Vakuové kolektory jako zdroj páry pro parní turbínu

Reklama
MM Michal Mazgal @michal.mazgal před 5 roky20.02.2019 19:56:00
Vakuové kolektory jako zdroj páry pro parní turbínu

Dobrý den všem, hledal jsem na internetu řešení, ve kterém jsou vakuové trubice jako zdroj páry pro parní turbínu, která pak následně vyrábí elektřinu, ale bohužel nenašel.

Parní turbína připojená ke generátoru bude chtít z dlouhodobého hlediska jen malé opravy (ložiska) a proto by se investice měla víc než vyplatit. Bohužel nenalezl jsem takové řešení.

Okruh by měl být uzavřen a jako médium by bylo použito chladivo pro klimatizace. Protože má chladivo vypařovací teplotu hluboko pod nulou, tak zařízení nezamrzne ani v hlubokých mrazech. Získaný tlak (teplo) se zpracuje turbínou a navrátí ochlazený plyn zpět do okruhu. Za turbínou zřejmě bude musel být kompresor, který bude pěchovat chladivo zpět do okruhu, nevím, jestli by by bylo možný vyrobit turbínu s kompresorem v jednom.

Nejspíš to bude na vysokou školu.

Původně jsem přemýšlel o tepelným čerpadle slunce - voda, místo výparníku vakuové trubice + akumulační nádrže, ale elektřina je elektřina. (nebo čerpadlo voda - voda připojené k solárům = vyšší COP)

Nápady:
1/ spirálová kondenzační turbína - kdyby někdo měl nějakého nadšence, který by to hodil do počítače a zkusil jestli to funguje, tak se nebráním, díky za kontakt
(všichni topí pánubohu do oken a my můžeme plynu vzít teplo a mít z něj elektřinu a vrátit ho zpět k ohřátí)
2/ podchlazovací motor - opět, nebráním se

Při instalaci na stěnu panelového domu poteče chladivo (teplonosné médium) ze střechy na dno samo a nahoru ho bude nadnášet získané teplo. Proto kompresor (čerpadlo) nebude třeba výkonný a proto se to vyplatí. (při naplnění systému nemrznoucí kapalinou, použití samotíže a tepelného výměníku (voda - plyn) na střeše se ušetří na chladivu)
Při použití solárních panelů nebude dům vypadat nevzhledně, nezatíží ho tolik a výkon nebude zanedbatelný.
Vymyslet k tomu turbínu, která odebere chladivu získané teplo a promění ho na elektřinu by mohlo být ... :-)
(začne svítit, elektřina se začne ukládat do "vodní" baterie, přestane svítit a energie se vrátí, žádné akumulační nádrže, jen elektřina)

Turbína:
Expanze plynu v neustále se rozšiřující komoře posouvá komoru zpět proti směru expanze. (teda doufám :-) Plochá spirála, která má neustále rozšiřující komoru, pak získává energii na točení z expanze plynu. Jak se zmenšuje expanzní síla, tak se zvětšuje průměr spirály, aby tlak na spirálu byl konstantní. Turbína pak je sestavena z kovových disků, které na sobě mají vysoustruženou půlku kanálku a jsou nasunuty na hřídel která má v sobě dutinu a dirky :-) Možná, blábol, možná pravda.

Tak mě napadla podobnost s Teslovou turbínou, použít 12 spirál pootočených o 30 stupňů, okolo válce nechat mezeru pro vtékání vody, udělat do válce náběhy pro vtékání vody a náběhy pro vytékání do hřídele. (do kovových disků se vyfrézují drážky, nasune se to na hřídel, zavře do pouzdra a jedem :-)
(pro amatérské studium sil, bych použil, vícero tvarů, abych objevil, několik darů :-)

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

63 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.