Jak provést nastavení domácí vodárny /tlak. spínače/?

Autor: Marek Janů
Datum: 05.06.2011 00:17
uživatel: 105228

Dobrý den,
mám v objektu (chata) s vlastní vrtanou studní hlubokou cca 25m, voda ve výšce cca 7m od terénu použito následující vybavení:

ponorné čerpadlo UNIQUA AQUA T80-36
tlaková nádoba s vakem DUKLA TRUTNOV 50litrů
tlakový spínač TSA3 M
a barometr

Výrobce tlakové nádoby udává, že tlak vzduchu v ní má z výroby být 2 bar. Prosím poraďte mi, jak mám provést nastavení, aby vše optimálně fungovalo. Konkrétně mi jde o tři věci a) tlak vzduchu v tlakové nádobě b) spodní (spouštěcí tlak) spínače c) tlaková diference.

Jak mám postupovat?

Výrobce tlakové nádoby doporučuje maximální tlakové rozpětí tlaků do 3,5 barů. V současné době nemám systém zprovozněn (v nádrži není voda). Na více místech jsem četl něco o hodnotě 0,2 barů. Prosím popište mi přesný postup co kdy udělat.
Předem velice děkuji. Na tlakovém spínači mám nyní nastaveny nějaké náhodné hodnoty. Ještě by mne také prosím zajímalo, kolik litrů vody by se mělo u takto velké tlakové nádoby nechat upustit mezi jednotlivými zapnutími čerpadla, předpokládám, že to bude asi výrazně méně než oněch 50 litrů.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Wrobel Josefr22.10.2011 11:06
Darek Grabarczyk21.10.2011 14:25
Vladimír Křen21.10.2011 12:49
Wrobel Josefr21.10.2011 07:59
Petr Zíka20.10.2011 21:14
Wrobel Josefr20.10.2011 17:52
Petr Zíka14.10.2011 19:04
Darek Grabarczyk14.10.2011 16:39
Laďa Jaskva14.10.2011 16:27
Darek Grabarczyk14.10.2011 14:45
Laďa Jaskva14.10.2011 13:48
Jozef Homola14.10.2011 13:07
Vladimír Křen14.10.2011 11:40
Darek Grabarczyk14.10.2011 11:10
Vladimír Křen14.10.2011 10:26
Darek Grabarczyk14.10.2011 09:26
Vladimír Křen13.10.2011 20:58
Darek Grabarczyk13.10.2011 20:55
Vladimír Křen05.06.2011 08:43

Datum: 05.06.2011 08:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100035
reakce na ...
Pokusím se popsat postup. V prvním kole si překontrolujte tlak ve vzdušníku. Potřebujete k tomu měřič tlaku v pneumatikách. Vypnete čerpadlo a necháte vodní systém vyprázdnit. Pokud je tlaková nádoba oddělená udělejte to stejně s otevřenou oddělovací armaturou. Někdy se může stát že přes oddělovací armaturu se něco dostane do vodního prostoru a kontrola je potom zkreslená. Po odtlakování vodní strana změříte tlak ve vzduchovém vaku. Na protilehlé straně než je napojení vody je plastové kolečko které je našroubované na vzduchovém ventilku vzduchového vaku. Sundáte a můžete měřit. Pokud jsou zde skutečně 2 bary je tlaková nádoba OK. Dále překontrolujte si štítek tlakového spínače ty jsou též zpravidla přednastaveny od výrobce, zde jsou za lomítkem uvedeny přednastavené hodnoty . Následně po uzavření všech odběrů vody zapněte čerpadlo. Tlaková nádoba se naplní, a čerpadlo vypne. Následně si změřte tlak ve vzdušníku tlakové nádoby. Měl by se shodovat s tlakem na manometru. Aby jste si překontroloval okamžik kdy čerpadlo zapíná tak vypněte čerpadlo a pomalu odpouštějte vodu. V okamžiku kdy tlakový spínač překlopí (zapne) tak to jemně cvakne ve spínači. Zastavte odpouštění a porovnejte tlak ve vaku a na manometru. Může se stát že je výrazný rozdíl mezi tlakem ve vzdušníku a na manomeru - to je způsobeno tím že v tlakové nádobě není již žádná voda a v spínač sepne na tlaku mimo pracovní nastavení tlakové nádoby. Nejjednodušší je odpustit trochu vzduchu z tlakové nádoby. Odpouštění vzduchu z tlakové nádoby ukončíte v okamžiku kdy začne klesat tlak na manometru na čerpadle (voda začne vnikat do tlakové nádoby). Druhá cesta je přestavit tlakový spínač. K tomu si přečtěte informace na http://www.zpaul.cz/data/pj33/soubory/ktsa.pdf zde je to podrobně popsáno. Mezi vypnutím a zapnutím čerpadla vypustíte při tlacích 0,2-0,35 MPa cca 17,5 l vody.

