Dřevostavba ze staré stodoly, vytápění + TUV

Reklama
PS Pavel Sysel @pavel.sysel před 3 roky01.05.2021 16:55:00
Dřevostavba ze staré stodoly, vytápění + TUV

Ahoj, ze stodoly staré cca 200let vzniká obytná dřevostavba. Základem jsou nosné pilíře v rozích a prostředku. Původní základy z kamene, neizolovaná přízemní část s technickou místností. Nad tím vznikla čtvercová dřevostavba s plochou cca 80m2. Tepelné ztráty neznám, je tam dost oken na návětrnou stranu, odhadem cca 8kW. Nyní řeším způsob vytápění. Plyn zde není, občas dostanu nějaké dřevo na spálení. Napadá mi kombinace TČ s dřevokotlem a akumulací 1m3. Ve dřevostavbě je pouze podlahové vytápění s teplotou místnosti 24°C, v přízemí je garáž s radiátory. Teplota v zimě 10-15°C je dostatečná.

Řeším jak provést přípravu TUV. Naše spotřeba je cca 250litrů vody denně 60°C. V úvaze mám několik řešení:
1. Ohřev TUV čistě elektricky, TČ pouze na podlahovku 35°C.
2. Předehřev TUV pomocí TČ když nejsme doma/v noci a poté elektrický dohřev.
3. FT panel 3kW pro příravu TUV květen - září + el. dohřev. Střecha orientována na jih.

Akumulace by se využívala pouze v případě přebytku energie či cyklování TČ.

Taková perlička na konec: Vedle stojí druhý RD kompletně nepodřezaný a nezateplený, topení na uhlí, myšlenka je taková, že v přechodném období by se vytápěl i tento dům. TZ má okolo 10kW, stačí vytápět jednu/dvě místnosti. Tam bohužel instalace automatického kotle na uhlí a akumulační nádrže není možná.

Jsem technicky zdatnější, není pro mě problém udělit si řídicí jednotku jakoukoliv, takže i složitější systém je vítán. Plus mám v rodině dost řemeslníků, takže práci neřeším, důležitý je pouze materiál a životnost.

Prosím místní odborníky o radu.

Děkuji.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

12 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.