TČ - Nibe - IVT nebo jiné

Autor: Martin Škola
Datum: 09.11.2014 12:14
uživatel: 116444

Dobrý den,
rozhoduji se jaké mám koupit tepelné čerpadlo. Tepelné čerpadlo by mělo být vzduch voda. Tepelná ztráta domu je 6,9 kW při -18°C.
Nejvíce se mi zatím líbí čerpadlo značky Nibe a to set 2 viz link níže. Dalším adeptem je IVT Air, ale o IVT jsem slyšel, že nedělají dobrá čerpadla vzduch voda. Jelikož se v této problematice vůbec neorientuji, chtěl bych Vás uživatele požádat o zkušenosti a popřípadě alternativy jaké jiné TČ koupit a proč. Nerad bych sedl na lep nějakému šikovnému prodejci a koupil, jak jsem se zde dočetl předraženou klimatizaci. Budu rád za Vaše názory a rady. Předem Všem diskutujícím děkuji.

Nibe:
http://www.nibe.cz/cs/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/tepelne-cerpadlo-nibe-split-s-plynulou-regulaci-vykonu/nibe-split-set-2

IVT:
http://www.cerpadla-ivt.cz/cz/ivt-air-x

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Zobrazit všechny příspěvky zobrazuji 1 - 30 z 81   starší >>
Datum: 29.05.2016 22:41 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 122662
reakce na ...
Dobrý den všem, měl bych k Vám odborníkům otázku. Zvažujeme koupi TČ pro novostavbu cca 10x14m s podkrovím. Stavba je z 50cm cihel Heluz a použitá budou plastová okna s trojskly a střešní okna VELUX též s trojskly. Původní projekt byl plánovaný s vytápěním plynovým. Po konzultaci s topenáři a dalším majitelem domku s TČ zvažuji nákup TČ voda vzduch. Byl by mi schopen někdo cca vyčíslit roční úsporu tepelného čerpadla oproti plynu? Bohužel dle projektu nemám spočtený správně ztrátu domu, ale odhadem by to mělo být někde okolo 10kW. Děkuji za další poznatky a pomoc v rohodnutí :-) David
P.S. Doporučené TČ je od firmy NIBE.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 29.05.2016 23:38 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Zdravím, bez přesnějšího výpočtu TZ a počtu osob v domě se nikam nedopracujeme. Jestli je váš dům dvoupodlažní a zastavěná plocha je 10x14 m, pak vnitřní vytápěná plocha bude cca 220m2 (tedy když bude vytápěná celá). Podle předběžného popisu domu jsem téměř přesvědčen, že 10 kW je nějak hodně a spíše bych to typoval na cca 6-7 kW, což už je rozdíl pro výpočet rozdílu provozních nákladů. Taky nepíšete, jestli má dům rekuperaci, což by TZ ještě snižovalo. Další důležitou věcí pro výpočet je teplotní spád topné soustavy, tedy jestli máte podlahovku nebo radiátory a na jakou teplotu topné vody jsou radiátory dimenzovány. Bez všech těchto údajů to budou jen dohady. TZ lze snadno dopočítat z PENB, jestli ho máte k dispozici, především tabulku s konstrukcemi a celkovými měrnými TZ prostupem v jednotkách W/K. K tomu je potřeba doplnit, zda má dům rekuperaci, jaká je vnitřní vytápěná plocha a kde se dům nachází.

Jen pro nějakou představu, kdyby měl dům TZ 6,5 kW, všude byla podlahovka, v domě bydlely 4 osoby, tak oproti plynu TČ vzduch voda orientačně uspoří na provozu domácnosti (též díky lepšímu tarifu EE, u plynu počítám s tarifem D02d, u TČ s D57d) 12.000,-Kč ročně. Při TZ 10 kW by byl ten rozdíl větší, kolem 16.000,-Kč. Vzhledem k tomu, že investiční náklady na plynové vytápění s ohřevem TUV až po dovedení k topné soustavě, s cenou přípojky až do domu a s komínem budou podle mne kolem 100.000,-Kč a u TČ se dostanete na cenu i kolem 160-180.000,-Kč podle jeho výkonu a nemusí to být zrovna NIBE, tak i bez upřesnění TZ lze říci, že se vám TČ vždy vyplatí více, jak plynové vytápění, ale je potřeba nízkoteplotní topná soustava, nejlépe podlahovka.

