Vývoj protiproudého rekuperačního výměníku ?!

Reklama
PN Pavel Novotný @pavel.novotny105 před 17 roky07.05.2007 14:30:00
Vývoj protiproudého rekuperačního výměníku ?!

Navazuji na předchozí debatu o možnosti vyvinout vlastní protiproudý rekuperační výměník, přesněji nechat si pomocí vakuového termického tváření do formy vyrobit desky, z kterých lze výměník slepit za pár minut.
Na úvod si dovolím malou poznámku. Nevím, zda je v našich silách projekt dotáhnout do konce, ale chci se o to alespoň pokusit, jednak se mi nechce rekuperátor bastlit na koleně lepením z ne zcela vhodných, ale běžně dostupných desek nebo folii, pak z kusovostí klesá cena a technicky jde o zajímavý problém.
Předpokládejme, že materiálem pro výrobu by byl houževnatý polystyren, přesněji Krasten 562E nebo 662E z produkce Kaučuku Kralupy (technická data plastu viz http://www.unipetrol.cz/docs/KRASTEN%20P… z folie 0.1 až 0,2mm by se následně vakuovým tvářením vyrobily desky. Pokud jsem se informoval v lisovně, jsou schopni takto tvářet max desky 600x500mm. Čímž jsou dány max. rozměry, v příloze jsem načrtl, jak by takový výměník mohl vypadat, rozměry 600mm x 300mm, hloubka 380mm (hloubka je variabilní, je dána jen počtem slepených desek). To dává rozměr rekuperační krychle 300x380x380, což při sile desky řekněme 3mm (126ks), představuje základní plochu, bez započtení plochy kanálku, 14.3m2. Orientačně při roztažení na 400x380x380 stoupne plocha na 19.1m2. Tolik základní předpoklady.
Nyní by to chtělo definovat, jak by měl vypadat ideální tvar kanálku tak, aby při vedení produ vzduchu docházelo k co nejmenšímu tření a zároveň byl proud v optimální míře turbulentní, dále, aby výměník běl sám o sobě dostatečnou mechanickou tuhost a deska byla vyrobitelná uvažovanou technologii . Jinak řečeno hodil by se člověk se zkušenostmi s rekuperátory a aerodynamikou. K zahození by nebyl ani někdo se zkušenostmi z oblasti simulace proudění metodou konečných prvků například pomocí programu Fluent http://www.fluent.com/software/fluent/in…
Nicméně se hodnotí každá pomoc a nápad jak s návrhem tak s tvorbou dokumentace, například pro výrobu formy na CNC fréze. Poslal jsem do lisovny žádost o  informace co se formy týče a informace jaké jsou technologické možnosti technologie vakuového tváření za tepla na formu. Dále se uvidí.

Vkládání nových příspěvků je dostupné pouze pro přihlášené uživatele

Nejnovější příspěvky

50 odpovědí

Zobrazit všechny reakce
Reklama

Přihlášení

nebo se přihlaste emailem


Nemáte účet?

Vypadá to, že nejste přihlášen

Registrací a přihlášením získáte mnoho výhod. Neunikne vám žádný nový příspěvek u oblíbených témat, můžete se ptát i odpovídat.

Technická podpora

Máte potíže s přihlášením, vkládáním příspěvků, nebo se správou vašeho profilu? Napište nám! Uvítáme také připomínky, podněty a nápady k vylepšení diskuzního fóra. Děkujeme.