Termočlen

Rubriky:

Reklama
JH Jozef Homola @jozef.homola562 před 5 roky21.03.2019 10:08:00
Termočlen

Dovolím si na tomto vlákně říci něco k prvku, který je nejběžnější na světě a určitě v miliardách kusů se používá konstruktéry v regulaci, v automobilech, spalovacích motorech u kolejových vozidel, u mariny, v letectví, v topenářství a všude jinde.
Pracuje a využívá se více způsoby. Jako akční člen regulující něco změnou teploty, jako teplotně závislý elektrický spínač, jako bezpečnostní ventil nebo jako velmi jednoduché, spolehlivé a výkonné servo. K vynucení změny se použije vždy teplota proudícího média nebo ofuk a často i elektrický ohřev.
Podle konstrukce vnitřku dokáže reagovat značným zdvihem a silou někdy už po 60-ti sekundách. Kdybychom stejného účinku chtěli dosáhnout motorickým posuvem, tak potřebujeme mnohem dražší a složitější konstrukci s určitou mírou možné poruchy (elektromotorek, převodovka, koncové spínače a pod).
Princip činnosti lze vysledovat podle obrázku rozřezaného elementu.
I když se obecně těmto prvkům říká „WAX“ s voskem to má málo podoby. Uvnitř je nějaká „kašička“ jejíž základ tvoří jemný kovový prášek v nějakém roztoku. Ten prášek je ze stříbřitého kovu, který má až 3x větší objemovou roztažnost jako ocel (zinek, olovo, cín …) Tato náplň je uzavřena v tlustostěnné nádobce a to z mnoha důvodů (přesnost a velké tlaky). Další důležitý element je tlustostěnný návlek ze silikonové pryže na pístu s kónickým koncem. Ten kuželový konec je důležitý. Změna objemu náplně určitým způsobem deformuje silikonovou pryž a vytlačuje píst a někdy i 20 mm. Zpět se to vrací „podtlakem“. Samozřejmě tento akční člen se využívá i v termohlavicích pro topení. Dokonce pracuje o něco rychleji než kapalinou plněné a je rozměrově menší. Výhodou je i jeho nízká cena.
Tento příspěvek berte jako určitou „úctu“ k tomuto akčnímu prvku pro jeho jednoduchost, spolehlivost a budoucnost.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.