit. Myslím,že se tím zvýší COP faktor.
Rád zkonzultuji…
To by bylo k panelům asi vše…jestli jsem zapoměl opomenout nějakou důležitou otázku, tak se ptejte…

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

124 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.