Novinky Družstva Dražice (DZD) - inteligentní bojler a bojler s TČ

Autor: Petr Lukáš
Datum: 19.02.2012 10:13
uživatel: 100652

Dívám se, že známý výrobce bojlerů Dražice uvedl nové inovativní výrobky, konkrétně mě zaujalo toto:
inteligentní el. bojler - http://www.dzd.cz/cs/okhe-smart/
el. bojler s TČ - http://www.dzd.cz/cs/tepelna-cerpadla-na-ohrev-tuv-a-ventilaci-vzduchu/

Dokonce se, narozdíl od řady jiných výrobců nebojí zveřejnit ceny toho v ceníku.

Máte někdo praktické zkušenosti s tím bojlerem s tepelným čerpadlem?
Dívám se, že se v některých eshopech prodává dokonce levněji než je dle tabulek výrobce.
Např. "TC 100 E" za 21400 Kč s DPH.
Srovnatelný pouze přímotopný el. bojler "OKHE 100" (bez TČ) je za cca 5900 Kč s DPH (SMART verze je s příplatkem cca 800 Kč).

Příplatek za TČ s COP=3.0 (nevím, jaký je reál... ovšem...) je tedy 15,5 tisíce Kč. Pokud s elektrickým bojlerem spotřebujete 3000 KWh ročně při ceně 2Kč/kWh, tak s tímto bojleříkem lze teoreticky ušetřit 2/3, tj. 4 tisíce Kč ročně. Prostá návratnost je tedy 4 roky při volbě TC 100 E.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
Datum: 05.12.2014 11:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112455
reakce na ...
nějaké reálné zkušenosti s tímto produktem? Mě se tohle řešení velmi zamlouvá a asi mu dám v novostavbě přednost před soláry. Jen si nejsem jistý jedním - rád bych v letních měsících měl přívod a vývod vzduchu z půdy. Teplota tu stoupá i přes 50 stupňů, ale v technické dokumentacu uvádí pracovní oblast teploty vzduchu do 35 stupňů. Má někdo zkušenost s podobným zapojením? ...klidně i u jiných výrobců.

Autor: Martin Škopek
Datum: 05.02.2015 23:48 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118924
reakce na ...
Dobrý den Pane Janoušek, bojler DZD TC 120E mám cca 2 roky a 5 měsíců. Zkušenosti z praktického provozu již tedy nějaké mám :-) Abych nezačal výčtem špatností, tak musím nejprve napsat nějaké základní info. Bojler je umístěn v přízemí domu v TM domu. V TM je umístěna i akumulační nádrž s vnitřním zásobníkem NADO V2 750/140, kterou používám jako předehřev vody pro vstup do TC 120E. V létě se teplota vstupní vody do TC pohybuje kolem 18°C a v topné sezóně se blíží i 50°C. TC je nastaveno na ohřev 55°C. Doba ohřevu je 18/1,5hod, 50/15min. Z toho jasně vychází že TC v tomto směru funguje skvěle.

A teď:
- Po 2 letech a dvou měsících vyrezla příruba u jednoho z topných těles. Díra o průměru 2mm - Asi chyba smaltování :-(
-DZD nemá ND na tyto modely zřejmě skladem, tak se dodávka nové příruby ze Slovinska protáhla na 3 neděle (21 dní). Musím uznat, že pro čtyřčlenou rodinu s malými dětmi (2 a 5) super zážitek.
-Po dodání příruby servisnímu partnerovy vše vč. dojezdu a montáže trvalo cca 2hod. Super :-)
-Dnes 5.2.2015 ve 22:30 opět problém. TM vytopena jako v prvním případě. Tentokrát to vypadá na vnitřní nádrž, okolo příruby je sucho.

Shrnutí bych viděl takto: TC super, Plášť a kovové díly tragédie s krátkou životností.

V žádném případě nekupovat!!!