Autor: David Váňa
Datum: 30.05.2016 08:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Fotogalerie:
Dobrý den pane Kubíčku, děkuji za reakci a hrubý výpočet.

Pro doplnění informací, v domě budou bydlet 4 osoby, všude podlahovka + někde doplněno radiátorem a žebříkem. dům je z poloviny podsklepený, kde je navrženo vytápení cca ploviny sklepa. Rekuperaci nemáme. Celková vytápená podlahová plocha domu je cca 230m2 a nachází se na Vysočině.
Přikládám přílohu.

Datum: 30.05.2016 16:46 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, podle údajů, které jste dodal, vycházejí TZ domu cca 8,2 kW (počítáno s venkovní výpočtovou teplotou - 15°C, vnitřní 21°C, intenzitou větrání 0,3 1/h). Podle původního popisu domu bych čekal o trošku méně, ale to by se muselo zkontrolovat, zda máte v PENB spočítané dobře tepelně izolační vlastnosti jednotlivých konstrukcí. Když budu věřit celkovým měrným TZ 164,3 W/K, tak je to těch cca 8,2 kW.

V tom případě je rozdíl v provozních nákladech domácnosti mezi TČ vzduch/voda a plynem cca 14.000,-Kč ročně. Pak už záleží na tom, jaká bude celková investice až po dovedení k rozdělovači podlahovky při obou variantách vytápění a ohřevu TUV (u plynu nutno počítat i s dovedením plynu až do domu a komínem) a jaká by vycházela návratnost TČ. Je to jen na vašem rozhodnutí.

Datum: 30.05.2016 19:19 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Děkuji za super studii. Pokud bych Vám poslal PENB kouknul byste zda je to dobře propočítané, zatím mi všichni tvrdí že je to nesmysl, co mi tam p. ing. napočítal. Díky

Datum: 30.05.2016 21:15 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, mohu PENB projít, to není problém. K tomu mi ještě napište, jaké přesně máte zdivo, případně kolik a jaké izolace, a to samé, co se ochlazované podlahy týká a stropu nebo střechy. Hodily by se ještě rozměry domu. Dodejte, na kterém emailu vás mám kontaktovat.

Datum: 31.05.2016 09:37 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
super, moc a moc díky.

Autor: Martin Hejtmanek
Datum: 24.11.2017 11:08 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126576
reakce na ...
Dobrý den pane Kubíčku,
jsem ve fázi projektu a poptávám tepelná čerpadla. Ještě nejsem jednoznačně rozhodnut, zda vzduch-voda nebo země-voda a jsem v této problematice laik. Každý prodejce se snaží vám vštěpit jeho názor, rád bych se potom vyhnul tomu, že se špatně rozhodnu. Proto bych si rád přečetl názor někoho, kdo se v tom orientuje.

Zadání mám následující: poptávám kompletní systém pro vytápění a ohřev TUV pro rodinný dům (bungalov) - předběžná tepelná ztráta domu je odhadována na 6-8kW, vytápění podlahové + radiátor v garáži (dílně) a žebřík v koupelně, dům se bude stavět bez vnějšího zatepletní z Porothermu 44 na dryfix, plastová okna - trojskla, 40ka izolace ve střeše. Vytápěná plocha domu cca 160m2. Nyní jsme ve fázi projektu takže nemám vypočtenou TZ přesně. Uvažuji o tepelném čerpadle (vzduch-voda či země-voda s plošným kolektorem). V domácnosti budou 4 osoby. Pro případný plošný kolektor je místa na pozemku dost - cca 1000m2. Dům bude postaven v obci Bratrušov (u Šumperka).

Co by jste vybral v této situaci osobně vy a proč a případně jak by jste čerpadlo doplnil - například akumulační nádrž, bojler atd ...?

Mockrát děkuji za případné rady a názory!

Datum: 24.11.2017 11:40 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, sice neznám tvar vašeho domu a kde přesně stojí (Šumperk je na rozhraní středního a studeného klimatického pásma), ale předběžně předpokládám, že TZ vašeho domu větší, jak 7 kW asi nebudou. Při těchto TZ je na místě uvažovat o tepelném čerpadlu a oproti vytápění a ohřevu TV elektřinou by tam minimálně 20 tis. roční úspora měla být. Taky předpokládám, že v celém domě bude jednotný topný spád, který je v podlahovce a ten radiátor a žebřík budou napojeny na rozdělovač podlahovky a nebudete si to celé komplikovat nějakým kombinovaným teplotním spádem a s tím souvisejícími dalšími věcmi, které by o něco zhoršovaly ekonomiku provozu TČ a prodražovaly celou instalaci.

