Vytápění + větrání + chlazení

Reklama
ŠS Šárka Salová @sarka.salova před 5 roky12.02.2019 23:25:00
Vytápění + větrání + chlazení

Už jsem sice dnes zaplevelila airforum, ale proč to nerozjet na více frontách. :-)

Mohli byste, prosím, poradit, jak nejlépe navrhnout systém TZB.

Jde o RD, dvoupodlažní, čistý kvádr, velmi dobře zateplen, s vyřešenými detaily, těžká stavba (vápenopísek, plovoucí deska na XPS, monolitické stropy). Půdorys 14 x 9,3 m. Ztráty prostupem cca 2,4 kW, větráním cca 0,8 kW. V každé z pobytových místností otvíravé okno. Venkovní žaluzie.

Požadavky:
1) možnost nuceného větrání s rekuperací,
2) možnost chlazení, ale bez venkovních větráků (nebudu otravovat ani sebe ani sousedy hlukovými emisemi), chlazení ze stropů,
3) vytápění a ohřev vody TČ se zemním výměníkem nebo vrt (odmítám vzduch - voda, nebudu otravovat sousedy hlukovými emisemi), teplovodní podlahovka - radiátory mi vadí esteticky - s větší ztrátou se smířím,
4) střecha je dimenzována na FTV a zatím jsou na ni i prostředky, řekněme 3 kWp.
5) nehraju na návratnosti (jak je vidět z předimenzování objektu TZB), jde mi o kvalitu vnitřního prostředí.

Vůbec nevím, zda je to možné, ale líbilo by se mi něco takového. Větrání zvlášť s vlastními vzduchovody. Dvoje rozvody ke zdroji vytápění/ chlazení. V podlaze na vytápění, ve stropu na chlazení. Tepelné čerpadlo, které umožňuje přepínání mezi chladím/ topím. Ale když se nad tím víc zamyslím, tak je problém s dimenzováním TČ, nároky na chlazení budou větší než nároky na vytápění. A v létě si vrt oteplím. To je jasné. Otázkou zůstává, jestli mi to nějak významně vadí, když chci aktivní kompresorové chlazení, nikoliv pasivní. Další, co asi nejde vyřešit, je kombinace ohřevu vody a chlazení. No prostě mě nic nenapadá..

Jen bych chtěla poprosit, požadavky na chlazení a topení bez venkovních větráků jsou požadavky základní, takže si odpusťte přesvědčování o hlukovém útlumu a že mi to fakt vadit nebude. Bude. Průvan a zvuk větráků jsou pro mne jedny z nejvíc nekonfortních záležitostí jak vnitřního tak venkovního-klidového prostředí.

Taky nechci elektrokotel. V pohodě nám vyjde dotace 495.000 Kč + 35.000 Kč na administrativu. S elektrokotlem 0 Kč. FTV je teď taky štědře dotována. Tak proč to nevyužít, i když je to technicky v takovém baráku mimo, ale všichni víme, co ty dotace dělají.

Takže zásadní je kvalita vnitřního prostředí a až v rámci takhle zajištěného prostředí chci řešit energetiku resp. ekonomiku.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

129 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.