Autor: Jan Janoušek
Datum: 07.02.2015 21:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 112455
reakce na ...
Dobrý večer,

díky za přínosnou reakci. Naštěstí DZD již tento výrobek neprodává, tak jsem vybral něco od konkurence. Tyhle bojlery jsou ještě něco nevyzkoušeného a doufám že budu mít víc štěstí. Přeji ať se vám další nepříjemnosti už jen vyhýbají.

Autor: Martin Škopek
Datum: 08.02.2015 09:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118924
reakce na ...
Dobrý den, vypadá to, že DZD přesunulo výrobu :-)
Nové označení je Gorenje TC 120E

Autor: metball iGIN
Datum: 08.02.2015 10:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
;-)
spíš Matka
Přikázala
Dceři,
aby "v dálné výrobně"
vytiskli a lepili jiné štítky ...

Jukněte sem:
http://www.gorenje.rs/filelib/business_units/serbia/katalog_bojlera_2014_web.pdf
od str. 32.
Dle všeho i toto jsou jen "žlutopylí mašinky"
nebo VestTherm z Dánska ...
něco jako PZP, Nilan (taky jenom jiná nálepka, velká část součástek/montážních bloků je taky z dálného ...,ale tam je výrobek za pajsku, dvakrát smaltovaný ...).

SFO

PS:
No, kdyby fakt vyráběli Jižní Slované,
asi by i modifikovali konstrukci.
Modifikovali by ji tak,
aby byl výrobek UŽITEČNĚJŠÍ.
Bude-li nárůst užitku větší,
než zvýšení KONCOVÉ PRODEJNÍ CENY ...

PPS?
Moc dík PT MaŠk nejen za reálnou storku,
ale i za dosledování,
že se (?! velmi pravděpodobně !?) výrobek i nadále prodává ...
Ona změna IDENTIFIKACE bývá pro většinu populace zcela nezvratný důkaz,
že už nekupují IDENTICKÝ VÝROBEK >:)

PPPS:
PT MŠ je Vážený Pleno Titulo Martin Šperl,
tož sorry za Maška...

iGoNY

Autor: Radek Němec
Datum: 08.02.2015 12:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111856
reakce na ...
Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2 obrázek č. 3 obrázek č. 4
Nevím, jak je to u bojlerů s TČ, ale mám doma Nilan Compact a tam je nádrž silnostěnná a smaltovaná. Kolikrát se nepozná, alespoň já to nemám čím a jak změřit. Taky mě zajímalo, odkud jsou nádrže a jestli to vydrží. Dostal jsem mail přímo z Nilanu s fotkami z výroby, která je v Dánsku. Nádrže si vyrábí sami včetně smaltování. Těžko soudit podle fotky, ale i tak ten plech vypadá poměrně silně. Používají i součástky od Danfossu a ten má část výroby všude ve světě. Předpokládám, že si Danfoss kvalitu ohlídá.

Autor: Petr Vorlicek
Datum: 09.02.2015 11:19 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118226
reakce na ...
Pane Němec,
jestli Vám na dotaz na kvalitu nádrží poslali čtyři fotky, tak je dost jasné, že je to také z východu. To je komická reakce...
Seriozní výrobce, který si nádobu vyrábí sám by neměl mít problém napsat třídu materiálu a tloušťku plechu. Vágní termín "silnostěnná" v tomto případě trochu zavání silanizováním...Kolik mm obnáší ta silnostěnnost?

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 09.02.2015 12:11 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Všechno, co je silnější jak alobal a nedá se z toho udělat kulička rukou, tak je silnostěnné. Ty fotky jsou jak z Kovodělu Moravský písek, přidružená výroba JZD Javorník. Ještě tak 20 roků před revolucí. Akorát kvalita fotek je velmi dobrá.
S pozdravem Laďa

Autor: Jozef Homola
Datum: 09.02.2015 13:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Dávám vám za pravdu. Ty silné okuje na tlakových nádobách si taky neumím vysvětlit. Chápu to na lisovaných dnech ale zkružený válec ne. Zde na odkazu se chlubí modernější výrobou a skutečně to vypadá jinak
http://voda.tzb-info.cz/priprava-teple-vody/11011-dz-drazice-rozsireni-a-modernizace-vyroby-ohrivacu-vody

