Rozvody osvětlení 12V - fotovoltajka

Reklama
MW Marek Warciak @marek.warciak před 5 roky03.03.2019 10:26:00
Rozvody osvětlení 12V - fotovoltajka

Dobrý den,
prosím o radu a případné návrhy řešení, pokud jsou mé úvahy chybné.
Chystám se na rekonstrukci malého RD (sklep,přízemí a půdní nástavba)

1.) Jelikož budu mít hybridní fotovoltaickou elektrárnu, příjde mi rozumnější udělat alespoň rozvody pro osvětlení pomocí 12V instalace. Vše bych tahal pomocí CYKY 3x1,5 s tím, že by každá místnost byla natáhnuta přímo do rozvaděče na svorky (proklemovány hřebenem) a poté na jistič a pomocí CYKY 3x4mm ke zdroji. Nejdelší trasa jsou 2 místnosti cca do 15m od rozvaděče s osvětlením do 30W (každá místnost). Ostatní místnosti jsou do 10m s osvětlením do 70W (kuchyň, obyvák) a do 50W (zbytek). Sklep má 4 místnosti do 10m s osvětlením do 50W pro každou místnost.
Půdní vestavba bude mít podružný rozvaděč, kde to bude úplně stejně (později bude sloužit jako samostatná bytová jednotka s vlastním elektroměrem).
Zároveň bych chtěl pro případ nouze dát do rozvaděče pro osvětlení trafo s (asi rozepínací relé) přepínačem. Prostě kdyby z nějakého důvodu byl zdroj z FV odpojen, aby se automaticky přepl okruh na trafo přes 230V ze sítě.

2.) Kde všude má být (nebo radši pro rezervu) natažený zemnící vodič? Budu tahat k vaně, bojleru, kotlu (nejspíše 10mm2 že?) a kde ještě by měl být nachystaný? Dům bude výhradně na elektřinu (plyn ponechán jen jako záloha)

Pokud budete mít kritickou odpověď, prosím zároveň o návrh řešení jak udělat správně to co se Vám zdá v mém popisu blbě. Samotná kritika bez návrhu řešení mi nepomůže a zbytečně zaspamuje vlákno.

Pokud mi v popisu chybí nějaký atribut/informace, obratem dopíšu.

Všem předem děkuji za názory/rady/návrhy řešení.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.