Regulace tepelného čerpadla a podlahového topení rozdělovačem?

Rubriky:

Reklama
JV Jiří Vajda @jiri.vajda před 4 roky28.02.2020 17:00:00
Regulace tepelného čerpadla a podlahového topení rozdělovačem?

Dobrý den

Koupili jsme RD, kde je nainstalováno TČ (LG Therma 9kW) a pokouším se zjistit, jak s ním správně pracovat.

Čerpadlo je zapojeno tak, že je v koupelně bojler, který je ze dvou částí. V ovládacím modulu tepelného čerpadla nastavím teplotu vody, která jde do podlahy. Čerpadlo ohřeje vodu na tuto teplotu a posílá do spodní části bojleru a z něj odchází voda do podlahy. Ve vrchní části bojleru je druhá nádrž, která slouží jako zdroj pro teplou vodu RD a je ohřívána elektrickou patronou (pravděpodobně se využívá i předehřátá voda ze spodní nádrže).

Čerpadlo ovládám aplikací v mobilním telefonu, takže jsem si nastavil jakési pravidla:
- Od 6:00 do 16:00 v pracovní dny není nikdo doma, takže teplota z čerpadla je v tuto dobu nastavena na 5° (nechtěl jsem jej vypínat úplně, tak jsem nastavil jen nízkou teplotu)
- Od 16:00 do 17:00 je nastavena teplota na 30°, aby se dům zahřál
- Od 17:00 do 21:00 je nastavena teplota na 26°
- Od 21:00 do 6:00 je nastavena teplota na 18°, aby se lépe v noci spalo.

Hledal jsem nějaké informace, jaké časy nastavit, abych vychytal prodlevu mezi startem a dobou, kdy se teplota projeví, a až nyní jsem přišel na to, že je to úplně špatně. TČ je pravděpodobně mnohem účinnější, když nastavím teplotu nastálo a tu nijak neměním.

I tak bych ale rád teplotu reguloval. V noci chci menší teplotu, o víkendu přijíždějí vnučky, takže jejich pokoj bych zase vytopil. Napadlo mě, že bych tedy neupravoval teplotu čerpadla, ale korigoval bych průtoky podlahového topení. Rozdělovač je bohužel dost nešikovně schován za skříní, takže se k němu dostanu jen tak, že vynesu asi 100 kilo věcí, takže jej nyní nevidím, ale předpokládám, že by se dal rozdělovač vyměnit a trubky jsou k němu přišroubované závitem.

Existuje nějaký rozdělovač, který by automaticky uměl upravovat průtoky, které bych si v nějaké aplikaci nastavoval? Je tohle řešení, nebo i tohle je špatně a mám to řešit otevíráním oken?

Ještě jednou upozorňuji, že jsme se přistěhovali před dvěma měsíci a já se se vším seznamuju postupně, takže jsou dotazy možná hloupé.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

9 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.