Vrtaná studna-kalná voda.Jak na údržbu.

Autor: Jan Gieraczka
Datum: 11.03.2014 21:42
uživatel: 116037

Zdravím, neví někdo jak postupovat při čištění vrtané studny?

Mám vrtanou studnu 29m ,vrt 245mm s vystrojením 160mm.Proutkař říkal že vydatnost kolem 6-8l/min.Mám ji již rok a půl a doteď jsem ji používal pouze jako vodu ke stavbě takže její kvalitu jsem nijak neřešil.Když mi bylo dílo předáváno bylo mi řečeno že nevyžaduje žádnou udržbu (což se mi nezdá).

Chci se ji pokusit vyčerpat a dezinfikovat Savem a po té udělat rozbor vody.

Používám k tomu obyčejné vibrační čerpadlo a problém je že po dvou hodinách čerpání mám stálé co čerpat a to mám čerpadlo v 10 metrech a voda je neustále zakalená.

Bude můj postup správný když cca 10hodin studnu odčerpám až do dna, pak dle návodu dezinfikuji savem a třeba po dvou dnech odeslat vodu na testy?

Zakalení je normální a časem zmizí?

Mohu používat vibrační čerpadlo nebo není vhodné ?

Děkuji mockrát za Vaše rady.

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Pavel Žák23.11.2017 22:37
Rosta Karlak11.08.2014 13:16
Lukáš Brůha11.08.2014 09:14
Rosta Karlak04.08.2014 12:33
Lukáš Brůha03.08.2014 22:02
Jiří Josek29.07.2014 17:52
Rosta Karlak10.07.2014 09:59
Jan Gieraczka09.07.2014 15:52
František Rezek05.06.2014 23:21
Rosta Karlak05.06.2014 19:26
František Rezek05.06.2014 15:38
Rosta Karlak05.06.2014 10:52
Jozef Homola05.06.2014 10:23
Rosta Karlak05.06.2014 10:03
Jozef Homola04.06.2014 10:56
Rosta Karlak04.06.2014 09:50
Jozef Homola04.06.2014 09:30
Rosta Karlak04.06.2014 08:16
František Rezek03.06.2014 20:41
Rosta Karlak03.06.2014 19:38

Datum: 11.08.2014 13:16 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116657
reakce na ...
Děkuji za radu .
Doufám , že nedopadnu podobně a přeji ať je to již v pořádku .

Autor: Jiří Josek
Datum: 29.07.2014 17:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116994
reakce na ...
Před třemi lety jsem si nechal udělat vrt do hloubky 51 metrů. Od té doby se voda nevyčistila. Někdy je jen silně zkalená, nyní je hnědá. Vrtaři odmítli reklamaci s tím, že nemohou ručit za podloží. Snažím se teď usilovně čerpat a čerpat, ale zdá se to čím dál horší. Existuje šance, že dalším trpělivým čerpáním se voda pročistí? Nebo je způsob, jak silně zkalenou vodu upravit tak, aby se dala používat aspoň jako užitková voda? Poraďte prosím. Děkuji.

Autor: Pavel Žák
Datum: 23.11.2017 22:37 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 111127
reakce na ...
Také jsem přes rok bojoval s ultrajemným písečkem ve vrtané studni pro pitnou vodu do RD. Snažil jsem se dávat několikatery mechanické filtry, které jsem v řádu týdnů čistil nebo vyměňoval. Nakonec, téměř okamžitě, pomohlo osadit frekvenční měnič na stávající tří fázové vřetenové čerpadlo s nízkým průtokem. Tam jsem nastavil rozjezdovou rampu na 5 sekund a frekvenci na 25 Hz. Od té doby, už více než rok, čisto. Vím že už dotaz není aktuální, ale třeba se moje zkušenost bude ještě někomu hodit.

Autor: František Rezek
Datum: 03.06.2014 20:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 102553
reakce na ...
Na vaše dotazy najdete odpovědi asi tady.

http://www.studny.info/dotazy/Studny%20a%20vrty.htm

Vibrační čerpadlo do vrtané studny nepatří snižuje životnost vrtu.Hladinou by se mělo hýbat max 1/3 vodního sloupce.