Jaký druh TČ zvolit a jaký systém ohřevu TV, toť otázka. Možností je více, ale obecně bych vybíral, co se týká zapojení a ohřevu TV, buď systém s trojcestným ventilem, kdy je ohřev TV oddělen do bojleru (zpravidla dvouplášťového) pomocí trojcestného ventilu a nepotřebujete žádnou AKU nádrž nebo taktovací nádrž (při správně zvolením výkonu TČ), nebo můžete pořídit systém s AKU nádrží, ale né klasické zapojení na AKU nádrž, ale systém, kdy je kondenzátor TČ vnořen do AKU nádrže a ohřev TV je řešen průtokově (platí pro TČ vzduch/voda).

V případě volby TČ vzduch/voda bych volil nějakou zlatou střední cestu, slušné TČ za rozumnou cenu, tedy něco ze značek jako Panasonic, Toshoba, Fujitsu, Samsung, LG atd. Při TZ 7 kW bych volil TČ s inverterem o nominálním výkonu při spádu A2/W35 kolem 8-9 kW, za nějakou cenu i s ohřevem TV byste měl celou instalaci sehnat za nějakých cca 160-170.000,-Kč maximálně.

TČ země/voda s plošným kolektorem by bylo investičně pravděpodobně o něco dražší, i když do 200.000,-Kč se vejít dá, za slušnou cenu jsou TČ např. od firmy Eltex KM. Při TZ 7 kW byste potřeboval kolektor o ploše cca 350m2 při běžném složení zeminy. Návratnost by byla o trochu delší, ale kolektor máte na celý život, TČ je celé pod střechou a díky o něco lepšímu COP a méně ročně naběhaných hodin asi i o nějaký ten rok déle vydrží. Takže možné je obojí, záleží na vás, co si vyberete, nechce to jen nic předraženého. U TČ země/voda je nejdůležitější správně nadimenzovaný kolektor a může být klidně i mírně předimenzovaný, výkon TČ už zas tak důležitý není, vám by stačilo i TČ o výkonu kolem 6-7 kW.

Autor: Martin Hejtmanek
Datum: 24.11.2017 11:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 126576
reakce na ...
Děkuji za odpověď pane Kubíčku. Dům bude konkrétně v obci Bratrušov - cca 400m.n.m a 3km severně od Šumperka a je tvaru obdelníku. Počítám, že čerpadla IVT či Nibe jsou podstatně dražší. Ale všude se dočítám, že jsou špička mezi TČ. Zatím mi nepřišla nabídka na žádné TČ nižší, než 200 tisíc, jak na vzduch-voda, tak na země-voda. Co se týče teplotního spádu, tak bych to řešil rovnou z podlahovky - čili jednotný spád. S rozhodnutím, co zvolit jsem právě na vážkách - ale pokud bude za slušnou cenu čerpadlo země-voda včetně kolektoru a zemních prací, tak bych šel raději do této variant. Jak jste psal, úspora za provoz, delší životnost a za domem není žádná krabice. I když toto plus je pro mě zanedbatelné, protože bych uvažoval TČ umístit na severní straně domu, kde jsou sanitární místnosti, technická místnost, garáž a šatna a chodit se tam bude minimálně.

Autor: Miroslav Dvořák
Datum: 24.11.2017 16:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 121412
reakce na ...
prostě bud tam seknete asi nějakou předělanou čínu,, nebo drahou krabici.. venkovní výrobník ledu a hluku.. ušetříte.. mě celá velká kisna od stieblu wpc05 aji z hadem 300m vyšla na 230tis. v baráku teplo a všude ticho

Autor: Honza Kopřiva
Datum: 24.11.2017 17:47 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100266
reakce na ...
... "kdy je kondenzátor TČ vnořen do AKU nádrže a ohřev TV je řešen průtokově (platí pro TČ vzduch/voda)."
To si jako myslíte že kondenzátor v nádrži je jen pro vzduch/voda?

