Výběr dodavatele elektřiny a plynu - srovnání a zkušenosti

Reklama
PX Mufi mufin @mufimufin před 5 roky05.04.2019 16:04:00
Výběr dodavatele elektřiny a plynu - srovnání a zkušenosti

Zdravím všechny,

porovnávám právě rodičům pro nezateplený 1. patrový RD (půda, sklep) někdy z roku 1950 dodavatele na elektřinu a plyn.

Nyní jsou přes podomní jehovistický prodej prostřednictvím Terra Group u Centropolu, ale elektřinu jsem již vypověděl a plyn bude začátkem května následovat (nutné stihnout 6 měsíční okno pro nejdřívější výpověď).

Nemám preference pro dobu neurčitou (riziko změny cen/VOP a je pak reálné vypovědět ale zase u některých nutné hlídat VOP manuálně každý měsíc - viz. např. Bohemia Energy) a určitou (zafixování s rizikem následného poklesu v budoucnu).

Když se podívám na grafy, tak elektřina "pravděpodobně" ještě chvíli na této hranici vydrží, ale nemyslím si, že ještě poroste. Je spíše pravděpodobné, že bude za půl roku až rok o něco klesat. Proto fixaci vidím optimálně na 12-24 měs. , ale určitě ne na 36 měs. .
https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/vyvoj-…

Plyn také roste a pokud bude klesat, tak pravděpodobně ne o moc.
https://kalkulator.tzb-info.cz/cz/vyvoj-…

Všechny prognostiky výše jsou pouze můj zcela laický a amatérský odhad.

--------------------

Spotřeby - elektřina:
D25d
3x25A
VT - 1,5 MWh
NT - 2,1 MWh

Spotřeby - plyn:
36 MWh (tady bude největší rozdíl)

Teď k tomu hlavnímu. Udělal jsem si tabulku se srovnáním dodavatelů, kdy nejlepší nabídku z pohledu ceny dodali následující dodavatelé:


1) Elektřina
Bohemia Energy Start++ prostřednictvím jimi koupené 3E - 999 Kč MWh VT, 999 Kč MWh NT, 0 Kč měsíční plat bez DPH => 12.570,79 Kč vč. DPH a regulované části dodávek

Skautská energie (Terra Group) - 830 Kč MWh NT, 1.344 Kč MWh VT, 40 Kč měsíční plat bez DPH => 13.350,61 Kč vč. DPH a regulované části dodávek

Další dodavatelé pro zajímavost vyšli např. až za 15.400 Kč, takže potenciál pro úsporu zde nějaký je.


2) Plyn
Bohemia Energy Start++ prostřednictvím jimi koupené 3E- 599 Kč MWh, 0 Kč měsíční plat bez DPH => 36.771,10 Kč vč. DPH a regulované části dodávek

eCentre (aukce) - 598 Kč MWh, 50 Kč měsíční plat bez DPH => 37.453,76 Kč vč. DPH a regulované části dodávek

Srovnával jsem celkem 21 dodavatelů pro elektřinu a plyn (vč. aukcí a zprostředkovatelských webů). Nabídky byly jak veřejné, tak neveřejné.

Další dodavatelé pro zajímavost vyšli např. až za 44.500 Kč, takže potenciál pro úsporu je zde obrovský.

--------------------

Bohemia Energy
- doba neurčitá
- 3 měs. výpověď s počátkem od měs. násl. po podání výpovědi
- bez přímého informování mohou změnit VOP i ceník, nutno každý měsíc kontrolovat jejich web a VOP, abych neprošvihl 10 denní okno
- pokud prošvihnu okno přecházím na "neznámý" tarif ENERGIE A++, který bude s vysokou pravděpodobností nevýhodný
- pokud u nich pak budu chtít zůstat už nedostanu Start++, protože je pouze pro nové zákazníky a budu tedy muset přejít k jinému dodavateli (nemám s tím problém)
- reputaci společnosti, která je převážně negativní znám a snažím se na to dívat pragmaticky podle ceny a také s jasně zadanou upomínkou pro podání výpovědi v kalendáři

Skauti
- doba určitá do 31.12.2020
- cena je do té doby garantovaná
- smlouvu a podmínky prozatím neposlali (VOP)
- nutnost shánět skauta (snad uspěju) pro doporučení a předpokládám snad i prodloužení (???)
- výpověď cituji "Když se Vám ceny nebudou líbit, pak bude třeba vypověďět plnou moc a od 1.1.2021 budete mít dodavatele dle svého výběru"
- reputaci "aukční" společnosti Terra Group, která je převážně negativní znám a snažím se na to dívat pragmaticky podle ceny a také s jasně zadanou upomínkou pro podání výpovědi v kalendáři. Jako výhodu zde vidím možnost nesouhlasu (nečetl jsem VOP) s novým dodavatelem a brzké výpovědi



--------------------

Do čeho by jste na mém místě doporučovali jít?

Já to vidím tak, že vyčkám na Skauty, ale inklinuji i přes vyšší cenu jít spíše k nim, protože s jednáním BE i TG mám zkušenosti a BE je hrůza a děs. Přidám tedy vlastní kritérium frustrace komunikace s podporou jednoznačně vede TG. Jediné, co to může zvrátit jsou ty VOP.

Jinak budu řešit brzy ještě další 2 odběrná místa (RD a byt), kde jsme nyní u ČEZu a co jsem se díval také zbytečně přeplácíme. Jsou tam nicméně jiné distribuční sazby a dodavatelé neměli vůli více odběrných míst zohlednit v ceně, což celkem chápu, že to pro ně asi není zajímavé.


Díky moc.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

24 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.