chlazení suchou podlahovkou

Rubriky:

Reklama
LV Lukas Voboril @lukas.voboril před 4 roky31.01.2020 22:04:00
chlazení suchou podlahovkou

Dobrý den,

měl bych dotaz, na který se mi nepodařilo najít zde ani jinde odpověď.

Dá se dům chladit podlahovým topením postaveným suchou cestou??

proč se ptám:
1) i mokré PT má na chlazení dost omezený výkon (někde jsem četl, že max. asi 40 W/m2?)
2) topení suchým PT je náročnější, než mokrým - kvůli vyššímu tepelnému odporu/nižší tepelné vodivosti (vzduch v okolí trubek?) je potřeba mít vodu teplejší (snad o 10 °C???), aby dosáhlo stejného topného výkonu/stejné teploty místnosti?
3) vzhledem k rosnému bodu nelze do PT poslat vodu chladnější než 18°C (za vyšší vlhkosti dokonce ani tolik ne)



jsem laik (tak můj dotaz a popis, prosím, takto vnímejte), ale logicky mi vychází, že stejná pravidla by se měla uplatňovat i v obráceném režimu (tedy v režimu chlazení) tedy....:

jestliže pro stejný tepelný výkon do místnosti potřebuji vodu o 10°C vyšší, pro stejný chladící výkon z místnosti bych potřeboval teplotu vody o 10°C nižší v případě suchého PT oproti mokrému. Při limitu 18°C topné/chladící vody do PT by to ovšem v případě suchého "odpovídalo" vodě 28°C v mokrém - tedy, žádný chladící výkon by se nekonal (spíš topný), resp. pro stejný chladící výkon bych u suchého potřeboval vodu 8°C, aby měla stejný výkon jako 18 v mokrém, což ale "nesmím" do PT pustit.
- Z toho všeho mi vychází, že PT stavěným suchou cestou je zcela nemožné chladit.

je tady ale ještě možnost, že v případě suchého PT by bylo možné vodu 8°C opravdu do něj pustit, protože "kvůli špatnému vedení tepla" bude na povrchu podlahy stejná teplota jako u mokrého při vodě 18°C, tedy bych byl na stejném místě rosného bodu
- A tedy by vše bylo ještě v pořádku, a bylo by možné jím chladit stejně jako mokrým.

a třetí možnost je, že fyzikálně to vychází úplně jinak...
- ale jak tedy by to bylo správně???
- byl by chladící výkon suchého PT stejný / lepší / horší než u mokrého? a kolik by ten výkon asi tak byl?
- pokud by k rosení na povrchu podlahy při vodě 8°C nedocházelo, co by se ovšem dělo uvnitř podlahy? tam jistě nějaká vlhkost také je a najednou na ni bude působit 8°C voda? nebude to tedy kondenzovat dokonce uvnitř podlahy (tzn ještě větší problém než kondenzace na povrchu podlahy) ???


Předem děkuji za objasnění ať už od těch, co suchou podlahu mají nebo těch, kteří této problematice na rozdíl ode mě více rozumí!

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

46 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.