difúzně otevřené + uzavřené stěny v jednom domě

Rubriky:

Reklama
LV Lukas Voboril @lukas.voboril před 4 roky29.02.2020 14:49:00
difúzně otevřené + uzavřené stěny v jednom domě

Dobrý den,

1) je možné v rámci jednoho domu zkombinovat difúzně otevřenou konstrukci s difúzně uzavřenou?

Asi každého napadne - proč by to někdo dělal? ... diúzně otevřená dřevostavba RD - od podkrovního domu s valbovou střechou jsme se při navrhování dostali k dvoupatrovému domu s pultovou střechou s minimálním spádem, kde část stropu přízemí (dříve nevyužitelná plocha podkroví) bude sloužit jako pochozí terasa.

A jak jsem se zde všude dočetl - pokud chci udělat střechu jako pochozí, musí být difúzně uzavřená, a pokud nechci spoléhat na 100% fci parozábrany, tak navíc ještě i odvětrávaná.

Tedy rád bych zůstal u difúzně otevřených stěn v kombinaci s (bohužel) uzavřenou střechou.
Ale nevím, jestli to nebude problém, protože koncentrace nasyceného vzduchu bude logicky nejvyšší právě pod střechou, takže zátěž parou na difúzně otevřené stěny by mohla být výrazně vyšší, než když je dům kompletně otevřený (většina odchází stropem) nebo kompletně uzavřený (vše odchází větráním).

Doplňující dotazy:
2) opravdu neexistuje možnost jak ji udělat difúzně otevřenou?
3) jaká je dle vás nejvhodnější skladba takové střechy? (finance nejsou nekonečný, ale s ohledem na opakovaně zmiňované riziko zatékání, jde o konstrukci, kde se šetřit nevyplatí)
4) má na optimální skladbu střechy vliv výběr finální vrstvy (i.e. dlaždice / dřevo / zelená střecha / jiný materiál)? ... nebo to roli nehraje a je třeba s ním uvažovat jen s ohledem na dimenzovaní nosných trámů?

5) čistě orientačně bylo by správně např. toto? (i->e):
SDK,
nosná konstrukce SDK s instalační mezerou pro VZT apod.,
parozábrana,
OSB,
nosné trámy vyplněné EPS a utěsněné PUR pěnou,
minerální vata,
hydroizolační folie,
odvětrávaná mezera
vhodná voděizolační vrstva (plech, pvc,... ???)
finální pochozí vrstva

- parozábranu bych rád nalepil na OSB - minimální šance na technicky špatné provedení, žádná šance na poškození probití hřebíky firmou, snadná možnost vizuální kontroly provedení správného provedení (SDK konstrukci bych si už instaloval sám, takže bych si ohlídal, abych parozábranu nepoškodil)
- mezi trámy mi přijde lepší EPS než MV - mám vnitřní pocit že jeho nařezání na vhodné rozměry stejně jako utěsnění pěnou je snadnější než v případě MV)
- MV by byla o tloušťce takové, aby bylo dosaženo zvukového útlumu a zároveň plánovaného U celé konstrukce
- JAK ale vytvořit odvětrávanou mezeru??? Pokud bych na trámy udělal dřevěné stojky pro latě a MV by byla v jejich místech přerušena, zůstanou mi stále v místě těchto stojek tepelné mosty, ale jiné řešení mě nenapadá
- ČÍM ideálně takovou střechu zakrýt, aby nezatekla hned při prvním dešti??? (asfalt má kratší životnost, na plech se obávám že by se obtížně instalovala pochozí vrstva,... atd.)

Předem díky za všechny rady a nápady!

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

2 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.