Datum: 24.11.2017 18:38 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Zdravím, takto to nebylo myšleno, jen, že se to především využívá u TČ vzduch/voda, u zemního TČ jsem se s takovým řešením ještě u žádné firmy a v praxi nesetkal, ale tím neříkám, že to nejde.

Autor: Jan Horák
Datum: 26.11.2017 18:06 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 103553
reakce na ...
Tohle řešení mám u země voda (nádrž Techtrans, TČ - PZP) už asi 7 let. Jsem nadmíru spokojen.

Datum: 26.11.2017 21:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Dobrý den, tak to jste první, koho znám, a je to jen dobře, že to dobře funguje a k vaší spokojenosti.

Datum: 27.11.2017 15:21 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Pane Kubíčku. S úctou ke všem vašim hbitým radám všeho druhu musím konstatovat že o tepelných čerpadlech z vás lezou většinou jen nějaká vyčtená teoretická moudra bez valných osobních zkušeností. Dost pochybuji že jste na vlastní oči viděl jakékoliv řešení kondenzátoru v nádrži.

Autor: Lubomir Švarc
Datum: 28.11.2017 05:42 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 108029
reakce na ...
Jsem to viděl,vnořený kondenzátor ve spojení s invertorem je ptákovina.
U off/on to má smysl.

Datum: 28.11.2017 08:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Ty jsi Kubíček?

Datum: 28.11.2017 10:53 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
To není veřejná diskuze?P. Kubíček se tě taky na nic neptal nebo se mýlím?

Datum: 28.11.2017 12:33 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Diskuze to veřejná je. Může si sem napsat kdo chce co chce a to ať o tématu něco ví a nebo neví. To ale nic nemění na tom že můj příspěvek byl adresovaný Kubíčkovi, kde píšu že pochybuji o jeho osobních zkušenostech (to jsi zřejmně z textu asi nevstřebal) a hned na to vlezle zareaguješ ty.

Datum: 28.11.2017 14:13 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Vlezle,jak se to vezme.Upozorním jen na hloupost.A spojení invertoru s vnořeným kondíkem hloupost je.

Datum: 28.11.2017 15:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Taky upozornim na jednu hloupost. Můžeš nám tady napsat kde se zde píše o spojení inverteru s kondenzátorem v nádrži?

Datum: 28.11.2017 12:45 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nejdříve jsem na to nechtěl reagovat, ale budiž. Určitě máte s TČ větší zkušenosti než já a jak už jsem psal zemní TČ s vnořeným kolektor jsem ještě neviděl a nemyslím si, že je to běžná záležitost, více k tomu nemám co dodat, jen jsem napsal svůj názor na dotaz tazatele a nechápu, proč to musíme řešit osobními narážkami ve stylu kdo co viděl a kdo je v čem lepší, stačilo jen normálně dodat, že takové instalace existují a třeba k tomu dále něco napsat, nikdo není vševědoucí. Snažím se vyhýbat osobním narážkám a zaplevelování diskusí dohady a většinou na takové věci ani nereaguji.

Datum: 28.11.2017 13:16 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Nehodlám nijak podceňovat vaše znalosti ale za každou cenu psát i o věcech které nemáte moc zmáklé není zrovna nejlepší. Jsou lidi kteří vám věří a takovou vámi zveřejňovanou "radu" mohou brát jako svatou a nadále tak šířit blbosti, byť nechtěně. Myslíte že je špatné na nepřesnosti upozornit?
Tochu jste odběhnul. Máte tedy vůbec nějaké osobní zkušenosti s jakýmkoliv druhem TČ využívajícím kondenzátor v nádrži?

Datum: 28.11.2017 17:54 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Doma takový systém instalace a TČ nemáme, takže s provozem takového systému osobní zkušenost nemám, jen to považuji za jednu z těch lepších variant, jak TČ provozovat, v okolí takové jsou,takže zkušenosti jsou jen zprostředkované. Ale o to přeci nejde. Je jasné, že vy k tomu můžete říci více, já jen obecně tazateli psal, jaké TČ může pořídit, nevidím v tom žádnou špatnou radu. Jen jsem se nepřesně zmínil malou poznámkou v závorce o tom, že TČ s vnořeným kondenzátorem se využívá především u vzduchových TČ, což asi nebylo úplně přesné a za to se tedy omlouvám.

