Vlhké stropní trámy

Reklama
RK Roman Kohout @roman.kohout749 před 4 roky20.03.2020 20:59:00
Vlhké stropní trámy

Zdravím,

nedávno jsem dělal inspekci půdy na starém rodinném domě a objevil jsem, že stropní trámy jsou do vzdálenosti cca 30 až 50 cm od obvodových zdí vlhké. Pod tímto stropem je normálně obytný prostor nad stropem neobývaná půda. Skladba stropu je od spodu: 5 nebo 10cm polystyrenu (podle místnosti), nad ním původní omítka na rákosu, pak prkna, trámy, prkna a na vrchních prknech betonová mazanina. Mezi prkny pouze vzduch. Střecha - krov, plné bednění, térový papír a eternitové šablony.

Nyní jsem udělal to, že nad jednou z místností jsem odkryl tu mazaninu odebral jedno prkno a kouknul na stav uvnitř. Prkna všude suchá, i spodní prkna z obou stran suchá, ale trámy po bocích viditelně i na dotyk vlhké a to do těch asi 30cm vzdálenosti od zdi, viz foto (fotky jsou bohužel špatné je tam málo světla i místa).

Polystyren na strop se dával asi před pěti lety, nedělalo se to tehdy naráz, proto někde je 5cm, někde 10cm. Žádná parotěsná folie pod ním není. Přiznám se že právě to byl důvod proč jsem se tam chtěl podívat - obával jsem se, že nad polystyrenem se bude tvořit vlhkost, nikde v prostoru nad ním ale nic není. Takže vlastně nevím jestli to zateplení je důvod této vlhkosti. Nevím o tom, že by to přede mnou to někdy nikdo kontroloval (dům stojí cca 80 let)

Myslím si, že trámy jsou u zdí studené právě od té obvodové zdi proto na nich kondenzuje voda. Je možné že by tam i nějak zatékalo od střechy, která už je na konci životnosti, ale nevypadá to na lokální problém. Viděl jsem zatím čtyři trámy u severní zdi. To ještě prověřím. Obvodové zdi bohužel zvenčí zateplit nelze. Co tedy s tím?

Strop v obytných místnostech je dostatečně vysoký, není tedy velký problém např přidat ještě vrstvu zateplení a pod ní parotěsnou zábranu, ale nejsem si jistý, že by to vyřešilo problém, protože studená zeď zůstane.

Dosud jsem stav stropu kontroloval pouze v místě průlezu na půdu, kde je do jednoho prostoru mezi dva trámy vidět až k jedné z obvodových zdí a tam tento problém není a to i přesto, že zrovna v tomto místě je koupelna. Jediný významný rozdíl je, že tento prostor je směrem do půdy díky průlezu otevřený a může volně dýchat - jsou tam zateplené půdní dveře, které jsou v úrovni spodních prken, takže mezera ve stropu je až nad nimi a tudíž do půdy otevřená

__________
ještě doplním, kontrolu jsem dělal tento týden a byly vlastně poměrně nestandardní podmínky, byl teplý slunečný týden takže půda se ohřála, ale severní stěna je po zimě stále velmi studená a slunce na ní vůbec nesvítí, takže ten teplotní rozdíl tam mohl být významný...

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

8 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.