Autor: Darek Grabarczyk
Datum: 13.10.2011 20:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 101625
reakce na ...
Mám podobnou sestavu s nádobou 50l, kterou využívám na WC a zahradu. Spínací tlak 2,4, vypínací 4,5 bar (z důvodu zavlažování). Tato diference mi vytlačí jen 5litrů. Je to normální?. Po vypuštění vody natlakuji nádobu na 2,2bar. Jenže po napuštění a vypuštění vody ze systému je v nádobě tlak skoro na 0. Co dělám špatně, nebo je to normální? Vše je staré cca. 3 roky, z ventilku expanzky voda nestříká.

Autor: Vladimír Křen
Datum: 13.10.2011 20:58 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypuštění vody je myšleno po odstavení čerpadla?

Datum: 14.10.2011 09:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ano, při vypnutém čerpadle. Podle mě by tam tam těch 2,2 (na ventilku expanzky) mělo zůstat i při vypuštění sestavy, nebo ne?

Datum: 14.10.2011 10:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vypnout čerpadlo a vypustit vodu a nechat otevřený ventil. Potom změřit tlak v expanzní nádobě. Pokud je menší než zapínací tlak doplnit na hodnotu zapínací tlak - 0,2 bar. Dále uzavřít výtok, spustit čerpadlo a změřit tlak v expanzní nádobě. Je třeba vždy odečítat pouze na jednom měřáku. Po vypnutí čerpadla od tlaku změřit skutečný tlak v expanzní nádobě. Vypnout čerpadlo, vypustit vodu a překontrolovat tlak v expanzní nádobě. Ono to připadá složité ale je třeba se dopracovat systematicky nějakého výsledku.

Datum: 14.10.2011 11:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak to dělám správně. Jen při druhém "kole" je po vypuštění vody tlak v expanzce na nule. Diference 2,1baru mi vytlačí jen 5l vody. Slyšel jsem, že se doporučuje diference max 1,5bar. je možné, že jsem si vak zničil nastavením vysoké diference? Nádoba je v provozu cca 2 roky. Nejspíš mi nezbude, než ji odvézt do servisu na kontrolu.

Datum: 14.10.2011 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pokud je netěsný vak musí se objevovat někde vzduch. Po třech letech provozu by neměl být jakýkoliv problém. Život je však pestřejší než se zdá.