Autor: Jan Novák
Datum: 07.01.2015 09:02 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118525
reakce na ...
tento příspěvek byl redakcí odstraněn

Datum: 07.01.2015 10:10 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Celkem pěkně vyšvihnutej skoro reklamní článek :-)

... " zkrátí se razantně životnost kompresoru" ... můžete nám tady toto nějak podložit nebo to je jen váš reklamní tlach?

Autor: Jan Novák
Datum: 07.01.2015 10:55 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 118525
reakce na ...
Dobrý den,
tlach.. netlach... jsem o tom přesvědčen, inverter je marketingový tlach nafouknutý vysokými marketingovými rozpočty velkých výrobců tepelných čerpadel... a další strašák je složitost, když inveter prostě odejde... inverter ala frekvenční měníč je velmi citlivý na přepětí v sítí... takže riziko snížení životnosti kompresoru a zvýšení šance servisních zákroku, tohle je inverter. Marketingově dobře pak vypadá parametr na certifikátu, který pro koncové zákazníky vypadá zajímavě ale radši si koupím start/stop s COP 4 a více než inverter s 5,1...

článek od AC Heating... marketingový bulšit, http://vytapeni.tzb-info.cz/tepelna-cerpadla/11688-ac-heating-zmereno-scop-lepsi-nebo-stejne-vysledky-nez-tc-zeme-voda

proč ukazují certifikát na SCOP v ČR, který je určen pro polovinu Německa, Irsko a Francii... a pro ČR určitě ne. Inverter je jen honba za vyšším COP nebo SCOP ve zkušebně ale realita je jiná.

Jak píše např. výrobce Revel, ve stejných kolejích jede i Hotjet. Dám Vám otázku, proč např. HOTJET dává záruku na kompresor až 10 let... a u invertru je na trhu max. 7 let? Odpověď je jednoduchá, protože výrobci invertru mají obavy z nižší životnosti...kompresoru. Životnost start/stop systému je průměrně 15-20 let...u Invetru to nikdo neví... protože každý používá jinou regulaci a jiné komponenty, až budou výrobci inverteru garantovat životnost, bude on něčem jiném.

Invertor - funkční nástroj nebo marketingový trik?
Invertor neboli doplněk tepelného čerpadla pro plynulou regulaci výkonu se v poslední době stal hitem mnoha firem nabízejících tepelná čerpadla. REVEL invertor nenabízí. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že se jedná o neseriózní obchodní trik, který má výhodný následný prodejní a servisní efekt pro firmy, které invertor nabízejí.
Důvod? Užitím invertoru sice snížíte topný výkon např. z 8kW na 4kW, ale el. příkon zařízení klesne ze 2kW jen na 1,5kW, což odpovídá změně COP (topný faktor) ze 4 na 2,66. Místo tedy abyste dodali do domu za 24 hodin 60kWh topného výkonu s 15kWh el. příkonu při 7,5 hodinách provozu, dodáte stejných 60kWh topného výkonu s 22,5kWh el.příkonu při 15 hodinách provozu tepelného čerpadla za den.
Pod záminkou lepší regulace tepla, což v případě podlahového vytápění absolutně nepotřebujete, vám někdo nabízí za příplatek provoz zařízení za nevýhodných provozních podmínek (s výrazně horším COP). Navíc dochází ke zkrácení životnosti zařízení na polovinu díky zvýšenému počtu hodin provozu a možná ještě více z důvodu špatného mazání kompresoru.

Autor: Lukáš Havlíček
Datum: 07.01.2015 11:09 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 110059
reakce na ...
Pane Novák, v některých věcech s Vámi souhlasím (ideologie invertorů mě taky moc nenadchla), ale některé Vaše sdělení nějak nepřekousnu... Zmínka o Revelu je zde nejlepší cesta jak se znemožnit - ti co to zde sledují dlouhodobě vědí.
Obdobné platí o Hotjetu, jejich podvod s měřením výkonu si snad pamatuje více lidí než jen já.

Autor: Laďa Jaskva
Datum: 07.01.2015 11:13 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 100179
reakce na ...
Dobrý den. Jíchovo z mrtvých vstání : REVEL invertor nenabízí. Jsme totiž přesvědčeni o tom, že se jedná o neseriózní obchodní trik, který má výhodný následný prodejní a servisní efekt pro firmy, které invertor nabízejí
S pozdravem Laďa

zobrazuji 1 - 30 z 81   starší >>
odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?Jak navrhovat, prodávat a instalovat řízené větrání a moderní vytápění