Autor: Rosta Karlak
Datum: 04.06.2014 08:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Na stránky studny.info jsem se díval už dávno. Ještě před odvrtáním studny ,jsem si nechal udělat HG posudky , projektovou dokumentaci od "vyhlášeného místního hydrogeologa RNDr. .....CSc naschvál neuvádím jméno ,ať nedělám reklamu , nebo spíše antireklamu" poté mi byly doporučené ověřené vrtařské firmy , přičemž jsem zvolil tu nejdražší,ale prý nejlepší. Když jsem se ptal ,jak o vrt pečovat tak mi bylo vysvětleno,že si mam koupit nejlevnější vibrační čerpadlo a čerpat tak dlouho,až bude voda čista.Toto mi tvrdili jak ve vrtařské firmě,tak hydrogeolog . Prý pokud tvrdí někdo něco jiného,je to jen z komerčního důvodu.
Prostě jsem jim věřil.
Je mi někdo schopen poradit jaké čerpadlo pořídit , aby vodu pokud možno nekalilo ?

Autor: Jozef Homola
Datum: 04.06.2014 09:30 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100172
reakce na ...
Vibrační čerpadlo se doporučuje proto, že dokáže udělat "dobrý mix" vody, písku a bláta (vytváří tlakové vlny a písek mu nevadí) a pomůže udělat kolem dírkované trubky kavernu, která je pak zásobárnou vody. Poté už se má čerpat klidně a tudíž jiným čerpadlem. Takže rada několik hodin intenzívně čerpat směs je správná.

Datum: 04.06.2014 09:50 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Spíše mi jde o to , jak dlouho čerpat vibračním a po jak dlouhé době pořídit třeba vřetenové, myslel jsem ,že než dostavím +-2roky budu používat vibrační a až pak vyměním čerpadlo , nerad bych ale vrtu nějak ublížil .
Děkuji

Datum: 04.06.2014 10:56 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Můj otec občas studny dělal ale hlavně vrážené a čerpal podle toho kolik se usadilo na zkoušku v kýblu vody. Někdy to bylo i čtvrtina obsahu a to i když se čerpalo ručně a střídali se dva. Obvykle tak 2 až 3 hodiny. Velké čerpání skutečně může poškodit studnu. "Lunkr" se sesune a opět zavalí dírky.

Datum: 05.06.2014 10:03 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Jestli jsem to pochopil správně,mluvíte o studni kopané ? Verdikt je takový čerpat" málo " a vřetenovým čerpadlem?

Datum: 05.06.2014 10:23 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Mluvím o studni vrtané nebo vrážené. V našem kraji bylo na 90% studní dělaných jako vrážené a sem tam vrtané nebo kopané. A to proto, že pod vrstvou hlíny od 2 do 4 metrů se pak nacházely štěrokopískové vrstvy. Pokud byla vrstva hlíny vyšší a už by se pozbyla "samonasávací schopnost", tak se kopalo pár metrů (a to se vyztužilo skružemi) a zbytek se vrážel. Tam na spodku "suché jámy" se umístilo čerpadlo nebo pracovní válec studny.
EDIT
Ponorná čerpadla byla pro chudý lid příliš drahá.

Datum: 05.06.2014 10:52 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To je sice zajímavé , ale obávám se ,že to nijak neřeší otázku na kterou jsme se Já i Pán v prvním příspěvku dotazoval .

Datum: 05.06.2014 15:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Myslím,že v odkazu co jsem poslal jsou vaše otázky zodpovězeny.

např:malý vrt 27m nemusí být na čerpadlo dostatečných,příliš hýbete hladinou vody,špatný obsyp vrtu atd Vibrační ne ,že může prodřít plastovou vložku a pak se vzpříčí,vibrace se přenáší na vrt.atd

Co je u skutečnost Vám pan Homola těžko zjistí to budete muset udělat Vy.

Datum: 05.06.2014 19:26 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Máte pravdu. Jen mi nedá se nezeptat,zdali vaše odpověď není jen výsledek nastudování si www.studny.info.cz , nebo je tento názor napsán na základě osobních zkušenosti . Tak jako tak,ale děkuji .

