Tepelná ztráta 250 let starého RD v řadové zástavbě + čím topit

Rubriky:

Reklama
PC Petr Chocholoušek @petr.chocholousek před 3 roky14.11.2020 18:23:00
Tepelná ztráta 250 let starého RD v řadové zástavbě + čím topit

Mohl bych poprosit o odhad TZ níže uvedené budovy a názor na použití TČ vzduch-voda pro topení a TUV?
Ideálně pokud někdo má/zná podobnou budovu a něco takového realizoval.

(Existují zjevně různé metody výpočtu a zelená úsporám, topenáři i firmy s TČ říkají všichni něco diametrálně jiného, takže jsem už slyšel: "max TZ jakékoli budovy je 20kW, nebo: vaše plocha krát koeficient to máte 90kW, nebo: běžně to do tak velkých domů montujeme a naše 12 kW zkrátka v pohodě stačí" - tak takovou další pravdu asi nepotřebuji.)


O co se jedná:
Přestěhovali jsme se do RD v okr. Česká Lípa, cca 250 let starý dům v řadové zástavbě (centrum města, ale bez památkové ochrany) ke kompletní rekonstrukci.
Přízemí, patro a podkroví má každé cca 150m2 a 3-5m vysoké stropy. Vnitřní objem místností cca 900m3 celkem pro přízemí a patro, kde budou 3 byty. Podkroví má pak dalších cca 500m3 (2-4 potenciální mezonetové byty).
Pokud by to výkonově nevycházelo, podkroví bych v mrazech nevytápěl (a použil jen jako penzion na léto), ale preferoval bych TČ, resp. dlouhodobou smysluplnou úsporu.

Je jasné, že potřebuji minimalizovat potřebný výkon na topení, tudíž bych rád použil PT.
Přízemí je jasný anhydrit + pod něj dostatek izolace, patro a podkroví by až na jedny dveře šel taky, pokud to unesou trámy(?).
V patře na klenbě leží masivnější trámy cca metr od sebe a budu je muset tak jako tak doplnit.
Podlaha v podkroví jsou souvisle hranoly 15x15x500.

Stěny přízemí jsou pískovec 1m, patro cihla 70cm.



Problém je, že naprosto nedokážu zodpovědně určit TZ, protože u takto velkého objektu se jednotlivé metody a "firmy" zjevně násobně rozchází. Nemohu si dovolit to dvojnásobně nadsadit, jak mi asi nabízí topenáři a pokud koupím za půl mega nějaké TČ kolem 15, 20 kW a nebude stačit, tak jsem v háji.

Pokud to zadávám správně do kalkulačky "https://stavba.tzb-info.cz/tabulky-a-vyp… tak se zamýšleným zateplením (=podlaha, okna, dveře, střecha) bych měl mít TZ 47 kW, s naprosto top kompletním (které si ale asi nemohu vůbec dovolit) pak 16kW.

Přijde mi, že pro takhle "komplikovaný" a velký objekt možná kalkulačky nejsou vhodný nástroj a rád bych znal nestranný názor.
Máte někdo prosím zkušenost s podobnou budovou a může mi říci názor, zkušenost nebo doporučení?

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

32 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.