Tepelné čerpadlo vs elektrokotel do novostavby pro první roky

Reklama
VH Vladislav Hrdina @vladislav.hrdina před 4 roky23.06.2020 11:27:00
Tepelné čerpadlo vs elektrokotel do novostavby pro první roky

Dobrý den,
v rámci projektu na rodinný dům budu muset brzy rozhodnout jaký zvolím systém vytápění/ohřevu TUV.
Zde v diskuzích jsem toho pročetl hodně, ale pořád jsem nenarazil na diskuzi či názory, dle kterých bych se rozhodl která varianta bude lepší. Mohl bych poprosit o vaše zkušenosti či rady?

Dům bude dvoupodlažní se sedlovou střechou a obytnou plochou okolo 130m2. TZ ztráty ještě neznám, nicméně se je budu snažit ztlačit dolů co nejvíc s použitím lepšich materiálů a co jsem se dočetl, mělo by být možné je dostat pod 5 kW. Topení by mělo být teplovodní podlahové.

V domě budou také kamna/krb. Ze začátku 2 osoby, časem 4. Takže ze začátku se s nějakým výrazným vytápěním nepočítá - spíš se hodí poleno do krbu.

Varianta 1 - Tepelné čerpadlo od začátku.
a) Jaké jsou značky a co se doporučuje? Vidím, že TČ se nabízejí v rozmezí od 100K do 200K a víc+. Od 100K TČ Mango a okolo 200K IVT/AC Heating
b) Jaká je životnost čerpadla, co může odejít a jak snad a za kolik se da náhradní díl sehnat? To je s ohledem na bod a). Pokud seženu čerpadlo za 100K, když vydrží 10 let, investice se mi vrátí. Jeden prodejce čerpadel od nejmenovanné firmy se kterým jsem volal mi řikal že životnost jejich čerpadel 20-25 let, což mi přijde přehnaný.
c) Liší se výrazně provozní náklady levných a drahých čerpadel?


Varianta 2 - Elektrokotel - na prvních +/- 5 let a potom výměna za čerpadlo
Pro první roky bydlení by to asi dostačovalo, nicméně co jsem pochopil, tak samotny elektrokotel neprojde a musel by být doplněný o jiný zdroj - počítá se jako jiný zdroj krb/kamna? Pokud ne, pravdepodobně skončím u varianty 1 tak jako tak přavděpodobně.

Předem děkuji za rady a zkušenosti.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

93 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.