Autor: Jozef Homola
Datum: 14.10.2011 13:07 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Mám dojem, že se jedná o klasickou vodárnu a žáden vak tam nebude. Ať pán udá přesně typ vodárny abychom si zlepšili představu. Tyto malé vodárny tedy o malém obsahu při provozu v udaném tlakovém pásmu jsou příliš "tvrdé". Obvykle jsme vodárnu provozovali do poklesu na 0,5 až 1 atmosféra. Taky mu může při předtlakování vzduchem utéci všechna voda a poté i vzduch než stačí zapnout čerpadlo. Nejlepší zkouška je natlakovat, vypnou a namydlit pěnou všechny spoje a taky překontrolovat zpětný ventil do studně, někdy i dva ventil a klapka v sacím koši. Když protékají, tak tlak bude vždy po čase na nule.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 14.10.2011 13:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Jestli je tam vzduchový vak, jako že si myslím že je, tak prázdná nádoba bez vody obsahuje pouze vak, který přez ventilek natlakujete na uvedený tlak cca 2,2 bary. Pokud je vak neporušený, tak po hodině na ventilku musíte naměřit stejný tlak, jako tam původně byl. Další možnost je, že Vám ten tlak uniká přez vadný ventilek. To se ale dá naprosto jednoduše zjistit obyčejnými slinami. Tato zkouška je podle mě pro Vás naprosto triviální a je to základ, od kterého se bude dál vycházet. V případě, že po hodině je ve vaku stejný tlak, tak zapněte čerpadlo a sledujte manometr, který ukazuje tlak vody. Ten tlak by měl být naprosto shodný s tlakem vzduchu ve vaku. Po určité době čerpání tlak vody dosáhne vypínacího tlaku. A většina čerpadel zapíná při tlaku 2 bary a vypíná při tlaku 3 bary. Takže tak bych seřídil tlakový spínač a pak uvidíte, jak to bude fungovat.
S pozdravem Laďa

Datum: 14.10.2011 14:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nemám sací vodárnu, ale ponorné čerpadlo s expanzkou. Postupuju jak píšete, natlakuju nádobu na 2,2, jen spíná 2,4 a vypíná 4,5 (stejný údaj na tlakoměru na trubce i na ventilku). Po vypnutí čerpadla ho odpojím od zdroje, vodu nejbližším kohoutem znovu vypustím, a tlak je jak na potrubí, tak v nádobě na nule. V prodejně, kde jsem to kupoval mu řekli, že diference nad 1,5baru je moc, a může to být příčina zničení vaku. Jedná se o nádrž CIMM 50l. O víkendu to odpojím a odvezu do servisu. Děkuji za všechny reakce.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 14.10.2011 16:27 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Já nejsen vodař, ale ponorné čerpadlo asi nemá zpětnou klapku, které by po natlakování toho tlakového zásobníku v něm udržela jakýkoliv tlak. Takže si myslím, že po vypnutí čerpadla jednoduše ta voda z natlakovaného zásobníku bez větších potíží vyteče zpět do do studny. ( Lépe řečeno, je vytlačena tlakem vzduchu v tom vaku ). Takže se podívejte, jestli máte před tlakovou nádobou namontovanou zpětnou klapku. Pokud ne, tak já to vidím jako naprosto jasnou příčinu Vašich obtíží.

Ještě musím doplnit, že jsem se podíval na stránky výrobců čerpadla a tlakové nádoby. Zpětná klapka není součástí ani čerpadla, ani tl. nádoby. Jestli ho nemáte mezi nádobou a čerpadlem, tak je to tutovka. Ale pozor, klapka musí být zapojena správným směrem a před T kusem ještě před tou tl.nádobou.

S pozdravem Laďa

Datum: 14.10.2011 16:39 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Možná jsem to špatně napsal. Voda v nádrži zůstává, a tlak drží. Jen se mi zdál výtlak 5l při diferenci přes 2 bary na 50litrovou nádobu málo. Hledal jsem příčinu v málo natlakovaném vaku. Tlak klesne tím, že vodu vypouštím, abych si ověřil nastavený přetlak v expanzce. A v té by, podle mě, mělo zůstat díky vaku to, co do ní předem "natlačím". Systém tedy funguje, ale čerpadlo spíná častěji.

Autor: Petr Zíka
Datum: 14.10.2011 19:04 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
To vypadá, že v tom vaku je místo vzduchu většinou voda a ta se nestlačí. Zkusil bych povolit ventilek a pustit čerpadlo, zda bude ventilkem odcházet i voda. Nevím ale, zda to nemůže poškodit vak. Možná raději vypustit vodu, poté vyšroubovat ventilek a strčit skrz něj do vaku drát až na dno vaku a pak vytáhnout - není na něm voda?

