poradte prosim kamna do male prostory (izolovane jurty)

Rubriky:

Reklama
JH jakub Hanzl @jakub.hanzl před 5 roky12.02.2019 17:19:00
poradte prosim kamna do male prostory (izolovane jurty)

Zdravim velevazene forum (bez ironie),

procetl jsem dost z mistnich diskuzi o kamnech, presto nejsem uplne rozhodnut a/nebo jsem mohl neco zajimaveho prehlednout, proto si dovolim poprosit o pripadne postrehy/rady, ...

bydlim v Jurte, kt. ma prumer 8m (tj.50m2 podlaha), vyska valce 180cm plus nevim kolik presne kuzel, ted jsem to nejak zmeril/odhadnul - celkovy objem vnitrku = 127,6m3. Mam tu 3 otvory, dve jsou okna cca 100x170cm posledni= dvojkridle dvere maji 4 skla 35x70cm, vse izolacni dvojskla. Na vrcholku strechy je jeste kulate okno o prumeru 160cm, take dvojsklo.

izolovano je vsude stejne (vc. podlahy) - ovci vlnou tl. 10cm, coz dle metodiky vyrobce: pri stlaceni na 3cm udajne odpovida lambde 0,036. Coz, jestli se nepletu, vychazi podobne jako u obycejneho polystyrenu. Nechapu, co to je za zvlastni metodiku, ani jake parametry ma vlna nestlacena (nebo ne tolik, plachta/snih tlacit asi bude, lec v bocich minimalne,..).
V priloze je energo stitek, sice na jinou jurtu, ale mela by byt identickeho provedeni.
Samozrejme jeden z kamenu urazu je temer nulova akumulacni schopnost stavby. Vzhledem k omezene nosnosti podlazky (dvojity rost z kvh 80x100 krizem pres sebe na 14 zemnich vrutech) asi neni dobre reseni velka kachlova kamna. Uvazuju o castecne obestavbe kamen kamenem v ocelovem ramu, ale nevim, nakolik to je smysluplne, stejne to nemuze byt velka tonaz.

Komin je 3,5m nad vyusteni kamen, tusim prumer 130cm, dvojstenny nerez s izolaci, Bertrams Eko Peko 8.

aktualne tu topime kamnama Franco Belge Savoie
(https://www.kamnakrby-eshop.cz/cz-detail…

Vedel jsem, ze jsou tezce prehnane, 8kw je dost, ale cekal jsem, ze bude protahovat a vubec, je to vlastne stan, tak jsem si rikal, ze prvni zimu nebude od veci zkusit zaprve neco silnejsiho, zadruhe uz jsem je mel z predchoziho bydleni.
Tim padem "velmi prekvapive" topime spise na uduseny vzduch a samozrejme to dechtuje komin a i tak je tepla prilis. Ted, kdyz neni tolik zima topim jen rano a vecer.

Zaprve mam pocit, ze komin by asi mohl byt delsi, ale spocitat to neumim.

Zadruhe bych rad kamna nahradil vhodnejsimi. Zatim topime ze 100procent lisovanymi drevenymi briketami, v budoucnu bude spise drevo, nebo kombinace dreva a briket.

Zatim beru v uvahu kamna:

1)klasicke Jotuly, 602 a to bud obycejne N GD, nebo CB.
zarazi me dvojnasobna cena, kdyz technicky o nic nejde, jen dalsi
vedeni vzduchu. Mam pocit, ze u vetsich kamen se aspon jotul u CB verzi namaha je zaizolovat vermiculitem, u 602 cb jsem ho na fotkach nevypatral (udajne po stranach jsou zdvojene vymenne litinove steny).
Takze celkove nevim, jeslti to CB v podani jotulu neni trosku lestenej pr..

Libi se mi na nich plotna (nakolik je lepsi vareni na plotne vs. primo na horni deste litinovych kamen?).

Dvirka jsou sympaticky mala, takze nebudou coudit dovnitr, nelibi se mi na nich mrizovani (slo by asi vyrezat) a regulace vzduchu na soupatko me moc nevoni, kolecko bude asi citlivejsi a hezci.
Potom bych radsi precejen mel popelnik, vim, ze se nevykydava casto, ale proc prasit lopatkou,nebo hrotit vysavac na popel,kdyz to jde civilizovaneji..

2) velmi podobne MORSO 2B CB STANDARD - ta by mi asi vyhovovala lip, ale nemaji zadni vyvod, coz je diskvalifikuje.

3) maly doutnik Nordpeis Orion CB krom obtizne sehnatelnosti sympaticky, ale mozna uz moc slaby... ....?

