Izolace v kombinaci s palubkami

Rubriky:

Reklama
JV Jan Vrátný @jan.vratny před 4 roky13.05.2020 18:17:00
Izolace v kombinaci s palubkami

Dobrý den,
nemohu se rozhodnout, jaké mám zvolit řešení při zateplování podkroví u rekonestukce staré kamenné chalupy.

Několik věcí už rozhodnuto a realizováno mám, ale potřebuji poradit zejm. jak vyřešit izolaci pod krokvemi a následné připevnění palubkového podhledu.

V tuto chvíli mám tuto skladbu (shora):
1. Betonové tašky Bramac
2. latě
3. difůzní folie
4. Krokve a mezi krokvemi 14 cm vata Ursa PureOne SF 31 (labda 0,031)
5. dále mám 7 cm prostor pro druhou vrstvu izolace
6. a pod ní budou smrkové palubky (ty už také mám a jsou cca 25 mm silné)

Co řeším, jsou tedy body 5 a 6.

Problém je, že když kolmo na krokve (tedy horizontálně) přidělám 7 cm latě a mezi ně dám další vrstvu vaty, tak nebudu mít k čemu přichytávat palubky, které bych chtěl kotvit ke každé krokvi, tedy cca po 1 m.

Pokud bych dal latě vertikálně (resp. souběžně s krokvemi), tak jednak nezamezím tepelným mostům a vzhledem k tomu, že jde o tesané trámy, tak bych ani nedocílil všude stejné výšky.

Jako variantu zvažuju, udělat tedy první řešení a celé to ještě podbít cca 10mm OSB deskami, ke kterým bych chytal palubky a které by navíc mohly fungovat jako parobrzda.

Při jiných řešeních (bez OSB desek) ještě řeším právě nějakou parobrzdu. Nevím, zda v podobném, difuzně otevřeném domě, je třeba dávat pod izolace ještě přímo parozábranu. Bojím se, že by v tomto případě mohla nakonec působit spíše potíže, protože bude na mnoha místech prošroubovaná — proto tedy zvažuji spíše nějakou formu té parobrzdy.

A aby toho nebylo málo, tak dům je natočen tak, že jedna strana střechy je přesně na jih, takže se do ní hodně opírá sluníčko. Proto ještě zvažuji, zda tuto jižní stranu nevyřešit ještě trochu jinak, např. nejakými dřevovláknitými deskami. Zde si pak nejsem jist, jestli třeba existují i takové, abych je mohl použít i rovnou k přichycení těch palubek, nebo zda bych je musel opět dávat mezi rošt, nebo přes ně opět tu OSB desku. A samozřejmě u toho dřevovlákna či PIR desek řeším jejich velkou cenu.

Předem děkuji za rady,
Honza Vrátný

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.