Solární ohřev TUV - lze to udělat levně?

Rubriky:

Reklama
MD Michal Devátý @michal.devaty před 4 roky09.03.2020 16:41:00
Solární ohřev TUV - lze to udělat levně?

Dle obecné zkušenosti je standardní provedení solárního ohřevu TUV neekonomické, vyplatit se může pouze, pokud ho uživateli zaplatí ostatní daňoví poplatníci na dotaci. S čímž se pojí papírování a je to nemorální.
Mám dotaz, či spíše podnět k teoretické diskuzi: lze instalaci tohoto systému zjednodušit (zlevnit) tak, aby se náklady za zhruba 5 let zaplatily? Při delší době návratnosti to nedává ekonomický smysl. Samozřejmě zcela bez papírování, svépomocí, jakékoliv punkové provedení je vhodné pokud je bezpečné.

Solární kolektory lze dnes koupit od 4000-5000 Kč. Jeden nebo maximálně 2 by měly pro 4-členou rodinu stačit, pokud se nemýlím. Zde by problém být neměl.

Oběhové čerpadlo je zhruba 1500 Kč.
Plastové trubky, zpětná klapka a nějaké uzavírací ventily jsou dohromady za stokoruny.

Je potřeba nemrznoucí směs? V zimě je účinnost zanedbatelná, panely by mělo být možné před zimou prostě vypustit a vyfoukat kompresorem. Je tam nějaký skrytý problém?

Pokud není potřeba nemrznoucí směs, lze se obejít i bez výměníku a všeho okolo? Šlo by přes kolektor cyklovat přímo TUV?
Bojlery mají běžně uprostřed vývod pro cirkulaci TUV - Teplá voda v horní půlce bojleru koluje z horního vývodu (výstupu) ke kohoutkům a vrací se prostředním vývodem. Voda do kolektoru by mohla kolovat ze spodního vývodu bojleru (vstupu) a ohřátá se vracet prostředním (cirkulačním) vývodem. Tím by se ohřívala voda jen ve spodní půlce, avšak voda v bojleru by se přirozeně otáčela, pokud by ta dole byla teplejší.
Je nějaký důvod, proč by to nešlo? Pokud cirkulace skrz kolektory alespoň občas sepne, voda by se v nich vysloveně zkazit neměla. TUV není pitná už z definice.

Regulace - cena 2000 Kč za něco co spíná jen na základě rozdílu teploty kolektoru a bojleru je zbytečně vysoká, musí to jít udělat levněji. Ekvitermickou regulaci topení mám udělanou ze stavebnice Arduino a několika teplotních čidel dohromady asi za 500 Kč. Nemá to ovládací panel ani display, kontroluje a ovládá se to přes bluetooth mobilem. Funguje to dobře a spolehlivě už 3 roky. Regulace kolektorů bude oproti tomuhle jistě hračka.
Zde nastává obvyklý problém s regulací elektrického ohřevu: Ohříváte na noční proud (tedy převážně v noci), kolektor topí přes den dle (ne)předvídatelného počasí, TUV potřebujete večer. Jak se tohle řeší? Používá se nějaké inteligentní zařízení, co si stahuje předpověď z internetu? V tom jediném případě by mi přišly ty 2000 Kč ospravedlnitelné.
Nebo si regulaci nastavuje uživatel na nejbližší dny ručně?
Jednoduché bezpečné ale neefektivní řešení, co mě první napadlo, je přemístit termostat elektrické spirály k vývodu cirkulace - elektřina by v noci natopila horní polovinu bojleru (např. 100 litrů), spodní polovina by byla ponechána přízni počasí. Při dlouhodobě příznivé předpovědi by uživatel elektrický ohřev vypnul manuálně.

Ochrana proti přehřátí/vaření - zde nemám jasno. Přirozené řešení - elektricky ovládaná roleta na střešní okna je poměrně drahá. Elektrické otáčení kolektoru je v podstatě neproveditelné při umístění kolektoru na šikmou střechu. Jak se přebytečné teplo řeší u domů, co nemají bazén? Mají někde venku nebo na půdě radiátor pro chlazení přehřátých kolektorů?


Pro běžný rodinný dům se to může vyplatit pouze pokud celý systém jde zrealizovat do maximálně 15000 Kč.

Upraveno administrátorem před 2 roky
Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

15 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.