Vytápění pro stávající dům

Reklama
JC Jan Caha @jan.caha před 4 roky08.12.2019 20:47:00
Vytápění pro stávající dům

Zdravím všechny,

stojím před volbou nového způsobu vytápění pro stávající rodinný dům následujících parametrů:
- přízemní bungalow o podlahové ploše 180 m2, půdorys v příloze
- energetická třída hraniční B (štítek v příloze), dodaná energie 144 kWh/(m2*rok)
- odhad tepelné ztráty cca 9-11 kW (odhad prováděl technik firmy dodávající TČ)
- zdroj vytápění starý elektrokotel (nutno vyměnit) a podlahové teplovodní topení v celém domě
- alternativně lze pro vytápění využít krbovou vložku také napojenou na podlahové topení, krb ale chceme používat pouze výjimečně, pro "navození atmosféry", v případě nutnosti ho jsem od výměníku ochoten odpojit
- příprava TUV bojlerem Dražice OKC 250 NTR/HP (plocha výměníku 2,5 m2), v kuchyni je průtokový ohřívač

Jako první doporučení očekávám při uvedené TZ jednoznačně TČ vzduch-voda, což byla i moje prvotní volba (proto jsem pořídil výše uvedený bojler). Po dalších úvahách si ale již nejsem zcela jist, že se investice do TČ vrátí. Do domu bych totiž v každém případě (bez ohledu na způsob vytápění) chtěl nainstalovat:
- systém řízeného větrání s aktivní rekuperací
- automaticky řízené venkovní stínění
- komplexní inteligentní řízení domu včetně řízení vytápění, stínění a ohřevu TUV v závislosti na přítomnosti v domě a jeho užívání.

Je mi jasné, že uvedené systémy samy dům s tak vysokou TZ nevytopí a velká část práce bude na TČ nebo elektrokotli, stojím teď ale před rozhodnutím, zda se investice 250 000 Kč do TČ vrátí nebo bude lepší peníze využít jinak (např. pořídit solární elektrárnu).

Otázka tedy zní, je TČ opravdu správnou volbou, nebo může stačit elektrokotel s kvalitní regulací a podpůrnými systémy (aktivní rekuperace, stínění)?
Ještě doplním, že nejsem limitován prostorem venku ani uvnitř domu, proto nezavrhuji ani plošný zemní kolektor pro TČ země-voda nebo zemní výměník pro rekuperaci. Stejně tak jakákoliv velikost akumulační nádoby a vnitřních jednotek není problém. Důležitými parametry jsou pro mě ekonomičnost pořízení a provozu a komfort.

Děkuji za názory

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

8 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.