Emisivita, tepelná vodivost a záludnosti kolem

Rubriky:

Reklama
JH Jozef Homola @jozef.homola562 před 3 roky02.08.2020 18:35:00
Emisivita, tepelná vodivost a záludnosti kolem

časté spory o koeficienty pro výpočet mne vedou k pokusu o objasnění a připomenutí některých záludností, kterých se ve výpočetech můžeme nechtěne dopustit a chyba více jak 100% je na světě. Na webu je k dispozici spousta údajů a tabulek ale musí se rozlišovat pro jaké přesné složení materiálů a za jakých podmínek měření byly stanoveny. Například hodnota emisivity, která je základam měření povrchové teploty bezkontaktně se může měnit doslova řádově. Varíruje s úhlem, varíruje s falešnými zdroji pozadí nebo s tvarem součásti. Není jedno, jestli je to koeficient platný pro kolmý směr, dopad, odraz a pro úzké zorné pole nebo je udán pro polosféru jako průměr. Stav povrchu a drsnost má velký dopad na hodnotu. Poslední veličina je teplota pro kterou ten koeficient platí. V samotném výpočtu pak ještě hraje prim konvekce. Ta významně mění povrchovou teplotu a tudíž i hodnotu vyzařované energie. Jiné hodnoty jsou pro pokojové teploty a jiné pro teploty v řádu stovek °C.
Měl jsem k dispozici fotometrickou laboratoř (vybavenou černými tělesy, spektrálním analyzátorem, ič. kolimátorem, smluvné zdroje světla s čárovým spektrem, přístroj na měření propustnosti a pod) a mohu potvrdit, že závažná měření teplot se nikdy nedělaly bezkontaktně. Prostě to bylo „zakázané“ neboť ve výsledcích panovala velká nejistota. Dokonce ani terčíky se známou emisivitou nebo spreje moc nepomohou, protože po aplikaci v daném místě ovlivní teplotu podkladu a už to není ono. Zkušenosti jsme si vyměňovali jak s metrologickým ústavem, tak mezinárodně.
Nehorší případ je ukázkový například u hornin, kdy v malém rozsahu teplot a tedy i maxima vlnových délek třeba od 9 do 11 mikronů se rapidně změní hodnota koeficientu emisivity. Přiložené obrázky jsou pro představu co všechno platí (za určitých podmínek) nebo i ne.
Podobně je to s hodnotou tepelné vodivosti kovových materiálů. Je potřeba rozlišovat konkrétní slitinu nebo čistotu. Příkladem může být hliník téměř čistý a odlévaný (SILUMIN). Obdobně korozivzdorná ocel může mít 4x menší tepelnou vodivost než ocel běžná a cca 15x horší nř extrudovaný hliníkový profil.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

3 odpovědi

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.