Vlhkost betonu v soklu domu

Reklama
JN Josef Nový @josef.novy792 před 4 roky28.11.2019 18:20:00
Vlhkost betonu v soklu domu

Dobrý den,

máme několik let dům - dřevostavbu. Nyní mě napadlo (při řešení jiného problému) zkontrolovat vlhkost betonu v oblasti soklu. Vlhkost jsem měřil hrotovým vlhkoměrem a zjištěné hodnoty mě krapet vyděsily. Beton nad hydroizolací má vlhkost cca 4,5 %. Lepidlo na kterém je uchycen XPS polystyren má vlhkost od 5 % do 15 % dle místa. Je pravděpodobné, že beton navlhá od lepidla.

Je tu někdo, kdo by zjištěné hodnotv s ohledem na měřené místo mohl zhodnotit? Zda je to ok, nebo trochu špatné nebo velmi špatné?

Když jsem procházel zdejší diskuze, tak jsem narazil na několik věcí, které jsme si měli při stavbě pohlídat, ale bohužel nás nenapadlo, že by projekt nemusel být optimální. V příloze přikládám zjednodušené schéma oblasti soklu.

1. hydroizolace základové desky nemá přesah - je pouze vodorovná - předpokládám, že bývalo by bylo lepší, kdyby hydroizolace měla přesah, který by byl otočen nahoru k patní liště
2. přímo na betonu desky je běžným stavebním lepidlem přilepen XPS polystyren a podle naměřených hodnot se zdá, že po něm vzlíná vlhkost - zde je problém, protože přímo v rohu desky a patní lišty je z konstrukce domu neošetřený fermacell, který určitě přejímá vlhkost stavebního lepidla a přenáší ji dále do konstrukce
3. okolní terén by měl být níž než na úrovni hydroizolace - zkoušel jsem odkopat v tomto vlhkém období štěrk a voda se zde nedrží, nicméně štěrk byl vlhký

Potřeboval bych poradit, zda situaci řešit či nikoliv a případně jak? Napadá mě, že optimální by mohlo být odkopat okolo domu chodník až k základovému pasu (cca 1m), položit drenážní trubku a zasypat štěrkem 32-64, aby se zde nemohl držet vlhkost. Celý chodník nelze snižovat. Dále odříznout soklový polystyren pod úrovní hydroizolace a celou desku od hydroizolace k patní liště natřít nějakou izolační barvou a případně přelepit hydroizolační páskou až na patní lištu. Poté zpět nalepit soklový polystyren.

Předem všem děkuji za rady.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

0 odpovědí

Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.