Autor: Petr Stoll
Datum: 09.02.2015 14:20 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Fotogalerie:
https://www.youtube.com/watch?v=sFkgXiMtJCY
čas na videu 1:16

Datum: 09.02.2015 14:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To nejsou okuje, ale zbytky po technologii ochrany nádrží a smaltování. Celý je to zalitý v PUR pěně. Sílu plechu netuším, možná se to dá zjistit.

Datum: 09.02.2015 17:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To co je na obrázku bílé a vytékající zevnitř, tak to už je nástřik smaltu. To co je na plášti jsou podle mne okuje, které pro případnou ochranu smaltem se musí otryskat na čistý kov. Je možné, že vrch se nesmaltuje (stejně skončí v izolaci). Jinak smalt se vypaluje při 850°C jako konečná operace. Když řekněte objem nádoby a hmotnost, tak se snadno určí z jaké síly materiálu je zhotoven. Podíval jsem se na zásobník o objemu 160 l a ten váží i s příslušenstvím tedy oplechováním a izolací 75 kg při objemu 160 l. To moc na 3 mm nevypadá ale dna bývají 3 mm a to vzhledem k vekému tvárnění.

Datum: 09.02.2015 18:06 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Já mám nádrž 180l a jednotka váží prázdná kolem 200 kg.
Z čeho by to byly okuje, když se víka vyrábí zastudena?

Datum: 09.02.2015 18:22 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
200 kg to už na sílu 3 mm vypadá. Co se týká okují, tak hodnotím pouze to co je vidět na obrázku. Jak vypadá plech vácovaný a tvářený za studena, potažmo svařený CO2 nebo argonem vím.

Datum: 09.02.2015 19:14 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Metalurgii vůbec nerozumím. Jen je mi divné, že vnitřek je hladký a to ještě před svařením. Když vezmou hladký plech a lis ho za studena vytlačí do formy. Kde se vezmou okuje?

Datum: 09.02.2015 20:12 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Bombírované dna se vyrábějí asi třemi způsoby. Lisováním za tepla, lisováním-tažením za studena s přidržovačem a potom kovotlačitelským způsobem (metal spinning). Dám sem nějaké video aby se vědělo o co se jedná.
A teď k těm okujím. Pravděpodobně vznikly v peci (může to být až 900°C) když se vypaloval vnitřní smalt. Často se dělá v peci s inertní atmosférou aby okuje nevznikly.

http://www.blatt-er.cz/files/blatter_norma.pdf
https://www.youtube.com/watch?v=soCh9U2TU48
https://www.youtube.com/watch?v=IkFdJwW_0GI
http://www.unitplus.cz/cz/cinnosti/vyroba_vylisku/

Datum: 09.02.2015 20:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za vysvětlení. Nicméně finální výrobek je smaltovaný, silnostěnný a z venku v PUR pěně. Já nemám důvod nevěřit ani těm 4 mm dno/víko. Pomáhal jsem to stěhovat a bylo toho dost na 4 chlapy.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 09.02.2015 18:43 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Víka se sice tvářejí za studena, ale z plechu válcovaného za tepla. Tím je to jasné. Rozdíl v plechu válcovaného za tepla a za studena je naprosto zřejmý na první pohled. Je to právě přítomnost okují. Když se plech válcuje za studena, tak se stejně jako výchozí materiál použije plech válcovaný za tepla. Ten se musí vymořit ( odstranit okuje v kyselině ), nebo pořádně otryskat a až jsou okuje pryč, tak se teprve může válcovat. Pravděpodobně se to ještě musí žíhat, ale záleží na prvotní struktuře.
S pozdravem Laďa

