Elektrokotel + krbova teplovodni vlozka - rozdil tlaku

Reklama
PS Pavel Sedina @pavel.sedina před 3 roky16.02.2021 15:34:00
Elektrokotel + krbova teplovodni vlozka - rozdil tlaku

Dobry den, rad bych pozadal o radu. Nejsem odbornik ale rad vim, jak veci funguji :-) Jedna se o vytapeni rekreacni chaty s podkrovim pomoci radiatoru. Primarne je ohrev zajistovan pomoci elektrokotle (14kW) ale je mozne topit pres krbovou vlozku (take cca 14kW). Pred lety pri instalaci mi bylo receno, ze kdyz budu chtit topit v krbu, musim spustit cerpadlo a netopit pres elektrokotel, aby se ta cerpadla nehadala. Tak se toho drzim. Pokud vytapim elektrokotlem je tlak soustavy dle teploty cca 1-1.5 baru. tuto hodnotu ukaze elektrokotel. Vse funguje, vsechny radiatory hreji. Pokud vsak zapojim cerpadlo od krbove vlozky, tlak poklesne a ja musim dopoustet vodu, protoze jinak se krbova vlozka zacne prehrivat jelikoz nepousti teplou vodu do radiatoru. Kdyz dopustim, je vse v poradku, krbova vlozka topi, vsechny radiatory hreji. Pokud vsak chci zpet topit elektrokotlem, dostavam se pri teplote soustavy 70 stupnu na nejakych 2 bar a to uz se mi zda moc. V priloze posilam obrazky zapojeni. Ten hlavni dotaz zni jak je mozne ze ten analogovy tlakomer ukazuje 1 bar a tlakomer na elektrokotli 1.3. Nezda se mi, ze by byla v mereni, protoze se to skutecne chova tak, ze pri zapojeni krbove vlozky (jejiho cerpadla) se celkovy tlak snizi, jakoby zprumeruje ale pak je ten problem s distribuci teple vody. Chapu, ze je blbost aby elektrokotel vyhrival krbovou vlozku a proto je tam asi nejaky zpusob jak jsou ty dva okruhy oddelene, nejaka klapka. Ale laicky bych cekal, ze tlak bude stejny nebo ho budu moci alepson zvysit samostatne, ovsem dopousteci kohotoutek je jen jeden. Takze me napada expanzni nadoba, ale ta je jen jedna, takze mi to take nedava smysl. Neco mi unika, asi dost elementarni, ale proste nevim :-)

Doplnujici dotaz, na obrazku je videt jakoby termostaticka hlavice s rozsahem 40-70, ted je nastavena na 40, vubec nechapu jeji smysl. A rovnez je instalovan oranzovy prilozny termostat, ktery neni nijak pouzit, unika mi neco?

Urcite se nechci v nicem hrabat, zavolam instalatera, ale rad bych vedet alespon zakladni veci pro moznost problem popsat a o problemu se pobavit.

Moc diky za jakekoliv postrehy/podnety.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

81 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.