Datum: 05.06.2014 23:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý večer,

osobně provozuji tři studny cca 20let.Dvě vrtané a jednu kopanou s otázkami a odpověděmi na portále studny se jako technik stotožňuji.

Volbu si musíte udělat sám.

Datum: 03.06.2014 19:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím všechny .Mám úplně stejný problém jako P.Gieraczka . Mám realizovanou vrtanou studnu hlubokou asi 27m. vrt má sloužit jakožto jediný zdroj vody k budoucímu R.D. Co se týče vydatností není problém,ale i po několika měsíčním čeprání teče z vrtu stále kalná voda . Vrtařskou firmou,která vrt realizovala mi bylo doporučeno "kdysí nový" vrt čistit 0.5 m nad dnem vysoko zavěšeným vibračním čerpadlem .Bylo mi řečeno čerpat ,čerpat a vono se to vyčistí ,zatím ale voda nepřipomíná ani zdaleka čistou .
Prosím o radu

Autor: Jan Gieraczka
Datum: 09.07.2014 15:52 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 116037
reakce na ...
Dobrý den pane Karlak,
mohu se zeptat zda jste už pořídil nové čerpadlo a zda to pomohlo?Já to pořád odkládám (u stavby jiné starosti) ale zajímalo by mě zda u Vás problém přetrvává.Děkuji Gieraczka

Datum: 10.07.2014 09:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den .
Jelikož jsem ve stejné situaci,jako popisujete Vy (u stavby jiné starosti) .Ještě Vám nemohu odpovědět. Včera jsem ale pořídil nové čerpadlo,hlídače hladiny atd.To znamená,že v nejbližších dnech budu čerpadlo instalovat, potom dám vědět z jakým výsledkem .
Přeji příjemný den

Autor: Lukáš Brůha
Datum: 03.08.2014 22:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115779
reakce na ...
Dobrý den,

protože také patřím k těm, kteří už přes několik týdnů řeší problémy s kalnou vodou ve studni (zvláště po deštích), obracím se na Vás s dotazem, zda nové čerpadlo pomohlo, příp. jestli jste to řešil jinak.

Děkuji.

Datum: 04.08.2014 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den .

Ještě jsem nové čerpadlo nenainstaloval ,jelikož jsem se rozhodl,že před instalaci čerpadla osadím VRT plastovou šachtou a až pak budu dávat nové čerpadlo tzv."na hotovo "
Tímto bych chtěl DŮRAZNĚ UPOZORNIT PŘED TÍMTO PODVODNIKEM
:
plastovejimky.eu/products/sachta-na-vrtanou-studnu/

Po procházení internetem , jsem zjistil že nejsem jediný , který naletěl ,tak ať se nás nenapálí zbytečně ještě další .

Chtěl jsem se zeptat jestli ,když jste osazovali vrt nádobou posadili jste ji pouze na pískové lože ,nebo je lepši nádobu položit na připravený betonový podklad,popřipadě zabetonovat i boční stěny pláště ?

Autor: Lukáš Brůha
Datum: 11.08.2014 09:14 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 115779
reakce na ...
Dobrý den,

děkuji z reakci. Nádobu makáči usazovali na připravený betonový podklad a poté, co ji usadili, ji kolem z cca 1/3 zalili betonem, aby neměla tendenci se hnout a příp. lomcovat s trubkou ve vrtu.

Někde jsem viděl i fota, kde ji firmy zabetonovávají celou, aby voda vůbec neměl šanci k jímce proniknout, ale na druhou stranu se v případě poruchy nebo nějakého nutného zásahu, jako se to stalo u nás, už nedostanete k vrtu, pokud jímku nezničíte.

Nás teď nakonec čeká oprava vrtu, jelikož se ukázalo, že máme ocelové pažení dané do nízké hloubky, tak se musí vrt odstrojit, tj. vyvrtat aktuální pažení vč. té modré trubky, a znovu osadit. Pak snad už problémy s obsahem břidlice a jílu ve vodě zmizí.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění