Tep. cerpadlo vzduch-vzduch

Autor: Radek Froněk
Datum: 27.02.2008 16:59

Ja mohu doporucit tep.cerpadla vzduch-vzduch , kterymi jiz nekolik let vytapim dum 160m2 a dle pomeroveho elektromeru mam k dnesnimu dni od 1.9.2007 spotrebu 2357Kw/h priblizne kazdy rok protopim kolem 6tis(dle zimy).,zaloha na elektrinu je 1450,-.Celkovy tep. vykon tep. cerpadel cini 13,8Kw naklady na porizeni jsou kolem 100tis.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 736   starší >>
Datum: 13.02.2016 07:26 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121926
reakce na ...
Dobrý den, předem se omlouvám za velice obecný a neodborný dotaz. mám dřevostavu zastavěná plocha cca 80m tzn. zhruba 160m obytné plochy. přízemí celé otevřené, a vršek s jednimi dveřmi do pokoje. přemýšlím nad tep. čerpadlem vzduch-vzduch. mohl by mi někdo říci z osobní zkušenosti kolik protopí? jaké má zálohy atd. soused si ji teď pořídil, a má na obdobný domeček jen jednu jednotku.
děkuji

Autor: Vaclav Kalina
Datum: 13.02.2016 09:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101287
reakce na ...
Zalezi na tom jak chcete mit doma teplo. Je to hodne individuelni. Ja jedu na trenyrkovku, mam instalovano 20kw vykonu a na spotrebu se muzete podivat tady. http://ksystems.cz/Dum Krom leden unor jedu na klimatizace vcetne chpazeni v lete. Teplotu doma udrzuji na 22,5. Obytná plocha pres 200m2

Autor: František Rezek
Datum: 13.02.2016 09:33 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Dobrý den,

úspora soláru 4700Kč za rok.Jestli se nepletu máte jeden kolektor.Je to tak?

Datum: 13.02.2016 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ne dva. Víc panelů by prodloužilo navratnost. Mám to vypočítáno na 5 let. Stavěl jsem to ale celé sám, takže mě to vyšlo na 22 tisíc. Jinak co se týče fototermiky, tak pokud se to dělá na klíč, tak tam je člověk rád když se mu to vůbec vrátí.

Datum: 13.02.2016 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
A kolik tam máte trubic?Dříve jste psal o 30.

Datum: 13.02.2016 11:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na tom se nic nezmenilo, dva panely po 15ti

Datum: 13.02.2016 13:07 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To máte podobnou návratnost jako já s 90ti. Ale museli jsme přiložit ruce k dílu.

Datum: 13.02.2016 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na 90 nemam misto, a 60 je na pritapeni malo. Mam pouze sanci zvednout ucinnost ohrevu TUV a to je u me z ekonomickeho hlediska malo zajimave. Mozna az se zaplati toto, nebo zdrazi elektrina, tak to jeste prehodnotim.

Datum: 13.02.2016 15:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám místo ještě na 60ks.Výpočtená úspora 1000kWh.

Vitásková ještě jednou změní tarif a už se to bude rentovat instalovat.

Datum: 13.02.2016 16:34 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Prave ze az to zmeni, tak se to uz vubec nebude vyplacet. Ale uz vidim novy cesky business. Prodej prestavenych jisticu. DESITKA s charakteristikou 63C :)

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 13.02.2016 11:05 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, záleží na tom, jaké máte tepelné ztráty a kam se všude ten vzduch dostane, tedy na členitosti domu. Možností je pak třeba pořídit i nějaký multisplit. Provozní náklady z jiného domu vám vůbec nic neřeknou, porovnávat můžete především na základě srovnatelných tepelných ztrát a podobném způsobu provozování toho TČ. Každopádně takové TČ má obecně velice slušný COP a dokáže oproti elektřině uspořit podstatnou část nákladů za vytápění, ale né každému vyhovuje teplovzdušné vytápění a na to se právě názory mohou velice různit.

Autor: Michal Macek
Datum: 13.02.2016 11:45 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111273
reakce na ...
Dobrý den, jak psal kolega předemnou je to individuální. My máme TZ cca 3,5 kW. Obytná plocha 125 m2. Klimatizací máme v obýváku a vytápíme s ní cca 80% potřeby domu. Zbytek elektrickou podlahovou. Teplota kolísá podle pasivních zisků od 20,5 C až po 24 C. Když jsme doma jedeme max na 30-40% výkonu aby to neobtěžovalo. Když jsme v práci tak pouštíme i na plný výkon. Tedy spotřeba od 6.1.2015, v létě zapnutá klima jak byly ty extrémy do dnešního dne spotřeba 995 kW. Máme podružný elektroměr.

Autor: Josef Šritr
Datum: 13.02.2016 13:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102352
reakce na ...
Dobrý den pane Nejedlý. Čím topite nyní a jakým výkonem? Tepelné ztráty znáte?

