Kondenzační kotel

Rubriky:

Reklama
JV Jan Valášek @jan.valasek před 4 roky10.02.2020 01:48:00
Kondenzační kotel

Dobrý den,

mám několik dotazů. Během Vánoc mi odešel plynový turbokotel Protherm Tiger se zásobníkem bohužel tak, že předpokládaná cena opravy by byla okolo 15 tis. Kč a Kotel byl 16 let starý, tudíž technik řekl, že oprava nemá smysl. Bydlím v přízemí v bytovém domě o 22 BJ, kde má každý v bytě svůj vlastní turbokotel pro topení a přípravu TUV - část bytů fouká ven přes fasádu, část bytů, které jsou uvnitř budovy, mají kotle připojeny do několika společných nerez přímých koaxiálních komínů, které jsou vyvedeny až na střechu.

Po nekonečném hledání někoho kdo mi kotel naistaluje jsem za nemalé fin. prostředky koupil kondenzační Baxi Duotec 24 kW se 100 L zásobníkem - klasický turbokotel již není možné koupit. Bohužel, technik si původně nevšiml, že do komínu je více připojených bytů, toto zjistil až při instalaci. Kotel i společný komín je připojen na odvod kondenzátu, nicméně technik mi kotel připojil údajně na černo, abych mohl v zimě topit, ale údajně to je třeba dořešit. Takže situace je nyní taková, že já mám v přízemí připojený do nerez koax. komínu, který je hned za zdí mého bytu, kondenzační turbokotel (průchod přes zeď do komína je ponechán původní, jinak plastová trubka) a ve dvou patrech nade mnou mají připojené do stejného komínu další dva byty klasické turbokotle.

1) Dle vyjádření technika je jedna možnost, jak to zlegalizovat ta, že si oba byty nade mnou dají také kondenzační kotel ( k tomu asi nemůžu nikoho nutit) Druhá možnost je nerez vložka do již existujícího společného komína jen pro můj kotel, která povede až na střechu (cca 18 tis. Kč, které už nemám) - ptám se - tu bych si musel případně platit sám, nebo by ji mělo proplatit SVJ? Já přece nemůžu za to, že se mi kotel rozbil a nemohu nainstalovat takový, který by šel připojit bez úprav do stávajícího komína, který je podle mne společnou součástí domu.

2) Kominík mi řekl, že tím jak to teď provozuji na černo, že ta vlhkost může poškodit ty kotle v 1. a v 2. patře. Mě to přijde jako hloupost, protože v komíně je tak neskutečný přirozený tah, že to musí vylítnout na střechu a do žádných odboček to nemůže jít (zkoušel jsem to nasimulovat dýmem)

Přijde mi zbytečné dělat vložku jen pro můj kotel, když dřív nebo později stejně dojde k tomu, že i byty nademnou si budou muset kondenzační kotel pořídit. Navíc si nedokážu představit, že by se do tohoto jednoho komína vešly 3 samostatné vložky pro každý byt, nebo by se pak zase po přechodu i posledního bytu odstraňovaly? Takže jsem chtěl postupovat tak, že to prostě až do doby, než kotle vymění nademnou, budu provozovat načerno.

3) Stejně bude muset SVJ řešit výstavbu minimálně 2 nových komínů po fasádě pro byty, co nyní foukají přes fasádu, pokud se to tedy nebude dál provozovat na černo. Podle mne by výstavbu těchto komínů mělo zajistit SVJ. S tím problém nemám, pak by ale z logiky věci mělo proplatit i mojí úpravu.

Děkuji všem za reakce. Přijde mi, že ten kdo zase toto ekošílenství vymyslel nepoužíval mozek. I se starým kotlem jsem protopil na 93 m2 byt, který není zateplený, s vysokými stropy přes 3m a ohřevem TUV pro 4 lidi cca 20 000 KČ za rok. Když vezmu, kolik nový KK stál, tak mi návratnost vychází na nikdy, protože nevěřím, že to hoří za polovinu. Jedině pak bych viděl v horizontu 10 let nějakou návratnost.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

109 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.