Autor: Petr Stoll
Datum: 09.02.2015 15:18 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100221
reakce na ...
Dobrý den, z východu to asi nebude.) Pan Andersen totiž říká, že veškerá výroba probíhá v závodě Hedensted nebo v sesterské organizaci Esbjerg. Samozřejmě strávili mnoho času úvahami, zdali přesunout výrobu do zahraničí, kde jsou nižší mzdy. Nakonec si uvědomili, že by to pro ně bylo nevýhodné. Dospěli k názoru, že je lepší mít celý hodnotový řetězec v jedné (své) společnosti.
http://m.frdb.dk/article/20141115/ARTIKLER/141119815
http://www.nilan.dk/Files//Filer/News-attachments/Nilan-artikel_Vejle-Amts-Folkeblad.pdf

Datum: 09.02.2015 16:11 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
A mně odepsali toto.
Strany nádrže jsou 3 mm, vrchní a spodní část 4 mm. Poslali mi i fotku štítku, materiálové třídy nepoznám a zhodnotit nedovedu. To už mi jako silnostěnné celkem přijde. Zase to není levné.

Autor: metball iGIN
Datum: 09.02.2015 21:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 104998
reakce na ...
;-)
https://stateofgreen.com/en/profiles/energy-2008-elforsk/solutions/energy-efficient-and-environmentally-friendly-hot-water-heat-pump

SFO

PS 4 DisqNobilis
Už se těším, až přijdou (např. i u Vestthermu)
kompresůrky s příkonem 750 - 1 000 W.
To už půjde provozovat celkem dobře i pro podporu otopné soustavy
(jak mimochodem na mnoha místech potvrzují odpovědi na FAQ ...),
jen to bude "žrát tak 20-ti dekový luft"
a to už bude pro vnitřní zástavbu trošku Houston...

Houston jak z pohledu dimenzování, tak kvůli "kurvovitosti",
včetně těch zatáček u výparníku v "HLAVĚ LUFTBOJLERU".

PPS?
Ale třebas se VYPRSÍ Dražice nebo dokonce PZP?
A nebudou jen PŘELEPOVAČI ŠTÍTKŮ >:)
iGoNY

Autor: Petr Lukáš
Datum: 19.02.2012 20:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100652
reakce na ...
Já osobně bych měl tento bojler v technickém přízemí RD, takže poněkud vyšší hlučnost (48dB), která je ale srovnatelná např. s plynovými kotly, by mi vyloženě nevadila.
Jistým plusem je mimoděk i odvlhčení vzduchu, to se taky hodí.
Negativem je samozřejmě odsávání tepla v zimě z vytápěného prostoru, ale jak dlouho toto období trvá? U mě cca 4 měsíce, jelikož mimo období listopad-únor mi je jedno, jaká kosa je v technickém přízemí, kde je jen garáž, kotelna, prádelna, dílna.

Takže sám za sebe počítám, že 4 měsíce v roce by to pracovalo s cenou venkovního tepla cca 1,50Kč/kWh (z topení zemním plynem); 2 měsíce přechodného období s cenou 0,75Kč/kWh (něco tepla by se nasálo ze země a okolí); a zbytek roku, tj. 6 měsíců s 0Kč/kWh.
Pokud uvažuji cenu elektřiny ve výši 2,50Kč/kWh a COP=3, tak to máme 4 měsíce po 1,83Kč/kWh TUV, 2 měsíce po 1,33Kč/kWh TUV a 6 měsíců po 0,83Kč/kWh.
Vážený průměr je (1,83x4+1,33x2+0,83x6)/12=1,25Kč/kWh TUV. To je poloviční cena TUV než mám dnes, pokud ohřívám vodu elektřinou (mám sazbu D45d).

Rozhodně bych uvítal, kdyby ten bojleřík s TČ dělali i v hybridním provedení, tj. přepínání ohřev plyn a ohřev TČ - a ty topné tělesa 2x1kW (asi kvůli bivalentnosti s ohledem na nižší spolehlivost TČ) by mohli naopak vyhodit...
To by pak pro mě znamenalo, že bych v zimě (6 měsíců) ohříval vodu plynem za 1,50Kč/kWh TUV, a v létě (6 měsíců) pomocí TČ za 2,50/3=0,8333 Kč/kWh.

