Noční klepání v topení

Reklama
JS Jan Skočjan @jan.skocjan před 5 roky07.03.2019 08:06:00
Noční klepání v topení

Dobrý den všem,

píši zde s letitým problémem klepání v topení, zejména v nočních hodinách. Před zhruba třemi týdny problém vygradoval natolik, že jsem musel zahájit nátlak na SVJ pro sjednání nápravy, avšak je to asi běh na dlouhou trať s velmi pevnými nervy.

Problém je následující: bydlíme ve 4. patře (nejvyšší) v panelovém domě. V pokoji, kde spíme, silně klepe v topení, intenzita stoupá zejména v nočních hodinách a hluk je natolik velký, že se nedá v dané místnosti spát. Klepání se ozývá s přestávkami i ve dne, kdy nám to ale nevadí. Zajímavé ale je, že klepání se v této topné sezóně začalo ozývat až cca před třemi týdny, v průběhu téměř celé zimy (snad kromě pár dní na začátku zimy) byl klid. Další zajímavou věcí je, že ve vedlejším pokoji, kde se v minulých letech klepání také silně ozývalo a nedalo se tam spát, v této sezóně naopak nic neklepe, jen je slyšet šumění (tlak - průtok vody?).

Klepání se v pokoji nejčastěji ozývá takto: Jakmile začne topení klepat, nejprve klepe méně hlasitě (cca po 15 sekundách), poté se hluk zvyšuje a interval prodlužuje (až minuta). Po nějaké době (cca 10-15 minut) klepání ustane. Dále je cca 15 minut klid a poté se vše opakuje s přestávkami po celou noc. Toto vše při nočních teplotách okolo 0-5°C. Po dvou týdnech jsem zahájil komunikaci se SVJ i s obsluhou kotelny. Tu jsem požádal o snížení nočního tlaku ve stupačkách, neboť před pár lety toto (ve druhém pokoji) na nějakou dobu pomohlo. Klepání se však s mírně nižší hlučností ozývalo stále. Podotýkám, že topení máme vypnuté a odvzdušněné.

Poté jsem provedl test 1: po domluvě s ostatními sousedy, přes které stupačka prochází, jsem domluvil, aby topení přes noc vypnuli. Při venkovní noční teplotě cca 5°C se jednu noc klepání ozývalo pouze po 22. hodině (přechod na snížený noční tlak?) a následně až nad ránem. V dalším dni po 22 hodině ustalo i šumění, radiátor nešel zapnout, tudíž zřejmě kotel vypnul úplně. Poté venkovní teplota klesla nad ránem na 2-3°C a klepání a šumění (kotel se zapnul) začalo ve 3 hodiny ráno a pokračovalo ve výše uvedených intervalech až do rána. Takže test 1 nefunguje – alespoň při venkovních teplotách do 5°C.

Následoval test 2: požádal jsem SVJ po dohodě se sousedy, abychom na noc vypnuli celou stupačku. Po jejím vypnutí se několik minut ozývalo tlumené klepání (zdaleka ne tak rušivé, jako při zapnuté stupačce) a poté byl celou noc klid. Po této zkušenosti jsem se po zdlouhavé argumentaci s předsedou SVJ a nevelkou ochotou jednoho z majitelů domluvil, že stupačku budu každý večer kolem 22h osobně zavírat a ráno otevírat. Obávám se však, že majitel, který je zvyklý mít občas topení zapnuté i přes noc, může po nějaké době protestovat. V tuto chvíli je klid a zatím můžeme v daném pokoji spát. Je to však krátkodobé a nejisté řešení.

Nutno ještě podotknout, že stížnosti na problémy s klepáním v topení jsem zahájil již před cca třemi lety, avšak SVJ po údajné jedné zkušenosti s firmou, která nedokázala problém vyřešit, tvrdí, že je toto normální, klepe to ve všech panelových domech (což není pravda) a nedá se s tím nic dělat. Bohužel nikdo ze SVJ problému nerozumí a do ničeho se pouštět nechce. Jednání s předsedou je navíc často vyčerpávající, neboť si někdy tvrdošíjně stojí za svými názory, i když problému absolutně nerozumí.

Na schůzi bylo navrženo, že se pokusí problém vyřešit nainstalováním něčeho (nepochopil jsem) na nějaký radiátor na dané stupačce, zda toto nepomůže. Řeč byla snad o nějakém kompenzátoru, ale toto opravdu nemohu potvrdit, problému také nerozumím.

Podotýkám ještě, že stupačky jsou napevno zabetonované do podlah / stropu bez průchodek. Při zacloumání s přívodní stupačkou klepání na 1-2 min ustane, poté se spustí znovu, často i s mírně hlučnějším zahájením. Dále ještě znovu upozorňuji, že klepání se ozývalo i v době, kdy všichni měli (údajně) radiátory vypnuté, ve stupačkách se ozývalo šumění (tlak) a přívodní i odvodová stupačka byly na omak studené. Nevím proto, zda by pomohlo nainstalování průchodek (tento návrh by navíc před pár lety na schůzi smeten některými majiteli s tím, že si nepřejí rozbourávat byt).

Dotazuji se proto zde:
a) jak problém vyřešit.
b) pokud SVJ nebude s řešeními souhlasit, zda má případně význam kontaktovat krajskou hygienickou správu (či jiný orgán), nechť nechá změří hluk (pocitově myslím, že noční hodnoty hluku klepání přesáhne, ovšem nevím, jakým způsobem by hluk u nás měřili v noci) a zda vůbec mohou nějakým rozhodnutím případně přinutit SVJ sjednat nápravu.

Předem děkuji za pomoc.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

8 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.