automatický kotel na pelety vs. elektrokotel

Autor: Aleš Goldman
Datum: 21.10.2016 13:38
uživatel: 101561

Fotogalerie:
obrázek č. 1 obrázek č. 2
Dobrý den,

mám jako lajk dotaz ohledně zdroje vytápění.

Mám cca 10let novostavbu RD domu (Ytong 37,5cm, nezateplený polystyrenem, pouze štíty obloženy dřevem s 6cm vaty).
Plocha domu je asi 130m2 (2podlaží).

Mám současně automatický kotel Benekov Ling 25
Začínal jsem původně s ořechem 2, později jsem vzhledem k prašnosti (kotelna na úrovni domu) přešel na topení dřevěnými peletami (osvědčili se mi pouze Royal pelets Paskov a Biomac).

Ikdyž je topení peletami asi 2x dražší než uhlí, pořád to pro mne nevychází úplně špatně - sezónní spotřeba vč. ohřevu TUV je asi 2,6t pelet (stejně váhově jako tomu bylo z uhlím) - cca 17tis.Kč/sezona

Současně však přemýšlím pro vytápění domu změnu na elektrokotel, zkoušel jsem nějaké přepočtové kalkulačky, dle nich mě celková nákladnost nevycházela nijak drasticky vyšší - o cca 5tis.Kč ročně
navíc (více v příloze - obrázek s porovnáním)

Kalkulačka navíc ještě nereflektuje na fakt, že budu mít 20hod. tarif elektřiny s nižší sazbou, což by dle mého ve finále bylo poté nákladově stejné s peletami.

Je tomu tak nebo přichází v úvahu ještě jiné aspekty ve výpočtu spotřeby?

Děkuji za odpovědi a postřehy k tématu

odpovědět na příspěvek

Příspěvky v této diskusi vyjadřují názory čtenářů. Redakce portálu TZB-info nemůže ovlivnit jejich obsah, ale vyhrazuje si právo je odstraňovat.
Chronologický seznam příspěvků
Jiří Kubíček23.10.2016 23:17
Aleš Goldman23.10.2016 22:59
Jiří Kubíček23.10.2016 22:05
Aleš Goldman23.10.2016 21:35
Jiří Kubíček23.10.2016 21:27
Aleš Goldman23.10.2016 18:49
Aleš Goldman23.10.2016 18:48
Karel Technik21.10.2016 16:56
Jiří Kubíček21.10.2016 15:12

Datum: 21.10.2016 16:56 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 120043
reakce na ...
Dobrý den,
spálením vašeho množství pelet ( 2600 kg) jste vyrobil energii - přepočteno na elektřinu- za cca 25 tisíc korun. Počítám výhřevnost 17 MJ/kg, cenu EE 2,4 Kč za 1 kWh a účinnost kotle cca 80 %. Pokud máte vyšší účet za elektřinu, může pro Vás skutečně topení EE znamenat ufinancovatelnou variantu.

Datum: 23.10.2016 18:49 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý den, děkuji za Váš postřeh, ono myslím, že dokonce se dá dostat na cca 2Kč kWh u levného tarifu.

Autor: Jiří Kubíček
Datum: 21.10.2016 15:12 odpovědět upozornit redakci
uživatel: 113007
reakce na ...
Dobrý den, měl byste zkusit tuto novější kalkulačku: http://vytapeni.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-tzb-info , která zohledňuje více aspektů a mnohem lépe se hodí pro novější zateplené domy, kde už procentuálně různé tepelné zisky pokryjí větší díl potřeby na vytápění, než tomu bylo dříve u starých nezateplených domů, pro které byla určena ta starší kalkulačka. Jinak by bylo dobré doplnit, jaké jsou tepelné ztráty domu, dá se to i lehce dopočítat z údajů z protokolu PENB. Taky doplňte, jakou máte topnou soustavu a s jakým teplotním spádem, resp. teplotou topné vody.

Datum: 23.10.2016 18:48 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý den, na energetické ztráty apod. nejsem schopen odpověděd, dle selského rozumu mě přijde, že to není až tak důležité, možná se mýlím..

Přijde mě důležitý zmíněný fakt, že každou sezonu protopím cca 2 600kg pelet, které dávají 18MJ energie a účinnost kotle je cca 85%.
Myslím, že od tohoto se mohu u hrubého výpočtu odpíchnout ? :-)

Mám doma radiátory, částečně přízemí s podlahovým topením (smyčky od radiátorů), voda z kotle mě jde asi 40C, maximálně 45C když bylo venku -15C.

Na další odborné otázky bohužel nejsem schopen reagovat.