Autor: Josef Nejedlý
Datum: 13.02.2016 20:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121926
reakce na ...
Dobrý den p. Šritr, nenašel jsem na Vás zde žádný kontakt.
pokud by jste byl tak hodný a kontaktoval mě na můj email:
děkuji

Datum: 19.02.2016 08:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den.
Jelikož můj předchozí kontakt na nabídku Mitsubishi a Daikin někdo smazal, zde je můj mail:

Datum: 27.11.2015 04:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím všechny uživatele klimatizací a chci připomenout: prohlížejte a vymývejte každých 14dnů filtry, jinak se může stát že to úplně přestane topit !!!!

Autor: Michal Po
Datum: 06.12.2015 21:10 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121272
reakce na ...
Dobrý den pane Šritr,rád bych s Vámi konzultoval použití TČ vzduch-vzduch.Podrobnosti zašlu na Váš mail.Děkuji

Autor: Marek Marek
Datum: 28.04.2015 09:58 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 119589
reakce na ...
Dobrý den, podle posledních příšpěvku vidím že se zde řeší jednotky Mitsubishi vzduch vzduch. Chtěl bych se zeptat na jednu důležitou otázku.

Mám v plánu koupit 4 vnitřní jednotky. Ale už nevím zda koupit pouze jednu velikou venkovní jednotku a nebo ke každé vnitřní jednotce jednu venkovní jednotku. Místní dodavatel mě odráží od toho abych kupoval 4vnitřní a 4 venkonví ale abych koupil jen vnitřní a 1 venkovní. Co by jste doporučili vy nezávazní?

Moje představa: 3x - MITSUBISHI MSZ-FH25VE/MUZ-FH25VE a 1x Mitsubishi MSZ-FH50VE/MUZ-FH50VE (každá vnitřní má svou venkovní jednotku)

nebo 3x - MITSUBISHI MSZ-FH25VE + 1x MSZ-FH50VE + 1 venkovní Multisplit MXZ-1D83VA (pouze jedna venkovní velká jednotka)

Pokud se podívám na to mýma očima tak si říkám že s jednou velkou jednotkou nikdy nebudu mít plný výkon (pokud zapnu všechny 4 vnitřní jednotky) a zároveň pokud zapnu pouze jednu jednotku, tak venkovní bude mít zbytečně veliký příkon.

Předem děkuji všem za pomoc!!!

Datum: 28.04.2015 10:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud máte místo pro 4 venkovky určitě dejte 4. MultiSplit je zpravidla dražší, méně účinný a při jeho poruše vám nepůjde nic. Jediná výhoda je ušetřené místo A možná větsi rabat pro dodavatele.

Datum: 28.04.2015 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji Vám za odpověď. Taky jsem si to myslel, že to tak nějak bude. Místa mám dostatek navíc to bude i celkem schované, takže ani opticky mi to vadit nebude.
Teď mě napadá, co rozvody? Bude se muset táhnout více trubek nebo to zůstane plus mínus stejně (rozvodům nerozumím) Děkuji za info!

Datum: 28.04.2015 16:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Je to stejné, mezi jednotkami vždy dvě trubky plus odvod kondenzátu a ovládací kabel. Napájení zpravidla bývá u slabších jednojednotek do vnitřní a u silnějších do venkovní jednotky. Pozor, venkovní jednotky musí být samostatně přízemeny na HOP, nebo ekvipotencialni svorkovnici . Chladari na to zpravidla kašlou. Jako nouzovka se dá použít potom proudový chránič.

Autor: Vítězslav Kolek
Datum: 29.04.2015 12:15 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105249
reakce na ...
Možná bych ještě nezapomněl, že ta venkovní jednotka má nějakou hlučnost. Otázka je,jak hlučné budou 4 ks a jak jedna větší. Máte velkou tepelnou ztrátu? Ptám se jen proto, zda potřebujete takový výkon. Při menší potřebe výkonu pojedou 4 zařízení s nějakou spotřebou..no nevím, je to třeba nějak spočíst, snad to bude dobré rozhodnutí.

Datum: 29.04.2015 16:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Hlučnosti venkovní invertorové jednotky bych se vůbec nebál a pokud jde o Mitsubishi, tak to je ještě větší extrém, Když jsem namontoval první, po zapnutí jsem zpanikařil, že je vadná - nebyla slyšet vůbec a musel jsem k ní natěsno, abych se přesvědčil že jede a větrák bylo pouze vidět že se točí.Tady platí že čím větší venkovka, tím menší hluk. Navíc TČ není kotel na pevná paliva, tam je to s výkonem spíše naopak, čím vyšší výkon, tím lepší účinnost a delší životnost. Takže radej trochu předimenzovat, než jet nadoraz. Samozřejmě všeho z mírou.