4) Vermont Castings Aspen CB, nebo Aspen II, nevim, cim se lisi I a II (horni plneni? nechapu k cemu).
nedocetl jsem se vice o "Termostatické kontrole proudění vzduchu". Tj. nejaky bimetal, co vrti se sekundarnim vzduchem? nebo ten je napevno a vrti to s primarem? Nenasel jsem moc referenci lidi. Neco napr. na Uk webech, ale zdalo se mi to irelevantni, lidi tam nahodile hanili i dobra kamna, takze nevim, nakolik se tomu da verit, spatne se daji provozovat libovolna kamna a dobra reference prostacka, ktery v provozu ruznych vyrobku nevidi rozdil...
Okno me zase trochu drazdi - jednak jeslti neni zbytecne velike (ochlazuje ohniste?), pripadne bych vyrezal ty mrize - asi jsem proti mrizim zaujat, ale proc je tam davat, kdyz u mnohem vetsi skla se obejdou bez nich. Zas bych asi musel vydrzet se zarukou.
No a mozna diskvalifikujici je pripoj kominu 153mm, ja mam podle vseho 130 a to by asi nedelalo dobrotu... .? 153 Predpokladam ze je vnejsi obvod vyusteni z kamen, a mozna by sla i trubka zevnitr, nebo redukce, ale nevim, jestli to je dobry napad, kdyz si vyrobce diktuje takhle siroky odtah ackoli dle KW by mel stacit i ten mensi, ne?

5) Jeste jsem uvazoval o Jotul F100 SE, ale oproti nim maji F602 plotynku, kterou vyuziju a mensi dvirka = mene coudu dovnitr.
krom patrni vice vermiculitu nevidim vyhody oproti F602.

6) ruzna dalsi Morso. 1010, 1412, 1442 (pripadne starsi 1430, 1410, ...) mam v jejich cislech binec, v zasade veverku, sovu, atd, kolem 5kw... ..? Bohuzel neprehlednost jeste zhorsuje, ze lidi co je hodnoti ta cisla casto taky michaji.
Nevim, jeslti maji Morso nejaky vyhody oproti konkurenci (u nekterych volitelna konvekce?), krom pecka designu a patrne i kvalitniho zpracovani. V zahranicnich forech jsem nasel opravdu hodne zminek i fotek propalenych ruznych malych Morso. Pricitam to spis spatne obsluze (za me uz hranicici s dusevni nezpusobilosti, chudaci kamna), ale bylo toho fakt hodne, i na ebayi je ke koupi dost vraku, tak jsem trochu zviklan, precejen jsou pomerne draha.

7) "prenosne kachlace", napriklad
ABX Florencie I, ABX IKARIA K1, obe 2,5-7kw.
pripadne jeste Euroteplo Ludwig X, 2-6kw.
U tech nevim, jake by byly vyhody oproti litinacum. Mozna lepsi konvekce? Je vubec pro me vyhodna, kdyz mam jednu kulatou mistnost? Mozna ze jo, ted kdyz mam zatopeno, a sahnu pod pohovku,tak je tam znatelne vetsi zima.
A jeslti to lepe akumuluje nez litina? Vzhledem ke stale relativne nizke vaze nepredpokladam zasadni rozdil.
Kachle samy o sobe mi esteticky nevadi, ale samotne plechove vlozky v kachlich mi prijdou vylozene hnusne. nechapu, proc to takhle vyrabi, hrat si s kachlema na retro a napalit tam ostrou kostku.... ?

8) neco, co jsem prehledl? :) obecne me moc esteticky nebavi, ani se mi do prostredi nehodi, unifikovane plechove krabice, nebo valce, ale snazim se nebyt dogmaticky a koukat i na ne.
napriklad me bavi LS Kamna Nemo, ale jsou mimo s cenou, velikosti i vykonem.
Pripadne maji nejaky smysl trubkova kamna stylu Bullerjan? (kanuk, sattan, ...) i male jsou asi velke a pochybuju o efektivite, cistote horeni i regulovatelnosti.
Takhle malo vykonna kamna se asi nevyrabi s katalyzatorem?

9) Jelikoz v lete je tu vedro, tak bych klidne mohl uvazovat i o nejakem tepelnem cerpadle, to by zaroven mohlo ve vedru priklímovávat, ale nechci hlavni topeni zavisle na elektrine a krom vyssi investice me uplne nelaka mit za jurtou klasickou "klímokrabici". kdyby to umeli kompaktnejsi / schovatelnejsi, a stacil mi maly vykon, tak bych o tom zauvazoval, protoze bych tim mohl temperovat stale a pritlacit na pilu s kamnama az za vetsi zimy.

Asi by mi hodne pomoh vypocet tepelne ztraty stavby, ale to na kolene asi uplne nescotnu... :-/

Co myslite?
Sakreau, nejak jsem se rozepsal. No, nemam rad, kdyz nekdo chce rady a nic si neprecte, tak aspon nejsem ten pripad... :)

Dekuji moc!
Zdravi
Jakub Hanzl

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

21 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.