Autor: Wrobel Josefr
Datum: 20.10.2011 17:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100773
reakce na ...
Rád bych se připojil k tomuto ožehavému tématu který se mě rovněž týká,po ne zrovna dobrých zkušenostech jsem se po výměně z čerpadle s vakem na automat který byl příliš hlučný a měl velkou spotřebu proudu rozhodl vráti opravené čerpadlo s měchem /tichý chod malá spotřeba na druhou stranu nebezpečí chodu na sucho s ohledem na mou malou studnu /cca jen 1x1x1m/což se dá kompenzovat ochranným průtokovým spínačem,nicméně také ted bazíruji na těch tlacích mám na mysli především ten počáteční spínací který je nyní asi na 1,5ATP a vypíná na 3ATP chtěl bych ale aby to spínalo na 2ATP aby časová prodleva vypouštění vody netrvala příliš dlouho což je provázeno dalším nešvarem a sice slábnoucím tlakem vody v kohoutku.U mého tl. spínače jsou vedle sebe 2 šrouby M4 na pružinách a nevím jak se čím má povolovat či zašroubovat abych to nakonec nerozešteloval uplně,zatím jsem na netu nic konkrétného nenašel a pokud ano příliš chytrý jsem z toho nebyl pro zkušeného vodaře asi banalita ale pro obyčejného chalupáře kutila který se tím zabývá snad jednou za 3 roky je to někdy problémek,může mi tu někdo v tomto směru poradit ?

Autor: Petr Zíka
Datum: 20.10.2011 21:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100057
reakce na ...
Foto spínače by nebylo?

Datum: 21.10.2011 07:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
hm bohužel nemám musel bych až budu na chatě udělat ale myslím že generelně jsou ty spínače dělané na stejném principu byt trochu mechanicky různě provedené,pokusím se někde najít na netu podobný,čerpadlo OSIP je totiž z Italie a koupené v německém Bauhausu před několika lety i když servis má ůdajně i u nás pro tuto značku Mountfield ale toto čerpadlo co mám se tu prý nedováželo takže ani náhr. díly apod. se tu nedají sehnat.

Datum: 21.10.2011 12:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dovolím se zeptat. Jak dlouho je čerpadlo v provozu?

Datum: 22.10.2011 11:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
to čerpadlo s vakem jsem používal před 2 lety a nahradil ho po poruše difusoru /vývěvy/ tím automatem ,ted jsem se k němu vrátil poněvadž automat byl nějak příliš hlučný po kontrole zda je vývěva ok což byla a navíc nezapínalo hned po spuštění vody z kohoutku nýbrž po několika vteřinách zrovna tak po zastavení se vyplo čerpadlo až cca po 10 sec. prý vadná nejspíše elektronika která je prý neopravitelná protože se údajně k ní nedá dostat ale je to blbosl přístup k pl. spoji s jazýčk. relé je bezproblémový není tam na tom ovšem co štelovat tak nevím kde by mohla být chybka.
K tom čerpadlu ale s měchem pracovalo u mě na chatě asi 4 roky než odešel difusor jenže to se nedá tak říct já na chatě nejsem každou zimu a v létě jen sporadicky.

Datum: 21.10.2011 14:25 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Tak problém odhalen. Expanzka je v pořádku, jen jsem dělal školáckou chybu při jejím natlakování. Vodu jsem před tím sice úplně vypustil, ale tlakoval při zavřených kohoutech. Bylo potřeba nechat aspoň jeden otevřený....

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Diskusní fórum

Hledání v diskusích

E-mailový zpravodaj

Nejnovější články

Reklama

krbova-kamna.com Kamna Thorma: Ještě větší sleva než jste doufali. Splátky Cetelem a doprava zdarma. Možnost instalace a stavby kamen na Ostravsku.