Akumulační nádoba k plynovému kotli s deskovým výměníkem.

Rubriky:

Reklama
SC Stanislav Cross @stanislav.cross před 4 roky21.04.2020 15:41:00
Akumulační nádoba k plynovému kotli s deskovým výměníkem.

Dobrý den,

Rád bych získal informaci, jak jednoduše vyřešit přípravu TUV. Jelikož mě čeká výměna plynového kotle a rovněž zásobníku. Můj favorit je Junkers ZWB 24-1 s deskovým výměníkem a vedle akumulační nádobu idálně jednoduchou bez topné spirály ale kombinovanou s elektrickým topným tělesem, abych nepřišel o nízký tarif na elektřinu. V projekčním dokumentu kotle Junkers jsem našel schémata k doporučení napojení akumulační nádoby, která má uvnitř rovněž výměník (ve formě závitů namotaných ve smaltové nádobě.
Přiznám se že toto řešení mi přijde energeticky zvláštní. Voda, která ohřívá topný okruh (radiátory) přes deskový výměník ohřívá druhý topný okruh který dopraví teplou vodu do akumulační nádoby a přes navinutý výměník teprve začne ohřívat vodu užitkovou (sprchování a mytí).
Z tohoto důvodu jsou mi spirály užívané jako topný výměník v akumulační nádobě nesympatické a rád bych tuto vodu ke sprchování a mytí ohříval přímo v deskovém výměníku. Zvažoval jsem, zda teplou vodu, která poteče přímo za deskovým výměníkem z kotle napojit do jednoduchého zásobníku (tedy bez topné spirály) a tuto teplou vodu napojit na studený přívod v zásobníku. Z výstupu mi již poteče přímo teplá voda ke sprchování. Zároveň by mělo být energeticky vhodnější vodu předehřívat plynem na místo el. proudu. Elektřina v kombinovaném kotli tedy bude jen výjímečně a lehce přihřívat.
Topenář, se kterým jsem toto diskutoval mi tvrdí že toto řešení nedoporučuje, jelikož voda se bude při hřívat ještě před vstupem do deskového výměníku a stane se, že studená voda se začne přihřívat a v kohoutku tedy bude studená voda lehce odražená.
Jelikož mnou vybraný kotel dává přednost topení TUV před topným okruhem, rád bych nějak vyřešil to, aby kotel stále nepřepínam mezi oběma okruhy. Proto jsem přemýšlel o zařazení cirkulačního čerpadla, které pomůže nahřád vodu dopředu i bez daného odběru, ale proztaím si nejsem jistý, jak čerpadlo ovládat a spřáhnout s ovládáním kotle.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

12 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.