Datum: 23.10.2016 21:27 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Byl jsem jen zvědavý na TZ domu podle konstrukcí, což je z dlouhodobého hlediska přesnější výpočet, než výpočet podle spotřeby paliva za rok do kterého vstupuje mnoho faktorů, které se stále mění. Ale dobře, podle vašich údajů o spotřebě, výhřevnosti a účinnosti kotle, vycházejí orientačně TZ domu kolem 5 kW, ale je možné, že vzhledem k mírným zimám budou o trošku vyšší. Každopádně, když budu počítat s TZ 5 kW a s běžnými tepelnými zisky rodiny, s cenou pelet 6,5,-Kč/kg, kterou uvádíte, pak celoroční rozdíl v nákladech na vytápění, ohřev TV, ostatní spotřebu a paušální platby (jistič 3x25A) mezi peletami s tarifem D02d a elektrokotlem s tarifem D57d, bude dělat orientačně 5.000,-Kč ve prospěch pelet (celkově asi 30 ku 35 tis. za rok), takže to není tak šílený rozdíl a asi to za ten úplný komfort stojí. Na teplotu topné vody jsem se ptal kvůli případné volbě tepelného čerpadla vzduch/voda, s tím byste oproti elektrokotli mohl uspořit cca 15.000,-Kč ročně. Záleží pak na rozdílu v ceně instalace TČ a elektrokotle, zda by se vám TČ vyplatilo.

Datum: 23.10.2016 21:35 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
dobrý večer, děkuji za reakci

tak to jsem se dopočítal zhruba stejného rozdílu, těch 5-6 tis.Kč dle různých kalkulaček, což jste mě potvrdil.

Jen jak píšete 30 ku 35tis. Kč, to mě nějak nesedí, asi jste počítal, že se topí celý rok, tedy 12 měsíců :-)

Jak jsem několikrát psal, ztopím 2,6tuny (říjen - duben), tj. cca 7 měsíců topení, což představuje nákladově cca 17tis.Kč.

o TČ vzduch/voda jsem taky uvažoval, otázka rentability v porovnání s elektrokotlem, takové TČ představuje asi tak mým odhadem 200tis.Kč? oproti elektrokotli za 20tis.Kč.., takže návratnost tak 10let, spíše více..

no zvažuji to..

děkuji za Vaše postřehy

Datum: 23.10.2016 22:05 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Těch 30 ku 35 tis. mi přibližně vyšlo v porovnání vytápění s elektrokotlem a peletami při TZ 5 kW a spotřebě TV pro 3 osoby. Je v tom započítané vytápění, ohřev TV, spotřeba elektřiny v domácnosti (u pelet tarif D02d a u elektrokotle tarif D57d) a paušální platby za jistič. Není to tedy pouze vytápění a ohřev TV, musel jsem započítat vše kvůli rozdílným tarifům EE. Ale neznám všechny detaily, tak to nemusí být úplně přesné, přesto však ten rozdíl cca 5.000,-Kč by měl souhlasit. Elektrokotel vs. TČ nemusí být zrovna 200 ku 20 tis., do ceny se musí započítat všechno, veškerý instalační materiál, práce, případně bojler (ale ten už asi budete mít) atd. Při vašich TZ kolem 5 kW seženete slušné TČ i za nějakých 150-160.000,-Kč za kompletní instalaci i s ohřevem TV, ta návratnost při dnešních cenách energií vychází cca 8-9 let. Je to na vašem rozhodnutí, co nakonec zvolíte.

Datum: 23.10.2016 22:59 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
Moc Vam dekuji za vycerpavajici odpoved. Chapu jiz Vase tvrzeni, zaroven jste me nasadil brouka s TC, budu o tom premyslet.. doporucil byste mi nejakou konkretni znacku ci firmu? Jsem z oblasti z predhuri jeseniku..
Pekny vecer

Datum: 23.10.2016 23:17 odpovědět upozornit redakci
reakce na ...
TČ neprodávám ani nemontuji, jen vám mohu sdělit svůj názor. Volil bych nějaké slušnější TČ za přijatelnou cenu, při vašich TZ nějaký inverter okolo výkonu 6 kW, něco ze značek Panasonic, Fujitsu, Toshiba, LG, Samsung atd. Taky by to šlo ještě udělat tak, že pořídíte elektrokotel a do nějakého největšího otevřeného prostoru v domě, kde se tráví nejvíce času, by se dala klimatizace, která by část domu v zimě vytápěla a v létě chladila (princip TČ vzduch/vzduch). Ostatní části domu byste řešil elektrokotlem, ale i tak by vám ta klimoška něco uspořila a měla by rychlou návratnost.

odpovědět na původní příspěvek

Přihlášení/odhlášení odběru příspěvků e-mailem:
váš e-mail:
Toto je nemoderovaná diskuse čtenářů portálu TZB-info. Redakce nenese zodpovědnost za obsah příspěvků a vyhrazuje si právo příspěvky odstraňovat.

Aktuální články na ESTAV.czZačaly přípravné práce pro novostavbu na Václavském náměstíČištění a ochrana fasády rodinného domuPraha koupí objekt nádražní restaurace v BubenčiVize pro okresní město: Hala obchoďáku nebo moderní čtvrť pro bydlení a služby?