Autor: Tomáš Tomáš
Datum: 09.02.2015 21:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118818
reakce na ...
Dobrý den, vy máte elektřinu za 2,5 ? Zkuste podělit konečnou roční fakturu Kč/ kWh Myslím si že se dostanete na víc než 3Kč. U mne 3,66,-

Autor: petr kocina
Datum: 19.02.2012 15:29 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105454
reakce na ...
a jeste treti vec - kdyz Drazice dokazi do tohoto systemu zaimplementovat i TC za tak mizive penize - proc jsou ostatni TC tak predrazena :-)

pokud by pouzili 300l bojler tak by prikon zvysili cca 3 nasobne a rovnou by se to mohlo vyuzivat i k topeni pro cely dum :-))))
jen kde vzit tu chybejici energii v zime :-( - treba z primotopu ci zivocisneho tepla :-)

kazdopadne drazicim tleskam - je to obdoba nilanu VP18 ovsem za podstatne nizsi penize.

Datum: 19.02.2012 15:08 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
napojeni pro pasivni rekuperaci naprosto idelani - vynikajici pomer vykon cena.
jen obsah bojleru je prilis maly.jeste kdyby tak delali ten samy s moznosti pripojeni solaru nebo TC.bylo by to vynikajici.

Datum: 19.02.2012 14:57 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
http://www.dzd.cz/cs/tepelna-cerpadla-na-ohrev-tuv-a-ventilaci-vzduchu/
tohle ma hlavu a patu - tleskam drazicim - jen objem je maly - minimalne by melo byt 180L !!

diky za upozorneni.

Datum: 19.02.2012 17:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
400 kubíků potrubím 125, tak to nechat toho konstruktéra poslouchat do konce života. Vždyť to je rychlost 9 m/s.

Datum: 20.02.2012 07:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
kdo by doma vetral 400m3/hod??
95% z doby denniho provozu rekuperace je realita maximalne do 100m3/hod a i to je pro 4 osoby hodne.
ve spojitosti treba s nilanem ECO je to vyborna volba.

holt se nebude voda ohrivat 3 hodiny ale 6-8 hodin.

rozhodne je to cenove prijatelnejsi nez nilan VP18 se stejnou funkci v cene 175 000kc.

jen ten zasobnik je prilis maly a chybi rovnez ohrev solarem.v lete totiz malokdo bude pouzivat rekuperaci.

Autor: Roman Novák
Datum: 26.02.2012 08:03 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 105259
reakce na ...
Dobrý den,

zvažuji koupi podobného zařízení s 300l boilerem a výměníky. Využitelnost toho tepelného čerpadla by se mohla násobně zvětšit, když by se přepínalo z režimu větrání klapkou do kanlizační trubky (200mm) napojenou na hlavní kanalizační řád (300mm). Odčerpaný vzduch z kanalizace pak "vystřelit" nad střechu. Zabýval se tím již někdo? Jaké problémy s tím můžou být spojené?

S pozdravem Roman

Autor: Pavel Kříž
Datum: 26.02.2012 08:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100055
reakce na ...
Dobrý den, problémy budou s vysokou vlhkostí vzduchu a s poměrnou agresivitou. Pokud vím, nezabýval se tím zatím žádný výrobce. Já osobně uvažuji o odtahu z kanalizace v blízkosti zemního výměníku. Ale reálný význam takovéto aplikace jsem nezkoumal...

zobrazuji 1 - 30 z 31   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czVodní elektrárnu staví již přes 45 let. Stavbu dokončí čínská firmaAirbnb omezí v Paříži pronájmy na 120 dní v roce pouze v bytech v centruCez zimu si dajte urobiť ponuku na zariadenia OZE a na jar máte energie takmer zadarmoMěsta s nejvíce znečištěným ovzduším na světě