Datum: 29.04.2015 21:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tepelná ztráta domu je cca 12kw. Jde mi také o to abych dosáhl na sníženou sazbu a pokud sečtu výkon všech venkovních jednotek tak vím že mám dostatečný výkon, i kdyby přišla náhodou změna, že je třeba pokrývat né 60% ale třeba i 80% TZ.. Výkon si myslím, že využiji hlavně v teplých měsících. Jelikož bydlím na jižní moravě, věřím že v létě klimatizace užiji bud všechny nebo skoro všechny protože bývá někdy opravdu nesnesitelné horko (alespoň pro mne).

Datum: 19.02.2016 08:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Trubek bude u monosplitu menší množství, u multisplitu táhnete trubky z venkovky i do nejvzdálenější vnitřní j., u monosplitu se venkovkay umístí obvykle co neblíž k vnitřním.
V multisplitech jsou použity pouze průměrné komponenty průměrných klimatizací. Největší problémy jsou s multisplity již při +2°C a níž, kdy na malém neodpovídajícím výparníku narůstá velká námraza, jednotka často odtává a netopí pak v žádné místnosti. U řady monosplit FH Mitsubishi jsou naopak použity jedny z nejlepších současných kompresorů, které umí dát pořádný výkon např i při -20°C, kdy z vnitřní jednotky fouká až 57°C teplý vzduch.

Autor: Michal Votrubec
Datum: 19.02.2015 12:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116439
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3
2 patrový RD 112m2, TZ s reku 3,5kW bez 4,1kW. Plánuji instalaci TČ vzduch-vzduch Mitsubishi FH35VE do přízemí nebo 2x FH25VE. V případě 1 jednotky,které umístění je vhodnější?zelené nebo červené? A v případě 2 jednotek (2venk.+2vnitřní) je druhou lepší dát do 2.NP nebo taky nechat v přízemí a foukat nahoru? Bude i podlahové vytápění.Buď celý dům nebo jen koupelny,technická a vstupní hala, to je ještě v řešení. Dům je ve výstavbě.

Autor: Michal Macek
Datum: 24.02.2015 14:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111273
reakce na ...
Dobrý den,

dovolím si reagovat na Váš dotaz, protože v naší novostavbě jsme toto TČ instalovali na začátku ledna 2015. Pořídili jsme verzi 25 VEHZ (arktická výbava). Měl jsem nějakou konkrétní představu, kam vnitřní jednotku umístit (úzká chodba uprostřed domu), ale realizačním teamem mi to bylo vymluveno.
Nakonec jsme zvolili takové místo, aby jednotka před sebou měla co největší možnou plochu a mohla foukat do prostoru před sebou. Je to prý proto, že na jednotce je termistor, který vyhodnocuje teplotu u jednotky (tu nastavujete na ovladači). Tím, že je před jednotkou nedostatečný prostor se tento přehřeje a jednotka přestane produkovat teplo, protože si myslí, že už není potřeba. je ale pravda, že máme trošku jinou dispozici než vy (obývák + kuchyně asi 45-50 m2). Jednotka na max. výkon produkuje vzduch o teplotě asi 50-55°C, ale není to žádný velký proud vzduchu jako např. z nějakého potrubí. Ve vzdálenosti cca 3 metry už necítíte ani tak ten proud vzduchu jako takový, ale spíše jen to teplo. Letošní zima stojí za prd a pouze pomocí této jedné jednotky vytápím celý dům (bungalov 125m2) tak, že v místnosti kde je jednotka je 24 °C a v nejvzdálenějším místě asi 21°C. Elektrickou podlahovku jsem odstavil. Mohu pouze a jen doporučit. Já osobně, jestli Vám můžu poradit, tak berte raději 2 méně výkonné jednotky než jednu výkonnější, ale to už je na Vás...

Autor: Michal Votrubec
Datum: 24.02.2015 14:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116439
reakce na ...
Díky za odpověď :) Zatím jsem domluvený na jedné jednotce verze 25VE umístění mezi obývák a kuchyň. Podle zkušeností pak přikoupíme do 2.NP. Otázka zda na to později najdeme finance ale na druhou stranu se mohou objevit novější modely...

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 24.02.2015 14:36 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Rád bych Vám věřil,nevím,kolik máte místností,ale to co popisujete,by fungovalo,kdyby byly dveře až po strop.Termín "asi 21st" je v reálu 17-18st.Věřte,že kdyby to bylo tak jednoduché,tak to již dávno montuju.

Autor: Marek Bednar
Datum: 24.02.2015 14:51 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110950
reakce na ...
Jdu podobnou cestou -> jedna jednotka uprostred domu (v miste schodiste). Teply vzduch stoupa vzhuru a jakmile se otevrou dvere do pokoju, tak se tento vzduch castecne dostane i tam. Pro presnou teplotu v pokojich planuji stenove primotopy, ktere ale instaluji az po zkusenostech s jednou jednotkou. U pasivniho domu se bude teplo lepe sirit po celem dome.

zobrazuji 1 - 30 z 736   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?