Využití šedé vody v novostavbě

Reklama
MZ Miroslav Zavrtálek @miroslav.zavrtalek před 3 roky09.10.2020 19:18:00
Využití šedé vody v novostavbě

Dobrý den,

plánujeme stavbu bungalovu na kraji obce, kde není dořešena kanalizace (vodovod ano). Nejen kvůli majetkopráním sporům zřejme v kratkém ani středním horizontu nelze počítat se zavedením kanalizace.
Chtěli jsme odpadní vody řešit čističkou se vsakem, ale i navzdory dobrému hydrogeologickému průzkumu, nám to Povodí Moravy zamítlo s tím, že čističku povoluje jen ve výjimečných případech mimo osídlenou oblast. Je to k vzteku.
Snažím se najít nějaké vhodné řešení, jak dál postupovat. V podstatě mě napadly dvě varianty:
- žumpa a vyvážet (finančně zlé, ale sousedi to takto mají vyřešeno) - kromě finanční zátěže, je tam i jistý nekomfort v tom, že se to musí stále sledovat
- využít čističku šedých vod

K druhé variantě: Idea je taková, že bych z umyvadel, sprchy, vany, myčky a pračky vedl samostatnou kanalizaci do čističky šedých vod, který má dvě nádrže - jednu, ve které se to čistí a druhou, kde se akumuluje bílá voda. Bílá voda by vedla potom samostatným rozvodem na splachování záchodů a ideálně ven na zalévání zahrady (zřejmě teoreticky nelegální, vím). V případě nadbytku bílé vody, by byl v akumulační nádrži přepad do žumpy. Černá voda by byla vedena do žumpy a vyvážena.
Bohužel na internetu není s tímto řešením žádná zkušenost. Čističku nabízí prakticky jediná firma ASIO za 100tis. Kč.

Nákladově bych to viděl takto (nad rámec žumpy):
- čistička 100 tis. Kč
- dvojité rozvody vodovodu/kanalizace asi nepřesáhnou 50 tis. Kč.

Úspora při využití vody na splachování je asi 25%. Tzn. kdybych vyvážel žumpu 12x rok za 1500Kč, oproti vývozu 9x rok při tomto řešení je asi 4,5 tis. Kč ročně.
Úspora na vodném je při čtyřčlenné domácnosti asi 2500Kč ročně (splachuje se bílou vodou).
Předpokládám, že kromě zimy bych mohl značnou část vody vypustit na zahradu, takže bych musel vyvážet žumpu třeba jen 6x ročně. V tom případě mi návratnost tohoto řešení vychází asi na 11,5 roků (oproti 18,8 roků při vývozu 9x ročně). Nepočítám ovšem zdražování vodného/stočného v průběhu let, ale na druhou stranu ani se servisními náklady.

Tak co? Šli byste do toho?

Já se toho trochu bojím, protože jsem fanoušek spíš jednodušších řešení, ale nechci si zavřít vrátka žumpou. Hlavně mě odrazuje to, že s tím není prakticky žádná zkušenost.

Díky za názory.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

1 odpověď

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.